2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن روغن نباتی در خصوص پیش بینی آینده قیمت و سودآوری این شرکت هاReviewed by سایت رادیوسهام on Jan 11Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن روغن نباتی در خصوص پیش بینی آینده قیمت و سودآوری این شرکت هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن روغن نباتی در خصوص پیش بینی آینده قیمت و سودآوری این شرکت ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن روغن نباتی در خصوص پیش بینی آینده قیمت و سودآوری این شرکت ها

ابوالحسن خلیلی، دبیر انجمن روغن نباتی در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن اشاره به این مسئله که از سوی انجمن تولید‌کنندگان روغن نباتی، هیچگونه الزامی برای پرداخت مابه‌التفاوت واردات وجود ندارد، عنوان کرد که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده، هر کسی که قصد واردات روغن خام را دارد، به ازای خرید هر کیلو خرید دانه روغنی داخلی با نرخ تضمینی، می‌تواند چهار کیلو روغن خام نیز وارد کند.

دبیر انجمن روغن نباتی تصریح کرد که این شرکت‌ها دانه‌های روغنی را به قیمت تضمینی از کشاورزان می‌خرند؛ قیمت تضمینی دانه داخلی به قیمت روز وارداتی، تفاوتی را در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان را به ازای هر کیلوگرم برای خریدار دارد. بنابراین آن زیان خرید دانه‌های داخلی، بر روی واردات روغن خام سرشکن می‌شود.

۱- الزام شرکت‌های تولید کننده روغن نباتی به پرداخت مابه‌التفاوت ۱۵۰ تومانی واردات روغن خام به چه دلیل است؟

شرکت‌های روغن نباتی هیچ الزامی برای پرداخت این مسئله از سوی انجمن ندارند؛ بر اساس مصوبه‌ای که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده، هر کسی که قصد واردات روغن خام را دارد، به ازای خرید هر کیلو خرید دانه روغنی داخلی با نرخ تضمینی، می‌تواند چهار کیلو روغن خام نیز وارد کند. بنابراین انجمن هیچگونه الزام و تعهدی برای این مسئله نداشته و این مسئله از بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی نشات می‌گیرد.

حتما بخوانید :  درخواست افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی شرکت‌های لبنی

۲- اجرای این بخشنامه چه هزینه‌ای را برای شرکت‌های روغن نباتی در بر دارد؟

این شرکت‌ها دانه‌های روغنی را به قیمت تضمینی از کشاورزان می‌خرند؛ قیمت تضمینی دانه داخلی به قیمت روز وارداتی، تفاوتی را در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان را به ازای هر کیلوگرم برای خریدار دارد. بنابراین آن زیان خرید دانه‌های داخلی، بر روی واردات روغن خام سرشکن می‌شود.

۳- افزایش قیمت دانه‌های قیمتی تا چند درصد بوده و آیا این موضوع سبب خواهد شد که قیمت محصولات افزایش پیدا کند؟

دانه‌های روغنی با توجه به اینکه جزو محصولاتی است که خرید تضمینی دارد، قیمت آن را هر سال دولت مشخص می‌کند. بنابراین قیمت دانه‌های داخلی با توجه به هزینه‌های کشت، داشت و برداشت و نیز با توجه به صرفه اقتصادی برای کشاورز توسط دولت تعیین می‌شود. این مسئله همواره بالا‌تر از قیمت‌های معاملاتی اتفاق می‌افتد، برای اینکه کشاورز حمایت شده و بتواند دانه‌های روغنی را بکارد.

۴- شرکت‌های تولید کننده روغن اخیرا در بورس مورد توجه قرار گرفته‌اند، دلیل این مسئله چیست؟

تنها دو یا سه شرکت روغنی در بورس فعالیت می‌کنند؛ شاید به دلیل اینکه عملکرد قابل توجهی را در بورس نشان داده‌اند، این اقبال به سمت آن‌ها شده است. اما باید این مسئله را در نظر داشت که در تمام بازار‌ها رکود وجود دارد و شرکت‌های روغن نباتی، مخصوصا این دو شرکتی که در بورس هم فعال هستند، زیر قیمت‌های مصوب محصولات خود را به فروش می‌رسانند. چرا که تقاضا در بازار همانند سابق وجود ندارد.

۵- شرکت‌ صنعتی بهشهر که سهامدار ۸۰ درصدی آن صافولا است، حدود یک سوم از بازار مصرف روغن کشور را به دوش دارد؛ آیا اتفاقات سیاسی اخیر و تنش‌های به وجود آمده بین ایران و عربستان ممکن است که در فروش این شرکت تاثیر گذاشته و این بازار را از آن بگیرد؟

ما برای بررسی این مسئله باید به دونکته توجه کنیم؛ اول آنکه ما با کارخانه صنعتی بهشهر مواجه هستیم، که یک کارخانه و برند قدیمی در ایران است که کارخانه‌اش متعلق به خاک جمهوری اسلامی است، بنابراین این برند، ۳۰ درصد بازار را در اختیار خود دارد.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

نکته و بخش دوم مسئله این است که سرمایه‌گذار این کارخانه‌ خارجی و عربستانی است؛ بنابراین برای تولید این محصول هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کارخانه در حال فعالیت است. اما اینکه سرمایه‌گذار چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد، به تصمیم دولت بستگی دارد.

 

۶- مارگارین به عنوان رقیب شرکت صنعتی بهشهر اخیرا در بورس رشد مناسبی داشته است، این مسئله نشان دهنده این است که مارگارین جای بهشهر را در بازار بگیرد، آیا این مسئله رخ خواهد داد؟

شرکت مارگارین تا یک سال پیش متعلق به‌‌ همان مجموعه سرمایه‌گذاری خارجی بود و تولیدات خود را وارد بازار می‌کنند. زمانی که آن سرمایه‌گذار سهام مارگارین را مجددا به بانک ملی واگذار کرد، مارگارین به صورت مستقل به فعالیت پرداخته و آمار و ارقام خود را ارائه می‌کند. گفتنی است که این شرکت سهام بازار قبلی خود را دارد و تغییری نکرده است.

۷- آیا افزایش نرخ روغن نباتی در دستور کار قرار دارد یا خیر؟

خیر؛ در توضیح این مسئله باید به چند نکته اشاره کرد. کالای روغن نباتی یک کالای اساسی بوده و با توجه به اینکه ارز مبادله‌ای هم به آن اختصاص می‌یابد، بنابراین قیمت این محصول باید به تصویب دولت برسد. نکته بعدی این است که ما در شرایط رکود قرار داریم و در طبیعتا در این شرایط هنگامی که تقاضا کمتر از میزان عرضه باشد، بازار حکم می‌کند که قیمت‌ها به چه صورت باشد.

حتما بخوانید :  اعلام زمان برگزاری مجمع ۱۰ نماد بورسی

نکته دیگری که در این خصوص می‌توان به آن اشاره کرد این است که قیمت‌های تمام شده روغن نباتی وابسته به روغن خام است و با توجه به این مسئله که روغن خام هم یک کالای وارداتی است، کاهش جهانی قیمت روغن خام مخصوصا در یک سال گذشته، سبب شده که قیمت نزولی آن ادامه یابد. از سوی دیگر به دلیل اینکه کاهش قیمت نفت هم اتفاق افتاده است، سایر محصولات بورسی هم تحت تاثیر این مسئله قرار می‌گیرند.

بنابراین کاهش قیمت جهانی روغن خام، این امکان را به وجود می‌آورد که قیمت تمام شده روغن افزایش پیدا کند.

۸- گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های روغنی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

این کارخانه‌ها در یک سال‌ و نیم اخیر شرایط مناسبی را با توجه به رکودی که در اقتصاد حاکم بوده و نیز نبود نقدینگی نداشته‌اند.

۹- با لغو تحریم‌ها چه اتفاقی برای این صنعت می‌افتد، آیا ما در دوره پسابرجام با افت قیمت این محصولات مواجه خواهیم بود؟

نمی‌توان مسئله پسابرجام را در این صنعت بدون اثر در نظر داشت، با توجه به اینکه روغن خام قبل از توافقات هسته‌ای، به صورت مستقیم از فروشنده‌ها خریداری می‌شد و هزینه انتقال پول هم وجود نداشت، در این بخش اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. اما در خصوص پوشش‌های بیمه‌ای و بحث حمل‌ونقل ما شاهد تغییر نرخ‌های آنان خواهیم بود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.