2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن شرکت های لیزینگی در خصوص لیزینگ مسکن و تأثیر آنها بر شرکتهای لیزینگی و بازار مسکن

هادی موقعی، دبیرکل انجمن شرکت های لیزینگ ایران در گفت‌وگو با رادیوسهام معتقد است که درحال حاضر بخش مسکن در شرایطی به سر می‌برد که اگر با هر عامل خارجی، تحریک قیمتی شود، ممکن است که در این بخش انفجار قیمت رخ دهد.

دبیرکل انجمن شرکت‌های لیزینگ در ادامه می‌افزاید که اگر پای لیزینگ به مسکن باز شود، آثار تورمی ایجاد خواهد کرد و مسکن را گران خواهد کرد؛ چند سال پیش که لیزینگ پارسیان و اقتصاد نوین وام‌های مسکن دادند، مسکن گران شد.

۱- لیزینگ مسکن در چه وضعیتی قرار دارد و تا چه مرحله‌ای پیشرفت کرده است؟

بانک مرکزی قصد دارد که تعدادی از شرکت‌های لیزینگ را که صلاحیت‌ داشته باشند، طبق تشخیص خودش اجازه ورود به بخش مسکن را بدهد. اما تا به امروز این مسئله در همین حد مطرح شده و هیچگونه سازوکار و مقررات خاصی در این ارتباط تعیین نشده است. صرف اینکه ورود کنند به شرکت‌های لیزینگ که به بخش مسکن ورود کنند، کفایت نمی‌کند.

مشکل عمده‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که شرکت‌های لیزینگ به طور کل درحال حاضر از نظر سرمایه و منابع مالی بسیار ضعیف بوده و همانطور که می‌دانید، بخش مسکن هم نیازمند دارا بودن منابع مالی قدرتمندی است.

شرکت‌های لیزینگ در حال حاضر عمدتا به تامین مالی خرید برخی از تجهیزات و خودرو را در دوره‌های کوتاه مدت به عهده می‌گیرد، درحالی که مسکن ماهیت بلند مدت داشته و بازپرداخت اقساط آن حتی تا ۱۰ سال هم طول می‌کشد. در نتیجه برای ورود لیزینگ‌ها به این بخش فعلا راهکار صریح و مشخصی ارائه نشده است، مگر اینکه وزارت مسکن و شهرسازی، با استفاده از صندوق‌ها و ابزارهای مالی که می‌توانند منتشر کنند، بتوانند منابع زیادی را دریافت کنند تا از آن طریق لیزینگ‌ها نیز بتوانند وارد بخش مسکن شوند.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "قلرست" تغییر چندانی نداشت

۲- انجمن لیزینگ تاکنون طرح و پیشنهادی به وزارت راه و شهرسازی یا بانک مرکزی در این خصوص ارائه داده‌اید؟

ما به طور کلی و در راستای رونق و توسعه صنعت لیزینگ، طرح‌هایی را پیشنهاد داده‌ایم، اما به صورت مشخص تاکنون طرحی را برای لیزینگ مسکن ارائه نداده‌ایم. چراکه بخش مسکن، محصولی است که آثار اجتماعی دارد و باید مصرف‌کنندگان مسکن را به اقشار ضعیف، متوسط و توانمند، دسته بندی کنیم. بنابراین شرکت‌های لیزینگ در بخش مسکن قادر نیستند که به اقشار ضعیف و متوسط خدمت ارائه دهند. ممکن است قادر باشند که تسهیلاتی تکمیلی را برای مسکن لوکس اختصاص دهند.

یعنی بخش مسکن گران قیمت و به افرادی که می‌خواهند در این بخش فعالیت کنند، بتوانند از خدمات تکمیلی لیزینگ استفاده کنند.

به طور مثال آپارتمان‌هایی که بالای یک میلیارد تومان قیمت دارند، لیزینگ می‌تواند که با ورود به این بخش، بتواند ۲۰ تا ۴۰ درصد از هزینه‌های ساخت این مسکن‌ها را تامین کند. بنابراین این شیوه جوابگوی اقشار جامعه نیست، چراکه ما باید مسکن را تفکیک کرده و سپس برای تامین مالی آن اقدام کنیم.

۳- آیا جدای از بخشی که عنوان کردید، آیا لیزینگ مسکن می‌تواند در حوزه انبوه‌سازی‌ها نیز ورود کند؟

لیزینگ‌ها اگر منابع مالی داشته باشند، می‌توانند با انبوه‌سازان هم مشارکت کنند و موقع تحویل آن‌ها را به صورت اجاره‌های بلند مدت به شرط تملیک، واگذار کنند. این مسئله هم نیازمند سازوکاری است که توسط وزارت مسکن و شهرسازی، فراهم شده و وزارت‌خانه نیز ابزارهای مالی و اوراق‌های مختلفی را در این خصوص ساخته یا منتشر کند.

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

۴- آیا برای این ابزارسازی‌ها و انتشار اوراق تاکنون با سازمان بورس ارتباط برقرار کرده‌اید؟

سازمان بورس برای انتشار اوراق مشارکت و اوراق صکوک، ضوابطی دارد، که این ضوابط به مقرراتی تبدیل شده که در سایت بورس هم قرار دارد؛ هر شرکتی که بتواند این مقررات را رعایت کند، قادر خواهد بود که این اوراق را منتشر کند، اما سازوکارهای مخصوص برای ورود به بخش مسکن، همانطور که آقای دکتر عبده‌ تبریزی نیز گفتند باید ابزارهای مخصوصی نیز برای این بخش طراحی شود.

گفتنی است که شرکت‌های لیزینگ اعتقادی ندارند که بخواهند خودشان را برای بخش مسکن جلو بیاندازند، چراکه توانایی این کار را ندارند. وقتی که ما بخواهیم این مسئله را پیشنهاد دهیم، به تبع باید راهکار اجرایی آن را نیز ارائه دهیم. لازم به ذکر است که لیزینگ‌ها به طور کلی مخالف این مسئله بودند که در خصوص بخش مسکن پیشنهاداتی را ارائه دهند.

چرا که اگر این اتفاق رخ دهد، پس از آن در جامعه توقعاتی ایجاد می‌شود و مردم فکر می‌کنند که با ورود لیزینگ به بخش مسکن قادر خواهند بود با شرایط مناسب اقدام به خرید مسکن کنند. اما مردم نمی‌دانند که هزینه تامین مالی از لیزینگ به مراتب از بانک‌ها و سایر نهادهای مالی بالا‌تر است.

حتما بخوانید :  پیش بینی افق صعودی سهام از دو منظر

۵- بنابراین با ورود لیزینگ به بخش مسکن، ما شاهد تاثیرات قیمتی نامناسبی در بخش مسکن خواهیم بود؟

اگر پای لیزینگ به مسکن باز شود، آثار تورمی ایجاد خواهد کرد و مسکن را گران خواهد کرد؛ چند سال پیش که لیزینگ پارسیان و اقتصاد نوین وام‌های مسکن دادند، مسکن گران شد. این مسئله تغییرات قیمتی ایجاد خواهد کرد، اما آثار اجتماعی نخواهد داشت، چرا که تنها یک موج روانی را در بازار ایجاد می‌کند که لیزینگ‌ها هم وارد بازار شدند، تقاضا زیاد شده و قیمت مسکن نیز حرکت خواهد کرد.

درحال حاضر بخش مسکن در شرایطی به سر می‌برد که با هر عامل خارجی اگر تحریک قیمتی شود، ممکن است که در این بخش انفجار قیمت رخ دهد.

۶- اگر شرکت‌های لیزینگی به بخش مسکن هم راه پیدا کنند، در صورت‌های مالی خود شاهد چه تغییراتی هستند؟

قطع به یقین گردش مالی آن‌ها زیاد خواهد شد و اگر بتوانند منابع مالی مناسبی را هم جذب کنند که بخشی از آن هم در مسکن و ساختمان قرار بگیرد، وضعشان بهتر خواهد شد و از آن به بعد قادر خواهند بود که تجهیزات و بخش‌های متعددی را بیش از گذشته تامین مالی کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.