2067, 20, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شاهین چراغی، رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین و کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با رادیو سهام در خصوص بازتاب سفر اخیر رئیس جمهور به اروپا، این سفر را بسیار سازنده ارزیابی کرده و آن را عاملی برای معرفی کشور ایران به عنوان منطقه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌داند. وی در بخش دیگری از اظهارات خود به سفر وزیر اقتصاد به ژاپن اشاره کرد و هوشمندانه خواندن این سفر آن را عامل مناسبی برای تامین مالی پروژه‌های کشور عنوان کرد.

download

سفر رئیس جمهور به ایتالیا و فرانسه را چگونه ارزیابی کرده و این سفر چه تاثیراتی را بر صنایع خواهد گذاشت؟

سفر آقای روحانی به فرانسه و ایتالیا، سفر بسیار خوبی بود. این سفر از دو منظر قابل بررسی است؛ اول حجم قراردادها و دوم نکاتی است که در این قراردادها ذکر شد. به نظر بنده این سفر و دستاوردهای آن نشان داد که ایران محل امنی برای سرمایه‌گذاری است و اگر شرکتی در حد و اندازه‌های ایرباس به ایران تسهیلات لیزینگی و فروش اقساطی را در نظر می‌گیرد، به دلیل همان ثباتی است که در کشور ما وجود دارد. بنابراین مسائلی که ذکر شد، نکات نهفته در این قراردادها بود. چراکه وقتی کشوری از لحاظ ثبات سیاسی قابل اعتنا نباشد، در آن سرمایه‌گذاری صورت نگرفته و یا با آن کشور قرارداد فروش اقساطی بسته نخواهد شد. اما با بسته شدن این قراردادها نگاه دنیا به کشور تغییر خواهد کرد و می‌دانند که ایران کشور امنی بوده و منافعشان از سرمایه‌گذاری در کشور زیاد خواهد بود.

بنابراین می‌توان گفت که اتفاقات اخیر سبب شد که نرخ تامین مالی در کشور پایین بیاید، چراکه رتبه اعتباری ما افزایش پیدا می‌کند و ما هم می توانیم به منابع مالی ارزان برای راه‌اندازی اقتصاد کشور دسترسی داشته باشیم.

در روزهای گذشته نیز آقای طیب‌نیا سفری را به ژاپن داشت، این سفر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آقای طیب‌نیا هوشمندانه کشور ژاپن را انتخاب کرد؛ به محض اینکه اخبار و اطلاعاتی مبنی بر منفی شدن نرخ بهره در آن کشور منتشر شد، آقای طیب‌نیا سفر بسیار خوبی را به ژاپن ترتیب می‌دهد. کشور ژاپن یکی از کشورهایی است که موسسات مالی و صندوق‌های بازنشستگی آن با مازاد منابع مواجه بوده و این کشور به جهت پتانسیل سرمایه‌گذاری اشباع شده است. برای همین بزرگترین پروژه‌های دنیا از مسیر شرکت‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازنشستگی کشور ژاپن تامین می‌شوند. بنابراین به باور بنده آقای طیب‌نیا سفر هوشمندانه‌ای را به ژاپن انجام داد که بتواند برای پروژه‌های ایرانی تامین مالی مناسبی را به خصوص در حوزه نفت جذب کنند. چراکه ما در حوزه نفت نیازمند تامین منابع مالی با نرخ‌های ارزان هستیم.

نکته‌ای که عنوان می‌شود این است که سفر آقای روحانی به اروپا بیش از بخش خصوصی، حول محور بخش‌های دولتی شکل گرفت. شما این تحلیل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

واقعیت این است که دولت باید معبر و گذر را در اقتصاد کشور بگشاید و سپس بخش خصوصی منافع خود را در کنارش مشاهده کند. اقتصادی که چندین سال تحت تحریم‌های بسیار سخت بوده، بخش خصوصی قدرتمندی را ندارد و این مسئله مشکلاتی است که ناشی از خود بخش خصوصی نبوده و مسبب آن تحریم‌های چند سال اخیر بوده است. بنابراین به باور بنده دولت دارد مسیر را برای بخش خصوصی باز می‌کند.

به نظر شما کدامیک از صنایع بورسی ما از قراردادهایی که در سفر اروپایی رئیس جمهور بسته شده، بیش از سایر بخش‌ها منتفع خواهند شد؟ اگر بخواهیم پنج صنعت را نام ببرید، به کدامیک از آنها اشاره می‌کنید؟

به نظر بنده اولین صنعتی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بخش خودروی کشور خواهد بود، بعد از آن پتروشیمی و نفت منتفع خواهد شد. سپس صنعت حمل و نقل رشد قابل توجهی می‌کند، هرچند که این صنعت بورسی نیست، اما خب ناوگان حمل و نقل ما بسیار فرسوده است و با رشد این بخش، ما در سایر بخش‌ها نیز شاهد رشد خواهیم بود. صنعت چهارمی که می‌توان از آن نام برد، صنعت بانکی است و در آخر هم شرکت‌هایی که در حوزه صنایع واسطه‌ای فعال هستند منتفع خواهند شد.

نوسانات هفته‌های اخیر بورس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ در گوشه و کنار عنوان می‌شود که شاید این رشد اخیر شاخص، همانند چند سال گذشته، رشدی حبابی باشد؟

خیر، رشد شاخص‌ها در چند وقت اخیر حبابی نیست، چرا که جهت اقتصاد ایران به سمت یک نرخ رشد بالای پنج درصدی مایل شده و شرایط ۱۰ ساله‌ای که کشور در تحریم‌های بسیار سختی قرار داشته، پتانسیل قابل توجهی را برای اقتصاد ایجاد کرده است. همچنین گفتنی است که به دلیل پایین آمدن نرخ بهره بانکی، ما شاهد ایجاد گسیل منابع از سمت بانک‌ها به طرف بازار سرمایه هستیم و مطمئن باشید که این روند ادامه دار خواهد بود. اما این مسئله باید به تدریج و با یک ضریب زاویه بسیار منطقی این رشد حاصل شود، نه اینکه بازار به صورت ناگهانی و بدون توجیه در یک روز شاهد افزایش باشد.

آیا رشد شاخص‌ها دچار افول و سقوط خواهد شد؟

در هر اقتصادی همواره ری‌اکشن‌هایی را در بحث شاخص مشاهده کرده‌ایم، اما اینکه ما بخواهیم تصور کنیم که شاخص‌ها همانند سال‌های بعد از ۹۲ دچار سقوط شود و ما وارد یک دوره رکودی شویم، این اتفاق رخ نمی‌دهد.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.