2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

انوشیروان تقی‌پور، معاون امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، درگفت‌وگو با رادیو سهام در خصوص کلیت لایحه بودجه سال ۹۵ و تاثیر آن در بازار سرمایه می‌گوید که دولت به عنوان یکی از اجزای تقاضای کل، کلیت اقتصاد را تحریک کرده و تقاضایی برای کالا‌ها و خدمات مصرفی ایجاد می‌کند. وی بر این باور است که این تقاضای کل باعث به وجود آمدن تقاضا برای کالاهای شرکت‌ها شده و سبب می‌شود که تمام شرکت‌ها رشد کنند و از این نظر بودجه سال ۹۵ باعث رشد کلیت بازار سرمایه خواهد شد.

photo_2016-02-07_14-28-48

در بودجه سال ۹۵ چه مواردی وجود دارد که بر بازار سرمایه تاثیر گذار خواهد بود؟

کلیت لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه ۹۵ را می‌توان چنین عنوان کرد که این بودجه تا حدودی حالت انبساطی دارد؛ برای مثال اعتبارات هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به ترتیب ۱۲٫۸  و ۱۷٫۱ درصد نسبت به قانون بودجه سال ۹۴ رشد داشته است. به دلیل اینکه اندازه دولت در اقتصاد ایران بزرگ است، دولت به عنوان یکی از اجزای تقاضای کل، کلیت اقتصاد را تحریک کرده و تقاضایی برای کالا‌ها و خدمات مصرفی ایجاد می‌کند. همچنین سرمایه گذاری‌هایی که دولت بر روی زیرساخت‌ها انجام می‌دهد باعث تحریک سرمایه گذاری بخش خصوصی هم خواهد شد که این مسئله منجر به ایجاد یک تقاضای کل در اقتصاد می‌شود.

این تقاضای کل باعث به وجود آمدن تقاضا برای کالاهای شرکت‌ها شده و سبب می‌شود که تمام شرکت‌ها رشد کنند و از این نظر بودجه سال ۹۵ باعث رشد کلیت بازار سرمایه خواهد شد، اما مطمئنا این رشد کافی نخواهد بود. در کنار این موضوعات لازم است که دولت برای تحریک طرف تقاضا به سیاست‌های پولی متوسل شود تا کسب و کار توسعه پیدا کرده و در کنار آن نیز سیاست‌های جذب سرمایه گذاری خارجی را هم باید پیگیری کند.

مواردی که ذکر شد، چشم انداز کلیت سال آینده است، اما اینکه کدام یک از این بخش‌ها تاثیر بیشتری خواهند داشت، باید به صورت موردی بررسی شود؛ یکی از مواردی که در سال‌های گذشته مورد بحث بوده و هر سال در قانون بودجه به آن اشاره می‌شود، موضوع بهره مالکانه است.

این رقم در بودجه ۹۴ بیست و پنج درصد درنظر گرفته شده بود، ولی خوشبختانه این نرخ در سال آینده ۵ درصد کاهش یافته است، برای مثال در یکی از تبصره‌ها کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج کننده سنگ آهن که پروانه بهره برداری آن‌ها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت‌های تابعه آن‌ها بوده، لازم است که بابت حق انتفاع و بهره برداری از معادن خود در سال ۹۵، بیست درصد مبلغ فروش را به دولت پرداخت کنند که نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته است.

لازم ذکر است که این بیست درصد یک نرخ پایه بوده و در واقع این رقم بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است؛ هر چه این سرمایه گذاری‌ها برای تکمیل زنجیره تولید مهم‌تر باشد، حق انتفاع به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند؛ یعنی اگر شرکتی بر روی معادن فعالیت کند و آن را به زنجیره‌های تولیدی گسترش دهد تا ارزش افزوده بیشتر ایجاد شود، این نرخ تا ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سنگ معدنی‌ها نسبت به بودجه سال ۹۴ اندکی وضعیت بهتری خواهند داشت.

اوراق مشارکت در بحث تامین مالی دولت برای پرداخت بدهی‌های خود در بودجه سال ۹۵ به چه صورت آمده است؟

بحث انتشار اوراق مشارکت، صکوک و تصفیه خزانه یکی از موضوعات اصلی بودجه سال ۹۵ است و دولت بر اساس ماده دو قانون رفع موانع تولید و توسعه بازار سرمایه عمل می‌کند و در این لایحه نیز به انتشار اوراق مشارکت و صکوک توجه کرده است.

مبنای این قانون این است که دولت هر ساله خالص بدهی‌های خود را حساب می‌کند و بخشی از آن را بر اساس توانایی دولت و کشش بازار، اوراق مشارکت توزیع می‌کند. در کنار این موضوع باید گفت که شرکت‌های خصوصی و یا دولتی بخشی از تامین مالی خودشان را از طریق انتشار صکوک اسلامی تامین مالی می‌کنند.

موضوع مهم دیگری که وجود دارد بحث قیمت نفت است، با وجود آنکه قیمت نفت کاهش شدید داشته است و همچنین وابستگی دولت به نفت برای تکمیل زیر ساخت‌ها کم به نظر می‌رسد، مشکلاتی برای صنایع مرتبط به وجود بیاید. با توجه به اینکه قیمت نفت در بودجه ۴۰ دلار پیش بینی شده است تحلیل شما از این مسئله چیست؟ آیا دولت می‌تواند به برنامه‌های خود جامه عمل بپوشاند؟

قیمت نفت در بودجه به طور متوسط ۴۰ دلار پیش بینی شده است و الان حدودا ۳۰ دلار در بازار جهانی به فروش می‌رسد. البته پیش بینی قیمت نفت در بازار جهانی کار آسانی نیست ولی با توجه به اینکه دولت در سال ۹۵ امکان عرضه بیشتر نفت را دارد می‌تواند کمبودهای خود را با فروش بیشتر جبران کند.

یعنی دولت بر روی مسئله افزایش فروش در مقابل کاهش قیمت حساب باز کرده است؟

این موضوع در جایی ذکر نشده است. بالاخره اپک یک سهمیه دارد و دولت هم بر اساس سهمیه خود این عرضه را انجام می‌دهد ولی از طریق صندوق توسعه ملی یک بازه وجود دارد که دولت می‌تواند کسری خود را از آن طریق تامین مالی کند.

بحث قیمت دلار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با توجه به نوسانات اخیر آیا قیمت کنونی منطقی است؟ تاثیر این نوسانات بر روی صنایع و بازار سرمایه ما چگونه خواهد بود؟

نوسان قیمت ارز جزء ذاتی این بازار مانند نوسان در قیمت سهام است. ولی قیمت ارز در بودجه کاملا مشخص است و بسیاری از شرکت‌های دولتی از طریق این نرخ رسمی کارشان را اداره می‌کنند. شرکت‌های جزء هم وجود دارند که از طریق بازار سرمایه کار خودشان را انجام می‌دهند که این خیلی تاثیر موثری بر کلیت بازار نخواهد داشت.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.