2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر سرمایه‌گذاری تامین سرمایه آرمان در خصوص ارتقای تکنولوژی شرکت هاReviewed by سایت رادیو سهام on Feb 9Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر سرمایه‌گذاری تامین سرمایه آرمان در خصوص ارتقای تکنولوژی شرکت ها گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر سرمایه‌گذاری تامین سرمایه آرمان در خصوص ارتقای تکنولوژی شرکت ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

فرهنگ حسینی، مدیر سرمایه‌گذاری تامین سرمایه آرمان در‌گفت‌وگو با رادیو سهام، در خصوص نوسانات اخیر بورس و رشد شاخص عنوان می‌کند که بازار فعلا در روند صعودی قرار گرفته است، اما اگر رشد بازار سرمایه همراه با رشد بخش واقعی اقتصاد نباشد، می‌تواند با اصلاح همراه باشد. وی همچنین بر این باور است که در خصوص آینده بازار و روند رو به رشد آن نمی‌توان نظر دقیقی داد، چرا که زمان، سرانجام قرارداد‌ها و اثر آن‌ها را بر شرکت‌ها مشخص می‌سازد.

photo_2016-02-08_12-29-27

نوسانات اخیر بورس را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بازار سرمایه در یک ماه گذشته تحت تاثیر اخبار برجام و توافق‌های تجاری و اقتصادی پس از آن، رشد مناسبی داشته است. عمده رشد در گروه خودرویی و تحت تاثیر سفر ریاست جمهوری به فرانسه و قرارداد پژو و ایران خودرو بوده است. علاوه بر این اخبار و شایعات متعددی در خصوص شرکت‌ها و صنایع مختلف و دیدارهای هیات‌های خارجی منتشر می‌شود که خود محرک دیگر رشد بوده است.
بخشی از این رشد، ناشی از واقعیت‌های مورد انتظار بوده است. کل اقتصاد و در نتیجه صنایع بورسی از برجام منتفع می‌گردند. رفع محدودیت‌های تجارت و مبادلات اثرات مثبتی بر اقتصاد دارد. هزینه‌های تولید را کاهش داده، صادرات را تسهیل و وضعیت ارزی دولت و کشور را بهبود می‌دهد و امکان کاهش تورم را نیز فراهم می‌سازد.
همچنین سیاست‌های انبساطی ضد رکودی در پاییز توانست که نرخ بهره را از بالای ۲۴% به حدود ۲۰% و حتی کمتر از آن کاهش دهد که می‌تواند در جریان ورودی نقدینگی‌ها به بازار سرمایه موثر باشد. کاهش نرخ بهره بر رشد P/E بازار هم موثر بوده است.

آیا این رشد اخیر مثل رشد چند سال پیش حبابی است و باید در چند وقت دیگر منتظر فروریختن قیمت‌ها باشیم؟

بازار فعلا در روند صعودی قرار گرفته است، اما اگر رشد بازار سرمایه همراه با رشد بخش واقعی اقتصاد نباشد، می‌تواند با اصلاح همراه باشد. در این خصوص نمی‌توان نظر دقیقی داد و زمان، سرانجام قرارداد‌ها و اثر آن‌ها را بر شرکت‌ها مشخص می‌سازد.

سفر اخیر آقای روحانی به اروپا را چگونه ارزیابی کرده و به باور شما چه دستآوردهایی برای کشور به همراه دارد؟

توسعه و گسترش مراودات بین المللی فرصت مناسبی برای صنایع است. جذب سرمایه‌های خارجی می‌تواند اولویت اصلی باشد، هر چند که موضوع قابل توجهی در این خصوص دیده نشد. اما همکاری‌های مشترک، جذب تکنولوژی‌های جدید در حوزه صنایع فولادی و پتروشیمی و همچنین فاینانس پروژه‌های پتروشیمی و نفت و گاز می‌تواند به رشد قابل توجه این بخش کمک کند. به نظر می‌رسد که صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در کنار صنایعی مانند حمل و نقل و دارو و خودرو از این مبادلات بهره‌مند شده‌اند.

دستاورد این سفر برای بازار سرمایه چیست و چه صنایعی را می‌توان به عنوان متاثرین این سفر در در نظر داشت؟

در صورت رشد قیمت جهانی نفت، بانک مرکزی به سرعت می‌تواند سیاست تک نرخی سازی ارز را محقق سازد که اثر قابل توجه آن کاهش سودآوری برخی از صنایع و شرکت‌هایی است که از تفاوت ارز آزاد و مبادله‌ای سود می‌بردند و از سوی دیگر با توجه به انتظار به تک نرخی سازی در قیمت آزاد، انتظار می‌رود صنایعی که فروش محصولاتشان به نرخ ارز مبادله‌ای است، منتفع می‌شوند.
از سوی دیگر، توسعه فعالیت‌های تجاری می‌تواند سبب موج گسترده واردات به کشور شود که به خصوص در کالاهای مصرفی، برخی از صنایع را به شدت تهدید می‌سازد. این موضوع ریسک میان مدت و بلندمدت این صنایع است و در صورتی که صنایع مرتبط با مصرف کننده نتوانند تکنولوژی خود را به روز کنند یا کیفیت محصولات خود را بهبود بخشند، احتمالا بازندگان برجام خواهند بود.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.