2067, 3032, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

به گزارش رادیو سهام به نقل از اقتصاد آنلاین ، پیش از رکورد آخر بازار سرمایه در روز بیستم بهمن ماه، دوازدهم بهمن ماه بود که  شاخص بورس تهران بعد از ۱۴ ماه، رکوردشکنی کرده و با رشد ۱۷۹۴ واحدی به کانال ۷۲ هزار واحدی وارد شد و در سطح ۷۲ هزار و ۹۱۲ واحد قرار گرفت این در حالی است که آخرین باری که شاخص بورس موفق به لمس این کانال شده بود، آذر ماه سال ۱۳۹۳ بود.

images
همه آنچه این روزها در بازار سرمایه شاهد هستیم، تاثیر اجرایی شدن برجام است و اگر چه بنا به گفته برخی کارشناسان لغو تحریم ها هنوز آثار عملی نداشته اما  جو روانی مثبت موجب اقبال به بازار سرمایه شده و اگر آنطور که گفته می شود بازار سرمایه را دماسنج اقتصاد بدانیم، به نظر می رسد که این وضعیت بازار سرمایه  نشانه خروج اقتصاد از رکود در آینده خواهد بود.
درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه، افشین بیرامی، سرپرست واحد تامین مالی کارگزاری بهمن
معتقد است که به صورت عملی قبل و بعد از اجرای برجام، اتفاقی که بر روی سرمایه شرکت ها تاثیرگذار باشد رخ نداده است و تنها نکته این است که اعتمادی که از بین رفته بود مجددا ایجاد شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه پیش از اجرایی شدن برجام بسیاری از حقوقی ها فروشنده بودند و اجازه حرکت بازار را نمی دادند،تصریح کرد:با اجرایی شدن برجام، بازار سرمایه تاثیر اتفاقاتی را که در عمل می توانست رخ دهد، پیش خور کرد، به عنوان مثال درست است که پژو با ایران خودرو قرارداد بسته اما به جز غرامتی که باید بگیرد، تاثیر عملی این قرارداد از سال آینده قابل مشاهده است.
سرپرست واحد تامین مالی کارگزاری بهمن با تاکید بر اینکه آثار اقدامات انجام شده پس از برجام در بلند مدت قابل مشاهده است، اظهار کرد: حجم معاملات افزایش یافته و شاهد ورود نقدینگی جدید به بازار هستیم.
بیرامی با بیان اینکه در بلند مدت بازار روند رو به رشد خواهد داشت، افزود: تاثیرگذاری در صورت های مالی شرکت ها به زودی قابل مشاهده نخواهد بود.
وی با بیان اینکه شرایط سهام برخی شرکت ها در شرایط تحریم بهتر شد و اقبال نسبت به آنها افرایش یافت، اظهار کرد:در شرایط پس از برجام ممکن است ریسک سرمایه گذاری در این شرکت ها افزایش یابد.
سرپرست واحد تامین مالی کارگزاری بهمن با بیان اینکه بازار آینده خوبی خواهد داشت، اضافه کرد:ممکن است در شرایطی بازار منفی شود اما به صورت کلی می توان گفت که شرایط بازار سرمایه بهبود یافته و به آرامی به رشد ادامه خواهد داد.
بیرامی با بیان اینکه البته هنوز اعتماد به طور کامل به بازار باز نگشته و فضای احتیاطی وجود دارد، ادامه داد:به عنوان مثال در هفته گذشته که هسته معاملاتی مشکل پیدا کرد صف خرید به صف فروش رسید که نشان از ترس برخی از فعالان بازار است.
به گزارش اقتصاد آنلاین، سید یاسر شریعت،مدیر سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان فدک، نیز در این باره با اشاره به اینکه پیش بینی کرده بودم که از اواسط آذر شاهد حرکت در بازار سرمایه باشیم، گفت:اجرایی شدن برجام باعث شد که این روزها شرایط متفاوت تری را نسبت به گذشته در بازار سرمایه شاهد باشیم.
وی افزود:البته نمی توان انتظار داشت اقتصادی که دوسال رکود تورمی داشته یک دفعه وارد رونق شود.
شریعت به لغو تحریم سوئیفت، قراردادهای شرکت های خودرویی و همچنبن اتفاقاتی که در بطن صنایع در حال رخ دادن است، اشاره و خاطرنشان کرد:باید توجه کرد که زمان لازم است تا تاثیر این اتفاقات در متغیرهای خرد اقتصاد دیده شود.
مدیر سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان فدک با بیان اینکه انتظار داریم که سال آینده برای اقتصاد سال متفاوتی نسبت به سال های ۹۳ و ۹۴ باشد، تصریح کرد:براورد من این است که اواسط سال ۹۵ شاهد تغییرات عملیاتی باشیم.
وی با اشاره به اینکه رشد و افت بازارها در گذشته هم زمان با اقتصاد نبوده است، ادامه داد:بازار سرمایه حدود شش ماه جلوتر از اقتصاد حرکت می کند.
شریعت با بیان اینکه شاخص بازار سرمایه در ابتدای سال ۶۲ هزار و ۵۰۰ بوده است، گفت: پیش بینی کرده بودم که رشد شاخص سود بانکی را رد کند، بنابراین اگر رشد ۲۵ درصدی را در نظر بگیریم، تا پایان سال می توان انتظار داشت که شاخص به محدود ۷۸ تا ۸۰ هزار واحد برسد.

شریعت با اشاره به اینکه اگر شاخص از محدوده ۸۰ هزار واحد عبور کند می توان گفت وارد فاز هیجانی شده است، اظهار کرد:رشد های اتفاق افتاده در بازار به صورت همگن و برابر نبوده است و تعدادی از  گروه ها پیشرو بوده اند، به عنوان مثال گروه های خودرویی رشدی بیش از متوسط بازار داشتند و گروه های شیمیایی و معدنی رشدی کمتر.
مدیر سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان فدک با تاکید بر اینکه برای کلیت بازار نمی توان حکم صادر کرد، تاکید کرد:با گذر از فاز هیجانی فعلی فعالان بازار به سمت تحلیل می روند و به اعتقاد من رشد برخی گروه ها که بیشتر از متوسط بازار بوده در جایی متوقف خواهد شد و به اصطلاح استراحت خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد:در شرایط بازار هیجانی توصیه ام این است که از خرید و فروش خودداری کنند و اگر قصد خرید دارند در این شرایط بازار دو هفته صبر کنند واگر بازار باز هم روند رشد داشت اقدام به خرید کنند.
بر اساس این گزارش به هر حال این روزها نوبت ورود نقدینگی ها به بازار سرمایه رسیده و به نظر می رسد تا پایان سال این روند ادامه داشته باشد، این در حالی است که تحلیلگران بازار سرمایه ورود و خروج هیجانی از این بازار را توصیه نمی کنند و معتقدند افراد باید با آگاهی کامل به این بازار وارد شوند و اگر به دنبال کسب سود هستند برای دوره بلند مدت در بازار حضور پیدا کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.