2067, 3032, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

صنعت سیمان در آستانه تحولی بزرگ قرار دارد. شرکت‌های سیمانی تقریبا دو سال بسیار سخت را پشت سر گذاشتند. دوره رکود اقتصاد ایران در تمام صنایع تاثیرگذار بود اما این تاثیر در صنعت سیمان و یکی دو صنعت دیگر بیشتر از بقیه بوده است. وضعیت بسیار بد سیمانی ها را می توان از شرایط بسیار بد آن ها در بازار سرمایه متوجه شد. نمادهای سیمانی در طول این مدت افت قیمت بسیار زیادی داشته اند. اما این افت قرار نیست دائمی باشد. صنعت سیمان هم مانند سایر صنایع، با اجرایی شدن برجام تغییر وضعیت می‌دهد و شرایط بهتری پیدا خواهد کرد. گفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با عبدالرضا شیخان دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان به شرح زیر می باشد :

index

پس از لغو تحریم ها یکی از اولین اتفاقاتی که رخ داد، حضور نمایندگان شرکت های سیمانی آفریقا و هند در ایران بود. در این مورد توضیح می‌دهید.

چند روز پس از لغو تحریم ها و اجرایی شدن برجام، شرکت های سیمانی آفریقا و هند نمایندگانی به ایران فرستادند تا درخصوص خرید سیمان و گشایش ال سی به تفاهم برسند. البته این رفت و آمدها ممکن است همیشه وجود داشته باشد. مهم نتیجه مذاکرات است.

حضور نمایندگان شرکت‌های خارجی می‌تواند تاثیری بر وضعیت شرکت‌های سیمانی بگذارد؟

قطعا همین طور است. شرکت های سیمانی در داخل کشور وضعیت خوبی ندارند. به دلیل رکود حاکم بر این صنعت، شرکت ها محصولات خود را با تخفیف زیاد و قیمت‌های پایین عرضه می‌کنند.

قرار است ایران در زمینه صادرات در منطقه از سایر کشورها پیشی بگیرد؟

بله هدف ما همین است. ولی فعلا به دلیل مسائلی که به وجود آمده، صادرات سیمان به عراق در وضعیت نامطلوبی است. این پایانه صادراتی خریدار سیمان ایران نخواهد بود.

به چه دلیل؟

عراق می‌خواهد در زمینه تولید سیمان خودکفا شود. عراقی ها می‌دانند که در صورت آزاد بودن شرایط صادرات، کارخانجات خودشان به هیچ وجه توان رقابت با کارخانه‌های ایران را ندارند. به همین دلیل شرایطی ایجاد کرده‌اند که عملا صادرات به عراق سخت شده و به صرفه نیست. آن‌ها عوارض سنگین وضع کرده اند و محدودیت صادرات از ایران در نظر گرفته اند تا به این روش کارخانجات داخلی عراق بتوانند سر پا بایستند.

با تغییراتی که در وضعیت اقتصاد ایران ایجاد شده می‌توان امیدوار بود که دوران تخفیف سیمان به پایان رسیده؟

مطمئن باشید به زودی دوران تخفیف دادن در صنعت سیمان تمام می‌شود. تغییرات بنیادی خوبی در این صنعت ایجاد خواهد شد. در حال حاضر علاوه بر هند و آفریقا که خواهان خرید سیمان از ایران هستند، شرکت‌هایی از سوئیس و فرانسه هم برای سرمایه گذاری در صنعت سیمان اعلام آمادگی کرده اند. به زودی بازار سیمان متعادل می شود و کارخانجات دیگر مجبور نیستند تخفیف بدهند. صنعت سیمان متحول خواهد شد. حضور سرمایه گذار خارجی نکته بسیار مهمی است. دو شرکت از سوئیس و فرانسه به این نتیجه رسیده اند که ایران می‌تواند تامین کننده سیمان در کل منطقه باشد. به همین دلیل آن‌ها تصمیم گرفته اند در این صنعت سرمایه گذاری کنند. بحران فروش و قیمت فروش هم به زودی تمام می شود. صنعت سیمان دوره رکود طولانی مدتی را پشت سر گذاشت و به نظر می‌رسد دوران شکوفایی این صنعت رسیده است.

فکر می‌کنید چقدر طول می کشد که این صنعت متحول شود و دوباره به دوره رونق برسد؟

دیر یا زود این اتفاق رخ می‌دهد. کشورهای اطراف ایران چند سال است که درگیر جنگ هستند. آن‌ها بالاخره این دوران را پشت سر می‌گذرانند و برای بازسازی خود به سیمان دارند. ایران یکی از تامین کنندگان سیمان مورد نیاز آن‌ها خواهد بود. پس این صنعت با این اتفاق دچار تغییرات اساسی می‌شود. همین مسائل است که من را مطمئن می‌کند صنعت سیمان دچار تغییرات بنیادی شده است.

آیا کارخانجات سیمانی ظرفیت تولید خود را بالا خواهند برد؟

تولید ماهانه سیمان در ایران فعلا ۴ میلیون تن است. پیش بینی می شود تا یک سال آینده این رقم به بیش از ۷ میلیون تن برسد. این به خاطر بالا رفتن تقاضای سیمان ایران است. به زودی خبرهای خوبی از این صنعت به گوش خواهد رسید. البته زمانی که خبرهای خوب از این صنعت به گوش برسد، همچنان نیاز به زمان داریم تا در عمل شاهد تغییرات در صورت‌های مالی شرکت‌های سیمانی باشیم. یعنی در نیمه اول سال ۹۵ هم اتفاق خاصی در صورت‌های مالی شرکت های سیمانی رخ نخواهد داد. اما در نیمه دوم سال ۹۵ قطعا شاهد اتفاقات مثبت در صورت‌های مالی خواهیم بود.

در حال حاضر نماد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس با افزایش قیمت قابل توجهی مواجه شده‌اند. اما شرکت های سیمانی نسبت به سایر صنایع رشد کمتری داشته اند. دلیل این موضوع چیست؟

بازار سرمایه می‌داند که دوران رونق صنعت سیمان نسبت به سایر صنایع با تاخیر فرا می رسد. شاید صنایعی مانند خودرو و پتروشیمی و بانک، از همین حالا قراردادهای جدید را بسته اند و تاثیر آن را در صورت های مالی دوره بعد خود ببینند. اما سیمان در مرحله بعد به این شرایط می‌رسد و احتمالا تحولات قیمتی نمادهای این شرکت ها با تاخیری چند ماهه رخ خواهد داد.

 

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.