تاریخ: ۱۶:۴۰ :: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵

2067, 
توصیه هایی برای سهام داران در شرایط فعلی بورسReviewed by رادیو سهام on Feb 14Rating: 4.0توصیه هایی برای سهام داران در شرایط فعلی بورستوصیه هایی برای سهام داران در شرایط فعلی بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

در حالی که برخی فعالان بازار سرمایهتوصیه هایی برای سهام داران در شرایط فعلی بورس روند رشد بازار را حبابی می‌دانند، مدیرسرمایه‌گذاری صندوق توسعه بازار سرمایه معتقد است اینکه بگوییم در این مقطع حباب داریم، ‌نادرست است. سهامداران باید در روند صعودی، اصلاح  قیمتی را هم جزئی از اصل آن بدانند و  هوشمندانه روند را شناسایی کنند.

به گزارش رادیو سهام به نقل از اقتصادآنلاین،  این روزها بازار سرمایه رونق گرفته و روندی بر خلاف آنچه دو سال پیش با آن روبه رو بود در پیش گرفته است سه شنبه هفته گذشته شاخص از مرز ۷۸ هزار واحد عبور کرد و پس از آن وارد کانال ۷۷ هزار واحدی شد و روز گذشته به کانال ۷۶ هزار واحدی بازگشت.
آنچه که در این بازار مشاهده می شود این است که حجم معاملات افزایش یافته و اقبال نسبت به بازار سرمایه بیشتر شده است و این روزها حتی مردم عادی نیز به دنبال ورود به بازار سرمایه برای کسب سود هستند. اما ریزش شاخص در روز گذشته عده ای را نگران کرده و باعث شد که اقدام به فروش سهام کنند و روند رشد بازار را حبابی بدانند، آیا در این شرایط باید از بازار سرمایه خارج شد؟
محمد صادق صدرایی، درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه، اظهار کرد: در حال حاضر ما با فضای جدیدی در بازار روبرو هستیم؛ خبرهای خوش پیرامون محرز شدن قراردادهای جدید بین صنایع اصلی ایران و کشورهای غربی و شرقی،‌ دست به دست شدن سهام،‌ ورود نقدینگی جدید و … مواردی که در دو سال اخیر به صورت مقطعی اتفاق افتاد و استمرار نداشت.
وی با بیان اینکه  دلیل استمرار هم پیشتر بر همه عیان است، تاکید کرد: بخش واقعی اقتصاد رشد بازار سرمایه را همراهی نکرد و یا چشم انداز رسمی و محکمی برای این همراهی نبود که عمده دلیل آن مباحث اقتصادی سیاسی و ریسک اجرایی شدن و نشدن برجام بود.
مدیر سرمایه گذاری صندوق توسعه بازار سرمایه با اشاره به اینکه به نظر می رسد در سال آینده اقتصاد ایران اثرات مثبت ناشی از اجرایی شدن برجام را به وضوح لمس خواهد کرد، خاطر نشان کرد: پیش بینی های بین المللی و داخلی هم نشان از رشد ۵ تا ۶ درصدی اقتصاد ایران در سال آتی است.
صدرایی با اشاره به اینکه این رشد آتی می تواند مبنای رشد قیمت سهام را توجیه کند، افزود: لذا اینکه بگوییم در این مقطع حباب داریم، ‌نادرست است.
وی ادامه داد: در بازار سرمایه خرید و فروش انتظارات در آینده اتفاق می افتد و فکر می کنم اقتصاد توانایی تامین ۸۰ درصد این انتظارات را دارد.
مدیر سرمایه گذاری صندوق توسعه بازار سرمایه درباره اینکه بازار چه زمانی متوقف می شود، تاکید کرد: این مسئله به رفتار سهامداران و نوع سهامداری آن ها باز می گردد؛ در صورتیکه سهامداری با نگاه سرمایه گذاری بلند مدت باشد نتیجه اش مشخص است؛ سهام دست سهامدار افزایش پیدا می کند و لذا میزان شناوری سهم در بازار کاهش می یابد و ‌مطابق قاعده عرضه و تقاضا قیمت ها رشد می کند.
صدرایی اظهار کرد: اگر نگاه کوتاه مدت باشد این اتفاق نمی افتد و فکر می کنم بازار رفته رفته از نگاه صف خرید و صف فروش و نگاه صنعت محور به سمت تحلیل و تک سهم ها خواهد رفت.
وی همچنین درباره رویکرد به صنایع و صنعت خودرو خاطر نشان کرد: اتفاقات بنیادی در صنعت در حال وقوع است و اثر این اتفاقات شاید خود را در صنعت از شش ماه دوم سال آینده به صورت واقعی نشان دهد، بر همین مبنا هم مورد اقبال بازار در این قیمت ها قرار گرفته است.
مدیر سرمایه گذاری صندوق توسعه بازار سرمایه با اشاره به اینکه قیمت های جهانی کامودیتی ها و نفت به شرایط بازیگران اصلی این بازار ها مرتبط است، تاکید کرد: به نظرم در سال آینده با کاهش البته نامحسوس در رشد اقتصادهای گروه ۲۰ و اقتصادهای نوظهور چندان به بالا رفتن قابل توجه قیمت این محصولات در بازار نمی توان امید داشت، لذا عمده افزایش قیمت ها بیشتر تحت تاثیر اثرات فصلی ، محیطی، و یا منازعات سیاسی بین المللی است.
صدرایی به سهامداران توصیه کرد که در روند صعودی سعی نکنند از بازار جلوتر حرکت کرده و در اصلاح ها از بازار خارج شوند، اصلاح پرتفوی پیشنهاد می شود اما شناسایی سود و خروج از بازار به امید آغاز اصلاح بازار در شرایط فعلی قابل توصیه نیست.
به گفته او سرمایه گذاران باید در روند صعودی، اصلاح قیمتی را هم جزئی از اصل آن بدانند و هوشمندانه روند را شناسایی کنند و به ریز موج ها بی توجه باشند.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: ,