2067, 3032, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

بیوک‌علی مرادلو، مشاور خودرویی وزیر صنعت در گفت‌وگو با رادیو سهام در خصوص وضعیت اقدامات شرکت سایپا برای اصلاح صورت‌های مالی خود، عنوان می‌کند هر شرکت باید در ساختار مالی خود اصلاحاتی را در جهت حفظ منافع سهام‌داران خود انجام دهد، بنابراین ساختار مالی این شرکت باید اصلاح شود، چرا که سهامداران خرد این شرکت زیاد هستند. وی در این خصوص می‌افزاید این مجموعه‌ها فعالیت‌ها اگر صورت نگیرد و تنها به افزایش یا کاهش سرمایه شرکت‌های تابعه بسنده شود، سایپا قادر نخواهد بود که تاثیر مطلوبی را در بلند مدت صورت‌های مالی خود بگذارد.

009

آیا اقدامات اخیر شرکت سایپا مبنی بر فروش دارایی‌های سرمایه‌ای مثل زمین و نیز افزایش یا کاهش سرمایه‌ شرکت‌های تابعه خود به منظور خروج از زیان‌ده بودن، اثربخش است؟ چرا که برخی بر این باورند که این اقدامات، شرکت‌ را تنها روی کاغذ از زیاندهی خارج کرده و تاثیر بسزایی ندارد.

هر شرکتی در ساختار مالی خود باید در جهت حفظ منافع سهام‌داران خود گام بردارد، بنابراین ساختار مالی این شرکت باید اصلاح شود، چرا که سهامداران خرد این شرکت زیاد هستند. طبیعتا اولین قدم این مسئله اصلاح صورت‌های مالی است که بتواند در مسیر سازنده حرکت کند. البته مسائل دیگری که در بحث بازار و بحث تنوع تولید مربوط است، به موازات این اقدامات انجام می‌شود، همانطور که مطلع هستید، شرکت سایپا محصولات جدیدی را در بازار ارائه داده و بعضی از این محصولات هم با اقبال بازار مواجه هستند.

بنابراین مجموعه این فعالیت‌ها اگر صورت نگیرد و تنها به افزایش یا کاهش سرمایه شرکت‌های تابعه بسنده شود، قادر نخواهد بود که تاثیر مطلوب خود را در بلند مدت بگذارد و طبیعتا مسائلی نظیر سبد تولیدش نیز باید اصلاح شود، که خوشبختانه مشاهده می‌شود این اتفاق صورت گرفته است.

این شرکت باید دست به چه اقداماتی بزند که در دراز مدت نیز بتواند مسیر زیان‌دهی خود را اصلاح کرده و سودده باشد؟

کاری که می‌تواند این شرکت را در درازمدت از زیان‌ده بودن خارج کند، این است که باید برخی از محصولات پرفروش خود را جایگزین کند، تا بتواند جایگاه خوب بلندمدت خود را حفظ کند، البته گفتنی است که این شرکت برنامه‌های خوبی را برای دستیابی به اهداف ذکر شده، تهیه کرده است.

همین دلایل هم است که درحال حاضر مشاهده می‌شود سهام این شرکت در بازار مورد اقبال واقع شده است.

با توجه به این مسئله که شرکت‌های خارجی هم قصد ورود به کشور را دارند، این شرکت‌ها باید به صورت کاملا موثر تغییری در وضعیت صورت‌های مالی خود دهند که از زیان‌دهی خارج شوند.

این شرکت‌ها یکسری دارایی‌های غیر خودرویی دارند که درحال واگذار کردن آن‌ها هستند، بنابراین مبالغ این واگذاری‌ها ضرر و زیان‌های سنواتی‌ آن‌ها را جبران می‌کند. البته کاملا درست می‌فرمائید، چراکه باید شفافیت برای شرکت‌های خارجی و برای سهامداران خرد و درشت وجود داشته باشد. هرچند با توجه به این مسئله که شرکت‌ سایپا در بورس اوراق بهادار مشغول فعالیت هست، راه‌ حلی هم جز اجرای این موارد ندارد.

این دارایی‌های سرمایه‌ای نیز همیشه وجود ندارد، تا کی قرار است که فقط برای جبران ضرر و زیان اقدام به واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شود؟

این شرکت‌ها قرار نیست که تا ابد به ضرردهی خود ادامه دهند، چراکه با توجه به مسئله اقتصاد کشور که رو به رشد خواهد رفت، طبیعتا رکود بازار خودرو نیز از حالت فعلی که به آن دچار است، خارج خواهد شد و همانطور که در این چند ماهه نیز مشاهده شد، بازار خودرو تکان خورده و حرکت‌هایی در آن مشاهده شده است.

بنابراین با ورود محصولات مناسب بازار و تولید بر اساس نیاز بازار، مسئله زیان‌دهی منتفی خواهد شد، چراکه ادامه ضرردهی معنی ندارد.

قراردادهای اخیر شرکت‌های خودروسازی خارجی با خودروسازان داخلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا سبب خواهد شد که با رشد تقاضا در صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور، این صنایع به لیدر بازار مبدل شوند؟

برنامه دولت جذب سرمایه‌گذاری خارجی به منظور ساماندهی اقتصاد است و طبیعتا این مسئله در دستور کار تمام ارگان‌های اقتصادی قرار گرفته است. در همین راستا قراردادی هم که با پژو منعقد شده، تاثیرات مثبتی را در آینده شرکت ایران خودرو و نیز قطعه‌سازان داخلی خواهند گذاشت و با همکاری که با شرایط بسیار بهتر نسبت به گذشته با شرکت‌های اروپایی خواهند داشت، تاثیرات خود را در بازار از زمانی که محصولاتشان عرضه شود، خواهد داشت. جایگزینی محصولات قدیمی با محصولات جدید و تولید بر اساس نیاز بازار اگر رخ دهد، میزان فروش هم افزایش خواهد یافت و سبب می‌شود که شرکت‌ها به جایگاه اصلی خود بازگردند.

 

 

 

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.