2067, 20, 2223, 
گفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص استراتژی های حضور سهامداران در مجمع برای دریافت سود نقدیReviewed by سایت رادیو سهام on Feb 15Rating: 4.5گفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص استراتژی های شرکت ها در مجمع برای دریافت سود نقدیگفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص استراتژی های شرکت ها در مجمع برای دریافت سود نقدی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

سعید محمد علیزاده، مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس اوراق بهادار در گفت‌وگو با رادیو سهام در خصوص بررسی وضعیت پرداخت سود نقدی مجامع می‌گوید که در یک سری از کشور‌ها مجامع شرکت به صورت مجازی برگزار شده و نیاز به حضور تمام افراد نیست. وی در ادامه می‌افزاید که اگر سهامدار خرد باشد، حضور آن‌ها در مجمع قطعا بر مجمع تاثیر گذار نخواهد بود. اگر کسی به قصد شناخت بیشتر شرکت در مجمع حاضر شود تا با پرزنت مدیران شرکت، اطلاعات بیشتری به دست بیاورد، این کار بسیار مفید خواهد بود. وی تصریح کرد اما برای کسی که قصد گرفتن DPS در کوتاه مدت را داشته باشد، حضور در چنین مجمعی مطلوبیت نخواهد داشت.

download (1)

 

 

شرکت در مجمع تقسیم سود مناسب کدام قشر از سهامداران است؟ آیا به نفع همه سهامداران است که در این مجامع شرکت کنند یا اینکه سهامدار کوتاه مدت نباید در چنین مجمعی شرکت کند؟

به نظر من این موضوع برای شرکت‌های مختلف متفاوت است و حتی از یک صنعت به صنعت دیگر نیز این موضوع متفاوت خواهد بود؛ در ابتدا باید گفت که محدودیت قانون تجارت وجود دارد که شرکت باید هشت ماه بعد از تشکیل مجمع، سود حاصله را پرداخت کند و این موضوع برای بعضی از کشور‌ها به صورت پرداخت سه ماهه سود اجرا می‌شود. پس در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیز قابل تعریف خواهد بود. سرمایه گذار ممکن است سهمی را به نیت اینکه dps را در مجمع دریافت کند، خریداری کند. چرا که برخی از شرکت‌ها یک هفته تا ۱۰ روز بعد از مجمع سود را پرداخت می‌کنند. این موضوعات به نگاه سهام دار بستگی دارد که چه تحلیلی از بازار و سهام آن شرکت دارد.

با توجه به اینکه سود تقسیم شده در مجمع از قیمت سهم کاسته می‌شود، آیا شرکت در چنین مجمعی کار درستی است؟

در یک سری از کشور‌ها مجامع شرکت به صورت مجازی برگزار می‌شود و نیاز به حضور تمام افراد نیست و به صورت IT بیس هم این اتفاقات رخ می‌دهد؛ اگر سهامدار خرد باشد که قطعا بر مجمع تاثیر گذار نخواهد بود. اگر کسی به قصد شناخت بیشتر شرکت در مجمع حاضر شود تا با پرزنت مدیران شرکت، اطلاعات بیشتری به دست بیاورد، این کار بسیار مفید خواهد بود و حضور در این جلسات بسیار کمک کننده است. با این رویکرد سهامدار خرد هم با این استدلال به مجمع می‌رود که با توضیحات ارائه شده بتواند تحلیل‌های جامع تری برای خرید سهام خود به دست بیاورد. اما برای کسی که قصد گرفتن DPS در کوتاه مدت را داشته باشد حضور در چنین مجمعی مطلوبیت نخواهد داشت.

چرا در قانون تجارت این اجازه داده شده که حتی تا هشت ماه بعد از تشکیل مجمع این سود پرداخت نشود؟

این مدت در قانون تجارت حداکثر هشت ماه در نظر گرفته شده است و بیش از آن تخلف محسوب می‌شود. تا زمانی که کسی شکایتی مطرح نکند اتفاقی نمی‌افتد، شرکت سود را پرداخت نکرده است و سهام دار هم شکایتی ندارد. اما بیش از هشت ماه در قانون تجارت تخلف محسوب می‌شود.

این هشت ماه بر اساس چه منطقی تعیین شده است؟

قانون تجارت ما بسیار قدیمی است؛ قانون تجارت اولیه در سال ۱۳۱۱ تدوین شده و بعد از آن چند بار اصلاحیه به آن اضافه شده است. ابزار و روشهای تجارت در آن زمان مطمئنا بسیار کند‌تر از امروز بوده و بدین شکل ابزاری در اختیار مدیران شرکت قرار داده‌اند تا بتواند منابع خود را تجهیز کند تا بتواند سود سهامدار را پرداخت کند.

در یکسری از کشور‌ها هیئت مدیره پیشنهاد تقسیم سود می‌دهد، اما در کشوری همانند ایران بر اساس قانون، مجمع تصمیم می‌گیرد که سود توزیع شود، ولی در مدل کشوری مانند آمریکا هیئت مدیره تعیین می‌کند چه میزان سود را تقسیم کند و این موضوع به تصمیمات مدیران شرکت بستگی دارد.

ولی در ایران مدیران یک رقمی را پیشنهاد می‌دهند ولی مجمع رقم دیگری را بین سهامداران تقسیم می‌کند. من فکر می‌کنم که این هشت ماه برای همین بوده که مدیران بتوانند منابع لازم برای تامین مالی این سود تخصیص یافته را در مدت هشت ماه به دست آورند. اما اگر بعد از هشت ماه این سود پرداخت نشود، این موضوع در هیئت داوری قابل پیگیری خواهد بود.

در خیلی از موارد مشاهده می‌شود که قانون تجارت ما مانع کار است و ما با آیین نامه‌ها امور را در دست گرفته‌ایم. چرا عزمی وجود ندارد تا این قانون تجارت در کشور اصلاح شود؟

قانون تجارت فرا‌تر از سازمان بورس است؛ بازار قانون خود را دارد و در سال ۸۴ قانون بازار به صورت مستقل تدوین شده است. در برخی موارد شرکت‌ها از قانون تجارت تبعیت می‌کنند، شرکت‌های بورسی و بازار سرمایه قانون خاص خودشان را دارند و قانون توسعه ابزار هم مکمل این قوانین شده است. قانون تجارت نیز چند سال پیش به صورت کامل در کمیسیون‌های مجلس بررسی شده و در راستای اصلاح قانون تجارت اقداماتی صورت گرفته است، اما بنا بر مصالح کشور و شرایط خاص اقتصاد کشور ما در حال حاضر این موضوع پیگیری نشد. چراکه این تغییرات ممکن است اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل قانون‌گذار محتاطانه برخورد می‌کند.

چرا برخی از سهامداران تمایلی به شرکت در مجامع ندارند و برخی تمایل زیادی به سود نقدی مجامع دارند؟

این مربوط به رفتار متفاوت سهامداران است؛ وقتی قیمت تئوریک بعد از تخصیص سود اتفاق می‌افتد، اگر اتفاق خاصی در شرکت رخ ندهد، قیمت سهام به اندازه DPS کاهش پیدا می‌کند و این یعنی قسمتی از پول خود را هشت ماه دیگر دریافت می‌کنید. یکسری از افراد ترجیح می‌دهند که همیشه به منابع مالی سهامشان دسترسی داشته باشند و این پول را در اختیار شرکت نمی‌گذارند تا هشت ماه به این پول دسترسی نداشته باشند.

اما برخی از سهامداران انتظار دارند با افزایش‌هایی که در قیمت سهم اتفاق خواهد افتاد بتوانند سود بیشتری دریافت کنند. این موضوعات بستگی به نگاه سهامدار دارد و ما در بازار همه طیف فکری باید داشته باشیم. اگر نگاه متفاوتی در بازار وجود نداشته باشد، خرید و فروش سهام اتفاق نمی‌افتد.

اگر یک شرکتی تخلف کند و از مدت زمان قانونی هشت ماه برای پرداخت سود عدول کند، سهام دار چگونه می‌تواند شکایت کند؟

سهام دار در هیئت داوری شکایت خود را به سازمان مطرح می‌کند و هیئت داوری بعد از بررسی‌های خود حکمی صادر می‌کند و لازم الاجرا خواهد بود که حتی بعد از مراحل آن به هیئت اجراییات ارائه می‌شود. هیئت داوری هم به استناد قانون بازار سرمایه تشکیل می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

سال ۹۷ با پایانی خوش برای بانک تجارت همراه بود و سرمایه این بانک در آخرین مجمع عمومی فوق العاده با رای اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی با ۳۹۰ درصد افزایش از مبلغ از ۴۵ هزار و هفتصد میلیارد ریال به ۲۲۳ هزار و نهصد و بیست و شش میلیارد ریال رسید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.