2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر عامل کارگزاری سهم آشنا در خصوص بررسی وضعیت روند صعودی شاخص‌Reviewed by رادیو سهام on Feb 16Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر عامل کارگزاری سهم آشنا در خصوص بررسی وضعیت روند صعودی شاخص‌ گفتگوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر عامل کارگزاری سهم آشنا در خصوص بررسی وضعیت روند صعودی شاخص‌
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

شهریار شهمیری، مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا در گفت‌وگو با رادیو سهام، در خصوص بررسی وضعیت روند صعودی شاخص‌ در هفته‌های اخیر و خطراتی که این مسئله می‌تواند به همراه داشته باشد، عنوان می‌کند که به دلیل ورود نقدینگی بسیار مناسب به دلیل امکان پیش‌بینی کردن آینده بازار در شرایط پسابرجام، می‌توان پنداشت که ریسک سیستماتیک کاهش یافته و این روند خطرساز نخواهد بود.

عموما عنوان می‌شود که روند تند صعودی شاخص‌، با نگرانی همراه است، چراکه این خطر وجود دارد که شاخص سقوط کند، با این حال آیا روند اخیر صعودی شاخص‌ خطرآفرین است ؟

یکی از مشکلات بازار ما نگاه‌های کوتاه مدتی بود که روی خرید سهام وجود داشت؛ چرا که نمی‌توانستند آینده را پیش‌بینی کنند. اما در شرایط فعلی نقدینگی به بازار ورود کرده است، این مسئله هم به دلیل به وجود آمدن اعتمادی است که به واسطه پسابرجام پدید آمده و همین عامل سبب شده که شاخص با رشد همراه باشد. نکته دیگری که در این رشد تاثیرگذار بوده، پایین آمدن نرخ بهره بین بانکی و سپرده‌ها بود و با توجه به اینکه روز گذشته تصمیم بر این گرفته شد که سود بانکی پایین بیاید، مجددا شاهد این مسئله هستیم که حجم نقدینگی دوباره به این بازار سرازیر شود.
نکته دیگری که در این بین تاثیرگذار است، ‌برداشته شدن ریسک سیستماتیک بازار است؛ کاهش ریسک سیتماتیک جدا از روند سودآوری شرکت‌ها در سال‌های آتی، می‌تواند باعث افزایش پی بر‌ای برای بازار باشد.
حال با توجه به تعاریفی که عنوان شد، می‌توانیم مسئله تاثیرگذاری این موارد بر رشد شاخص را بررسی کنیم؛ ارزش ذاتی بسیاری از شرکت‌های ما با ارزش دارایی‌هایشان، فاصله زیادی دارد، هرچند که برای سهامدار بحث سود و‌ای پی اس، بسیار مهم است، اما وقتی که مشاهده می‌کنیم شرکت‌ها اقدام به افزایش سرمایه یا اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌کنند، سودهای غیرعملیاتی خاصی را پیش‌بینی می‌کنند، که با این کار نیاز به تزریق نقدینگی را برای دستیابی به آن سود‌ها، احساس می‌کنند. همین مسئله هم سبب می‌شود که باعث رشد قیمت سهام آن شرکت‌ها شود.
هیچکس دوست ندارد که بازار رشد بی‌پشتوانه‌ای داشته باشد، چراکه همین اندازه رشد هم سبب می‌شود که پول‌های وارد شده وقتی بخواهند خارج شوند، شاخص با افت شدید مواجه شود. هنر بازار سرمایه این است که میزان ماندگاری پول‌های وارد شده به بازار سرمایه را زیاد کند؛ اگر این پول در بازار باقی بماند و ما شاهد شفافیت شرکت‌ها باشیم، اصلاح بازار، مشکل آفرین نخواهد بود.
اما باید این مسئله را بپذیریم که روند اصلاح قیمتی، جزء ذات بازار است.

حتما بخوانید :  بورس کالا مدافع تقویت تعاونی هاست|اعمال محدودیت برای متخلفان

نکته‌ای که مطرح می‌شود این است که بهترین مدل روند صعودی شاخص، باید به صورت پلکانی افزایش یابد، این تحلیل صحیح است؟

بازار هوشمندی خاص خودش را دارد؛ چراکه می‌توان نگاه کرد به این دو سال گذشته و این پرسش را مطرح کرد که آیا در طول این مدت، ما نوسان داشته‌ایم یا اینکه شاخص‌ سیر نزولی داشته است؟ به دلیل اینکه ما تنها می‌توانیم به صورت نسبی این مسئله را بررسی کنیم، بنده بر این باورم که بازار سیر خود را دارد و طی چند وقت اخیر نقدینگی زیادی وارد بازار شده و به تبع آن ریسک بازار هم کاهش پیدا کرده است. بنابراین این مسئله به ثبات بازار کمک می‌کند.
اما بازار ما به ابزارهایی نظیر بازارگردان‌ها نیاز داریم؛ لازم به ذکر است که عمق بازار ما با تقویت بازار گردان‌ها اتفاق می‌افتد. وجود این ابزار سبب خواهد شد که قیمت اصلی در بازار کشف شود.

اگر این فراز و فرودهای زیاد اتفاق بیفتد، سرمایه‌گذاران جدیدی که قصد ورود به بازار را دارند، نسبت به بازار بی‌اعتماد می‌شوند. این مسئله را چگونه می‌توان مدیریت که هم روند منطقی شود و هم مانع از ایجاد بی‌اعتمادی در بازار شد؟

سال ۹۲ ما با حجم عظیمی از افزایش نقدینگی در بازار از جانب افرادی روبرو بودیم که آشنایی کاملی از بازار نداشته‌اند. با توجه به شرایط آن زمان و اینکه همه سهم‌ها سودآور بود، افراد تازه وارد بر این باور بودند که متخصص بازار شد‌ه‌اند، در صورتی که وقتی بازار برگشت، همین افراد غیر حرفه‌ای بودند که ضررهای هنگفتی کردند.
در دنیا افرادی که آشنایی چندانی با بازار سرمایه و بورس ندارند، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و محل‌هایی که متخصص این کار هستند، وارد بازار می‌شوند.
اگر بتوانیم با فرهنگسازی به تقویت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمک کنیم؛ این مسئله کمک بسیاری به ماندگاری نقدینگی افراد تازه وارد به بازار سرمایه می‌کند.

حتما بخوانید :  تعدیل مثبت خیره کننده شرکت آلومینیوم ایران

طی روزهای اخیر شاهد افت روند صعودی شاخص بودیم؛ آیا این مسئله به دلیل عرضه زیاد بانکی‌ها بوده است؟

این مسئله صحت داشته است، هچند گفته می‌شود که فروش سهام بانکی‌ها توسط حقیقی‌ها کار مناسبی را بوده است.

آیا سازمان باید برای کنترل شرایط فعلی اقدام کند یا خیر؟

این تفکر اشتباه است که سازمان بخواهد وارد عمل شود، همواره وقتی دولت و مقام ناظر در هرجای دنیا در بازار دخالتی کرده است، نتیجه نامناسبی را به همراه داشته است. شاید در برخی از شرایط بسیار ویژه مانند شروع یک جنگ و مسائلی از این قبیل، دخالت دولت بتواند راهگشا باشد، اما اگر بخواهد دخالت در این شرایط مقام ناظر و یا دولت دخالتی داشته باشد، بزرگ‌ترین اشتباه است. چراکه سرمایه‌گذاری‌ها بسیار هوشمند بوده است، بنابراین دخالت در آن عواقب بسیار بدی دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

صف طولانی دریافت ارز ۴۲۰۰تومانی روند تامین مواد اولیه قطعه‌سازان را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.