2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص آینده شپلی پس از افزایش سرمایه و رفع تحریم هاReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 5Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص آینده شپلی پس از افزایش سرمایه و رفع تحریم هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص آینده شپلی پس از افزایش سرمایه و رفع تحریم ها
[ratings]

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص آینده شپلی پس از افزایش سرمایه و رفع تحریم ها

پلی اکریل از شرکت های مورد توجه بازار در یکی دو ماه گذشته بوده است. نماد این شرکت در بازار سرمایه رشد حدودا سه برابری داشته و سود خوبی به سهامداران رسانده است. حالا هم که قرار شده مجمع افزایش سرمایه مورد توجه این شرکت قبل از سال جدید برگزار شود.

پلی اکریل با افزایش سرمایه ۱۲۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، یکی از سنگین ترین افزایش سرمایه های سال جاری را انجام می دهد. اما سوالی که حالا برای سهامداران ایجاد شده این است که آیا نماد این شرکت، اتفاقات خوب مربوط به افزایش سرمایه را پیش خور کرده یا اینکه این نماد هنوز هم جا برای رشد بیشتر و مثبت خوردن دارد؟

در این رابطه با مهدی آجورلو کارشناس بازار سرمایه گفت و گو کرده ایم. مصاحبه اختصاصی رادیوسهام با مهدی آجورلو کارشناس بازار را درباره شرکت پلی اکریل می خوانید.

۱- مشکلات شرکت پلی اکریل از چه زمانی آغاز شد و این شرکت چگونه به زیان رسید؟

پلی اکریل اصفهان از دیرباز تا کنون قلب تولید اکرلیک و مهمترین قطب تولید اکرلیک، نخ پلی استر، الیاف ونوار پلی استر، تاپس پلی استر در ایران بوده و هست و می‌تواند بعد از ترکیه بزرگترین تولید کننده این محصولات در خاورمیانه باشد. اما موانعی چون شرکت های بازرگانی که صرفا نقش وارد کننده را دارند تا صادرات و با توجه به تعرفه های بسیار پایین واردات این صنعت را در چند سال اخیر با مشکلات مواجه نمودند که در آغاز تحریم ها و دو نرخی شدن دلار این مشکلات تشدید شد. به نقل از مهندس رسول رضایی مدیرعامل سابق این شرکت، شرکت بازرگانی پلی اکریل سابقاً به ترکیه هم صادرات داشت اما با واردات اکرلیک با نرخ دلار دولتی لطمه هایی به این صنعت از سال ۸۹ به بعد وارد گردید. با زیان وارده و انباشته فوق تا زمان خروج از ماده ۱۴۱ و عدم تزریق نقدینگی بانک ها و نبود چرخه سرمایه در گردش تا کنون مشکلاتی سر راه بوده اما به لطف فعالان در این حوزه می‌توان آینده درخشانی برای این صنعت متصور بود.

۲- مهم ترین بحث این روزهای شرکت پلی اکریل، افزایش سرمایه سنگین (حدود ۱۲۰۰ درصدی) از محل تجدید ارزیابی دارایی هاست. بعضی از سهامداران از حدود یک سال یا ۶ ماه قبل مطمئن بودند که این شرکت مجبور است افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بدهد و سهام این شرکت را زیر قیمت ۲۰۰ تومان خریداری کردند و حالا به بازدهی بسیار خوبی دست یافته اند. سرمایه گذارانی که تازه وارد بازار سرمایه شده اند، چگونه باید چنین شرکت هایی را شناسایی کنند؟

بسیاری از شرکت های مشابه در بازار سرمایه و چندین شرکت خودرویی و ذوب آهن اصفهان و… پس از شروع فاز اصلی تحریم ها در سال ۸۸ و ۸۹ که زیاندهی در این شرکت ها به اوج خود رسید شامل ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت شدند. هر گاه شرکتی شامل این ماده شود باید شرایطی به شرح ذیل اعمال گردد تا از شمول این ماده خارج شود. تعریف این قانون به شرح ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت مقرر می‌دارد که اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود. هر گاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد، باید در همان جلسه و یا رعایت مقررات ماده ۶ این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد. در مورد مفاد ماده ۱۴۱ این سوال مطرح است که تکلیف هیات‌مدیره که دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده است و باید بلافاصله پس از آن که بر اثر زیان‌های وارده بیش از نصف سرمایه شرکت از میان رفته باشد انجام شود در چه زمانی محقق می‌شود؟ ماده ۸۹ اصلاحیه قانون تجارت پیش‌بینی کرده مجمع عمومی عادی باید سالی یکبار برای رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و سایر امور مربوط به حساب‌های سال مالی تشکیل شود و در تبصره آن آمده است: بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود. از مدلول ماده ۸۹ چنین برمی‌آید که ترازنامه و حساب سود و زیان فقط پس از ارائه در مجمع عمومی استماع گزارش بازرس و تصویب آن توسط مجمع عمومی اعتبار می‌یابد و در نتیجه همان گونه که منطق هم حکم می‌کند نمی‌توان تکلیف مندرج در ماده ۱۴۱ را به وقتی در میانه سال مالی یا زمانی قبل از تصویب صورت‌های مالی به وسیله مجمع عمومی عادی تسری داد.

یعنی قبل از تصویب صورت‌های مالی در مجمع عمومی اصولا صورت‌های مالی معتبری وجود ندارد که هیات‌مدیره را براساس آن بتوان مکلف به رعایت مفاد ماده ۱۴۱ کرد. اگرچه ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت هیات‌مدیره را مکلف به دعوت بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده می‌کند. اما طبق ماده ۲۶۵ عدم رعایت ماده ۱۴۱ حداکثر دو ماه پس از بین رفتن بیش از نیمی از سرمایه موجب مقررات جزایی می‌شود. با توضیحات فوق به نظر می‌رسد اگر هیات‌مدیره شرکت عدم رعایت مفاد ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت را مبنی بر دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده دو ماه پس از تصویب صورت‌های مالی در مجمع عمومی عادی رعایت نکند، بازرس باید عدم رعایت مفاد ماده فوق را به عنوان بخشی از وظیفه‌ای که طبق ماده ۱۵۱ به عهده او قرار گرفته است، گزارش کند. اگر چنین است بازرس در سال اولی که زیان انباشته بیش از نصف سرمایه می‌شود تکلیفی در مورد گزارش کردن ندارد، ضمن این که در هر حال این جمله معمول که «توجه مجمع عمومی را به مفاد ماده ۱۴۱ جلب می‌کند» متنی دو پهلو است که نه عدم رعایت مفاد ماده فوق توسط هیات‌مدیره را گزارش می‌کند و نه ناشی از وظایف دیگری است که بازرس به عهده دارد. همواره شرکت هایی که دارایی های استهلاک پذیر و غیر مستهلک آن کفاف لازم را بدهند می‌توان امید بسیاری به این شرکت ها داشت و شرکت هایی که دارایی های کمتر از حد لازم را دارند به بازار پایه منتقل خواهند شد و چشم انداز و وضعیتشان بسیار بحرانی تر از قبل خواهد شد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم می‌توانیم به ۱۰ سال گذشته شرکت گاز لوله اشاره کنیم که وضعیت این شرکت زیانده و عدم کفاف دارایی ها باعث گردید که به بازار پایه منتقل گردد.

۳- سهام شرکت پلی اکریل پس از برگزاری مجمع افزایش سرمایه، با چه قیمتی بازگشایی می شود؟ چه پیش بینی هایی نسبت به آینده قیمت این سهم می توان داشت؟ قیمت این سهام پس از انجام افزایش سرمایه، چقدر فاصله با با شرکت های همگروه خواهد داشت و آیا می توان رشدی برای آن متصور بود؟ همچنین یکی از مسائلی که باعث نگرانی سهامداران این شرکت است، بلوکه شدن حدود ۹۰ درصد از دارایی سهامداران پس از انجام افزایش سرمایه است. به دلیل سنگین بودن رقم این افزایش سرمایه، بخش اعظم سرمایه سهامداران تا زمان ثبت افزایش سرمایه بلوکه خواهد شد و این باعث می شود پس از ثبت افزایش سرمایه و امکان فروش بخش بلوکه شده، فشار فروش زیادی روی سهم باشد. این موضوع جای نگرانی دارد؟

معمولا شرکت هایی که تجدید و ارزیابی دارند به لحاظ کوچک شدن تا قبل از سهم جایزه (قبل ثبت سرمایه) با مبلغ بسیار کم و با درصد بسیار قابل توجهی بازگشاشی می‌شوند. به طور مثال شرکت هایی که تجدید ارزیابی مشابه داشتند به طور مثال قند لرستان (قلرست) در تاریخ ۹۴/۲/۲۱ معادل ۱۰۰% بالاتر باز شد و فنوال که ۱۲۳۰ درصد تجدید و ارزیابی داشت بعد از رشد شارپ ۳۰۰ درصدی قبل مجمع ۶۵ درصد نسبت به آن ۳۰۰ درصد قبلی بالاتر باز شد. یعنی تا روز بازگشایی ۵۰۰ درصد سود! سهم پس از بازگشایی شروع به رشد کرده از ۱۱۵ تومان ۱۳۹۴/۲/۸ تا ۲۳۰ تومان در تاریخ ۹۴/۳/۱۶ معادل ۱۰۰% دیگر نسبت به ۵۰۰ درصد قبلی رشد داشت، یعنی ۱۰۰۰% سود خالص! اما تکمبا که آن هم شامل ماده ۱۴۱ قانون تجارت بود و زیان انباشته سنگینی داشت فقط با ۲۳۰ درصد از مازاد تجدید و ارزیابی هم برای سهامدارانش از ۴۰ تومان تا ۳۹۰ در یک مرحله ۹۰۰ درصد سود و مرحله بعدی از روز توقف تا روز بازگشایی ۲۵ درصد بالاتر باز شد. حال شپلی که شناسایی آن در محدوده زیر ۲۰۰ تومان بوده با توجه به این تجدید ارزیابی بسیار سنگین هنوز رشد بسیار قابل توجهی برای این سهم متصور هستیم. قیمت تئوریک سهم ۴۲ تومان است. حال احتمال بسیار می‌رود در سال آینده افزایش سرمایه بسیار کوچکی از محل آورده داشته باشد که لازمه محقق شدن این موضوع برای قابلیت معامله تقدم های سهم رسیدن به بالای ۱۲۰ تومان است تا لااقل تقدم سهم ۲۰ تومان معامله گردد. بنابراین از این قیمت تئوریک ۴۲ تومانی تا رسیدن به قیمت پیش بینی شده راه طی نشده فراوانی را پیش رو داریم.

۴- یکی دیگر از نگرانی های سرمایه گذاران این است که مجمع با تمام این افزایش سرمایه ۱۲۰۰ درصدی موافقت نکند و فقط بخشی از آن را تصویب کند. آیا ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد؟

پاسخ دادن به این سوال بسیار آسان است. این طرح توجیهی و حسابرسی با بخشی از دارائی های پلی اکریل بوده و نه همه آن و کانون کارشناسان دادگستری اصفهان این دارایی ها را برسی و تایید نموده و پلی اکریل به راحتی با بخشی از دارایی ها این افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی را انجام می‌دهد. این نگرانی را سهامداران پلی اکریل زمانی داشتند که هنوز میزان مشخصی برای دارایی ها و توان لازم برای کفاف آن را نمی‌توانستند تخمین بزنند. از این حیث در این برهه از زمان دیگر هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

۵- پس از انجام افزایش سرمایه، مشکلات شرکت پلی اکریل به طور کامل حل خواهد شد و این شرکت می تواند به سود سازی واقعی برسد؟

عمده ترین و اصلی ترین مشکل پلی اکریل نداشتن سرمایه در گردش به جهت موانع اخذ وام و عدم بازگشایی lc جهت صادرات محصولات به دلیل قوانین ماده ۱۴۱ تجارت بوده و با این افزایش سرمایه و پوشش زیان، از این بحران خارج خواهد شد و رفع موانع قبلی چون صادرات و سرمایه در گردش از جهت بهره وری و حوزه مدیریت بهره وری و هدایت توسعه منابع انسانی با برنامه ریزی از پیش تعیین شده تولید چند هزار تنی مرتفع خواهد شد سطوح بهره وری با تعین مشتریان هدف قطعا هموار خواهد گردید.

۶- آینده این شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا صنعتی که پلی اکریل در آن فعالیت می کند، جای رشد و شکوفایی پس از لغو تحریم ها را دارد؟

قطعا چشم انداز خیره کننده ای در این صنعت برای سال ۹۶ با طرح توسعه های بسیار عظیم این شرکت متصور خواهیم بود. به نقل از مدیریت سابق پلی اکریل مهندس رضایی، با طرح توسعه قبلی ۳۰۰۰ تن که رقم بسیار تکان دهنده ای از حیث تولید در صنعت اکرلیک هست به ظرفیت قبلی افزوده خواهد گردید. این تولید ۳۰۰۰ تنی مضاف بر ظرفیت بسیار زیاد قبلی می‌باشد که در انتظار خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت برای صادرات به کشورهای هدف آلمان ترکیه ژاپن و کشورهای حوزه خلیج فارس و آذربایجان و عراق است. در ایران نخ پروپلین در حال حاضر به دلیل وضعیت واردات بی رویه تولید بسیار کمرنگی داشته و در تولید گرانول فقط سالانه زیر ۲۰۰ تن می‌باشد. پلی اکریل توانایی تولید ۱۰ برابر تولید فقط نخ و نوار پلی استر را دارد که پس از رفع این موانع می‌تواند نقش بسزایی را در آینده ای نزدیک داشته باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

«فولاژ» به ازای هر سهم سود 44 تومانی در 3 ماه گذشته ساخته است
شرکت فولاد آلیاژی ایران که این ماه ۱۴ درصد افت در مقدار فروش خود را تجربه کرده است با افزایش ۱۱ درصدی نرخ محصولات خود به درآمد ۶۹۰ میلیارد تومانی رسیده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.