2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اتحادیه مشاوران املاك درباره تاثیر وام 160 میلیونی بر بازار مسکن و گروه انبوه سازی بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Mar 6Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اتحادیه مشاوران املاك درباره تاثیر وام 160 میلیونی بر بازار مسکن و گروه انبوه سازی بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اتحادیه مشاوران املاك درباره تاثیر وام 160 میلیونی بر بازار مسکن و گروه انبوه سازی بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره تاثیر وام 160 میلیونی بر بازار مسکن و گروه انبوه سازی بورس

تصویب وام ۱۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن در شورای پول و اعتبار، خبری خوب برای صنایع وابسته به مسکن بود. بالا

رفتن قدرت خرید مردم بهترین کمک دولت برای راه اندازی موتور مسکن است؛ آن هم بدون تورم و آثار منفی. با این وام ۱۶۰ میلیون تومانی، قدرت خرید مسکن توسط تسهیلات بانکی تا ۸۰ درصد افزایش پیدا می کند اما به این طرح دولت که هنوز اجرایی نشده، ایرادهایی هم وارد شده است.

محدود شدن دایره افرادی که می‌توانند چنین وامی دریافت کنند، یکی از ایراداتی است که به این طرح گرفته می شود. درباره وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن با رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت و گو کرده ایم. مصاحبه اختصاصی رادیوسهام با حسام عقبایی کارشناس مسکن و رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران را می‌خوانید:

۱- نظرتان درباره تصویب وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن در تهران چیست؟

به هر حال تصویب چنین طرحی می‌تواند برای رونق بخشیدن به این صنعت مفید باشد، اما مسائلی هم باید در نظر گرفته می شد که دولت به این مسائل توجه نکرده است. افزایش سقف تسهیلات کاملا مناسب است اما این وام برای افرادی خاص، محدود شده است.

حتما بخوانید :  گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه دسانکو

۲- چه محدودیتی دارد؟

این وام برای زوج های جوان خانه اولی محدود شده است. به عبارتی بسیاری از جامعه هدف این طرح کنار گذاشته شده اند و فقط افرادی خاص که تعدادشان نسبت به تعداد تمام متقاضیان دریافت این تسهیلات زیاد نیست، قابلیت دریافت این وام را دارند. البته نمی توان تعیین کرد که چه تعداد متقاضی برای دریافت این وام وجود دارد، اما در هر حال محدود کردن جامعه هدف، می‌تواند درصد زیادی از متقاضیان واقعی را کنار بزند و آن ها را پوشش ندهد.

۳- رقم سود این وام را چطور ارزیابی می کنید؟

دولت با پرداخت تسهیلات بدون سپرده موافقت کرده که این موضوع می تواند تاثیر خوبی بگذارد. اما در این صورت، رقم سود ۲۰ درصد می‌شود که مجددا باعث کنار رفتن بخشی از متقاضیان خواهد شد. بالا بودن رقم سود این تسهیلات یکی از بزرگ ترین موانع دریافت این وام است. ضمن اینکه دولت هنوز رقم دقیق بازپرداخت وام را به طور رسمی اعلام نکرده اما با توجه به محاسبات اولیه به این نتیجه می رسیم که متقاضیان وام باید برای دریافت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی، اقساط حدود ۲٫۳ میلیون تومانی پرداخت کنند که پرداخت این رقم از توان بسیاری از خانواده ها خارج است. هرچه رقم وام بالاتر می رود، باید فرمولی در نظر گرفته شود که توان پرداخت اقساط خانواده ها هم در آن دیده شود.

حتما بخوانید :  انتظار رشد چشمگیر بازار سرمایه وجود دارد|معرفی صنایع با بیشترین پتانسیل برای رشد قیمت

۴- این تسهیلات می تواند مشکل رکود در بخش مسکن را حل کند؟

بعید می دانم این تسهیلات هم محرک واقعی بخش مسکن باشد. شاید در کوتاه مدت شاهد تحرکاتی در این زمینه باشیم اما مسکن زمانی به طور قطعی از رکود خارج می شود که تحریک تقاضا به روش مناسب آن انجام شود. دولت باید میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند. اینکه وام ۱۶۰ میلیونی برای بخش اندکی از جامعه در نظر گرفته شود، کارساز نیست.

۵- دقیقا دولت باید چه کاری انجام دهد؟

دولت باید ابزارهای جنبی مسکن مثل بازار فلزات و مصالح را تقویت کند. ضمن اینکه باید تمام ابزارهای موجود برای تعادل عرضه و تقاضا را به کار گیرد. متقاضی باید توان خرید مسکن داشته باشد و تقویت قدرت خرید هم کاری پسندیده است. اما دولت فقط نباید به فکر تقویت کردن توان خرید متقاضی باشد. باید به مسائل دیگر هم فکر کرد. اگر هم تقویت توان خرید را در نظر گرفته ایم، باید این امکان را برای تمام اقشار جامعه فراهم کنیم. به این صورت که محدودیت خانه اولی بودن و زوج جوان بودن را برداریم، پس از آن هم نرخ سودی را برای تسهیلات در نظر بگیریم که خانواده ها مجبور به پرداخت رقم کمتری بابت اقساط باشند.

حتما بخوانید :  فتح کانال مجدد بازار سهام | شاخص بورس ۱۶۳ واحد رشد کرد

۶- پس با این حساب تشخیص بازار سرمایه درست است که خیلی به سمت صنایع انبوه سازی نمی رود و این صنعت مانند صنعت خودرو رشد قابل توجهی نداشته؟

بازار سرمایه دیر یا زود اقبال قابل توجهی به سهام شرکت های انبوه ساز خواهد داشت. اما مممکن است این رشد مانند رشد سهام خودروسازان نباشد. شاید هیچ صنعتی نتواند رشد نمادهای خودرویی را تجربه کند. اما به هر حال شرکت های انبوه ساز و ساختمانی، در یکی دو ماه آینده وضعیت خوبی خواهند داشت و عقب ماندگی نسبت به سایر صنایع را در بازار سرمایه جبران خواهند کرد.

۷- پیش بینی شما از آینده مسکن چیست؟ آیا این صنعت در سال ۹۵ رشد خواهد داشت؟

رشد از این جهت که شاهد تورم بالایی باشیم، نه. اما شاید در حد تورم معمول کشور و همچنین بالا رفتن تعداد معاملات مسکن، اتفاقاتی رخ دهد. رشدهای غیر منتظره مسکن به این زودی تکرار نمی شود. اگر هم افزایش قیمتی در این بخش داشته باشیم، در حد معمول خواهد بود نه بیشتر.

خبر انتخاب شده برای شما

صف طولانی دریافت ارز ۴۲۰۰تومانی روند تامین مواد اولیه قطعه‌سازان را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.