2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو در خصوص برنامه های شرکت در سال 95Reviewed by سایت رادیوسهام on Mar 26Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو در خصوص برنامه های شرکت در سال 95گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو در خصوص برنامه های شرکت در سال 95
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل چادرملو در خصوص برنامه های شرکت در سال 95

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفت‌وگو با رادیوسهام، به بیان فراز و فرودهای این شرکت در سال ۹۴ و برنامه‌های این شرکت معدنی برای سال ۹۵ پرداخت.

۱- شرایط شرکت های سنگ آهنی و اوضاع سنگ آهن در سال ۹۴ چگونه بود و شما سال گذشته را چگونه سپری کردید؟

سال ۹۴ ، سال سختی بود؛ از یک طرف با کاهش شدید قیمت سنگ آهن و از طرفی با رکود در فروش محصولات فولادی مواجه بودیم که تاثیر مستقیمی در درآمد زایی ما داشت . از آنجا که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از بدو تاسیس در سال ۱۳۷۱ تاکنون همواره متکی به سرمایه های داخلی بوده و خوشبختانه تاکنون نیز توانسته با وجود تمامی مشکلات و موانع بخشی از چرخ های صنعت کشور را به گردش درآورد، سبب شده که وابستگی بسیار اندکی به خارج از کشور و سرمایه های خارجی داشته باشیم. همین مسئله هم سبب شده که توانستیم از بحران های داخلی و خارجی عبور کنیم و حداقل سرپا بمانیم. اکنون هم نیازی به سرمایه گذاری شرکتهای خارجی در مجموعه های خودمان نمی بینیم ولی با شرکتهایی که قبلاً با ما همکاری داشتند و به علت تحریم ها روابطمان ضعیف شده بود، در حال مذاکره هستیم تا برای رفع نیازهای خود، بدون اتکا به واسطه ها تصمیم گیری کنیم. در مجموع امیدواریم با لغو تحریم های جهانی، شاهد روند رو به رشد اقتصاد کشور باشیم و بار دیگر رونق به بازار کسب و کار بازگردد.

حتما بخوانید :  شناسایی سود خالص 71 تومانی برای هر سهم "خدیزل"

۲- وضعیت شرکت در سال ۹۵ را به چه صورت پیش‌بینی می‌کنید؟

چادرملو در مجتمع معدنی سنگ آهن خودش در ۱۸۰ کیلومتری یزد و با ۵ خط تولید، سالانه ۵/۱۰ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن با عیار (Fe) حداقل ۵/۶۷ % . و حدود یک تا ۵/۱ میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی با متوسط عیار Fe) (3/55 درصد تولید می کند که تلاش داریم این سقف تولید را برای کنسانتره حفظ کنیم، اما با توجه به قیمت پایین سنگ آهن دانه بندی به احتمال بسیار در سال ۹۵ از میزان تولید خود می کاهیم .

چون ما سنگ آهن دانه بندی را به دلیل عدم نیاز کارخانجات داخلی، به خارج از کشور صادر می کنیم تا از محل درآمد ارزی آن، هزینه های تهیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در معدن را تامین کنیم، اما در شرایط فعلی که قیمت تمام شده با قیمت فروش تقریباً برابری می کند ، تولید سنگ آهن دانه بندی مقرون به صرفه نیست .

۳- آیا در سال ۹۵ افزایش سرمایه خواهید داشت؟

در سال ۹۵ افزایش سرمایه ای معادل ۱۰۴ درصد خواهیم داشت، این افزایش سرمایه را برای تکمیل پروژه های در دست اقدام و جبران هزینه های سرمایه گذاری در طرح های مشارکتی به مصرف می رسانیم؛ این طرح ها شامل تکمیل طرح نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان ، طرح احداث کارخانه فولاد ثامن اردکان ، طرح احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی ، تکمیل طرح تامین آب از اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان ، طرح توسعه ظرفیت کارخانه گندله سازی اردکان و سایر سرمایه گذاری ها مشارکتی است.

حتما بخوانید :  تغییرات معنادار در سود «شکبیر»

۴- در خصوص طرح‌های توسعه‌ای شرکت بیشتر توضیح دهید.

یکی از برنامه های آتی شرکت بهره برداری از پهنه جدید معدنی D19 در مجاورت معدن چادرملو بوده و امیدواریم با طی شدن آخرین مرحله مقدماتی و دریافت مجوز از طرف سازمان محیط زیست، عملیات اکتشاف در این معدن نیز از ابتدای سال ۹۵ آغاز شود.

همانطور که بارها اشاره کرده ام، باور ما این است که یکی از ارکان توسعه پایدار در صنعت، تکمیل زنجیره تولید برای پیش گیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده فرآورده های معدنی است، بنا براین در کنار توسعه خطوط فعلی کنسانتره و واحد گندله سازی، عملیات ساخت واحد فولاد مستقل مجتمع صنعتی اردکان با ظرفیت ۱ میلیوتن فولاد ، قابل افزایش تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن را تقریباً به پایان رسانده ایم و امیدواریم در اوایل سال ۹۵   مورد بهره برداری قرار دهیم.

همچنین پروژه کارخانه احیاء مستقیم، به منظور تامین خوراک مورد نیاز، همین واحد فولاد سازی را با ظرفیت ۵/۱ میلیون تن آهن اسفنجی در دست ساخت داریم که در صورت به وجود نیامدن موانع اجرایی، انشاالله تا پایان سال ۱۳۹۵ خط تولید آن راه اندازی می شود.

همچنین گفتنی است که پروژه صنایع آهن و فولاد ابرکوه نیز از جمله طرح های توسعه این شرکت هستند که با بهره برداری از آن سالانه ۶۵۰ هزار تن شمش فولاد تولید می شود، این واحد نیز در سال ۱۳۹۶ آماده تولید می شود.

حتما بخوانید :  «لوتوس» به دنبال افزايش سرمايه ١٠٠ درصدي

۵- تدبیر شرکت برای ارتقاء جایگاه نماد کچاد و ایمنی خاطر سهامداران در سال جدید چیست؟

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به دلیل ارائه به موقع و شفاف اطلاعات و صورت های مالی و تحقق پیش بینی های اعلام شده خود، همواره مورد اعتماد بازار سرمایه بوده و با توجه به افزایش سرمایه ها طی سالهای اخیر که موجب ارزش افزوده برای شرکت شده است ، فعالان بازار سرمایه و سهامداران تمایل دارند سهام چادرملو را به عنوان یکی از سهام های ارزنده و پایدار در پرتفوی خودشان قرار دهند.

مطمئناً هر جا امنیت سرمایه گذاری وجود داشته باشد، موج سرمایه گذاری ها به آن سمت خواهد رفت، لذا برای توسعه بخش صنعت و معدن کشور و تشویق سرمایه گذاران باید مقررات و قوانین اثر بخش و تقویت کننده این بخش بیش از پیش تسری پیدا کند، اگر به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم، باید ابتدا داشته های خود را حفظ و تقویت کنیم و سپس با مدیریت کارآمد، ضمن ظرفیت سازی های جدید، نسبت به ارزش افزایی محصولات تلاش کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.