2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع برتر بورسی در سال 95Reviewed by سایت رادیوسهام on Mar 28Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع برتر بورسی در سال 95گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع برتر بورسی در سال 95
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص صنایع برتر بورسی در سال 95

حامد فلّاح جوشقانی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره کارگزاری بانک دی، در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص بررسی وضعیت کلی بازار سرمایه در سال جدید، معتقد است که سال ۹۵ تورم تا ۱۲ درصد هم کاهش یابد و امیدوارم این کاهش به صورت واقعی رخ دهد. البته بدهی‌های دولت ممکن است این موضوع را با مخاطراتی مواجه کند و من امیدوارم این نرخ سود به هر شکلی پایین بیاید. هر کدام از این مسائل و به خصوص نرخ سود بانکی می تواند به آینده بازار سهام کمک کند.

۱- می خواهیم اوج و فرود های سال ۹۴ را بررسی کنیم؛ با توجه به رکود شدیدی که در سال ۹۴ شاهد بودیم و همچنین گشایش های ایجاد شده در دوران پسابرجام پیش بینی کوتاه مدت و بلند مدت شما از بازار سرمایه  چیست؟

در دولت آقای روحانی تورم به شکل قابل توجهی کنترل شد و در دوره هایی انتظار برای توافق هسته ای و رفع تحریم ها را شاهد بودیم  و این مسائل در سال ۹۴ به نتایجی رسید.

تورم ناشی از چند فاکتور مهم اقتصادی است؛ یکی بحث انتظارات و دیگری بحث انضباط های مالی است که دولت از ورود پول پر قدرت بانک مرکزی به بازار تورم توسط دولت مهار شد و به دنبال کاهش نرخ تورم ما شاهد نرخ بهره بودیم که در ادامه نیز این روند ادامه خواهد داشت.

من امیدوارم که تا سال ۹۵ تورم تا ۱۲ درصد هم کاهش یابد و امیدوارم این کاهش به صورت واقعی رخ دهد. البته بدهی‌های دولت ممکن است این موضوع را با مخاطراتی مواجه کند و من امیدوارم این نرخ سود به هر شکلی پایین بیاید. هر کدام از این مسائل و به خصوص نرخ سود بانکی می تواند به آینده بازار سهام کمک کند. امیدواریم که لغو تحریم ها واقعی باشد و گشایشی در اقتصاد شاهد باشیم تا مراودات بین المللی ما تسهیل شود و هزینه مبادله ما کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید :  جزییاتی از عرضه ایران ایر در بورس

همه این موارد کاهنده هزینه ها وافزایش دهنده EPS  های بازار هستند. با کاهش نرخ سود بانکی هزینه تامین مالی و استقراض از بازار پول کاهش پیدا می کند و این می تواند به رشد EPS کمک کند و همچنین تولید شرکت ها در شرایط برابر رشد پیدا می کند. بنابراین من به سال آینده بسیار خوش بین هستم.

امیدواری ها و چشم اندازهای جدیدی در بحث فلزات و سنگ آهن و کمی هم نفت دیده می شود که در این صورت با توجه به این چشم اندازها باید گفت که به نظر می رسد که سال آینده سال بسیار خوبی خواهد بود. همچنین در صنعت بانک داری وضعیت مناسبی وجود دارد. همچنین در صنعت برق امیدواریم که این صنعت سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد. بنابراین امیدواریم که دولت تصمیماتی در سال آینده بگیرد که منطقی باشد.

در بحث مصرف برق باید گفت که مصرف کشور ما بسیار زیاد است و حتما باید سیاست های آزاد سازی پیگیری شود و در سال آینده رخ دهد. به نظر من اگر دولت رفتارهای منطقی تری در این خصوص داشته باشد و دولت به سمت افزایش قیمت ها  حرکت کند، می توان به این صنعت امیدوار بود. باید در صنعت برق تدابیری دیده شود که کم مصرف ها هزینه کمتری پرداخت کنند و پر مصرف ها هزینه های بیشتری پرداخت کنند و برق مسیر آزادسازی خود را طی کند.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

۲- شما به عنوان یک کارگزاری که مستقیم با بازار سرمایه در ارتباط هستید، برای میان مدت و بلند مدت چه صنایعی را قابل رشد می دانید؟

با توجه به توضیحاتی که پیش از این ارائه شد، صنعت بانکداری از یکسری ریسک ها، رهایی پیدا کرده است. یکی ریسک بهای تمام شده پول، ریسک رقابت های منفی در جو سپرده های مردم و … در حال کاهش است که این کاهش ریسک با لغو تحریم های بانکی همراه شده است.

بنابراین هم در میان مدت و هم در بلند مدت آینده صنعت بانکداری مثبت است. در بلند مدت و به خصوص در سال ۲۰۱۷  به نظر می رسد که کالاهای کانیودیتی ما و صنایع معدنی رشد خوبی داشته باشند. همچنین هم در میان مدت و هم بلند مدت صنعت برق ما آینده بسیار روشنی خواهد داشت. ما شرکت هایی در این صنعت داریم که اگر رفتار اقتصادی با آنها صورت بگیرد یعنی هم در بحث قیمت ها که بازار قیمت ها را تعیین کند و هم در بحث پرداخت بدهی ها است که بدهی های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی در سر رسید ان پرداخت شود، می توان به این شرکت ها امید داشت که رشد قابل توجهی داشته باشند.

۳- شرکت های خودرویی در چه شرایطی هستند؟

صنعت خودرو خیلی رشد کرده است و واقعیت این است که من به کسی این صنعت را پیشنهاد نداده ام؛ اگر سرمایه گذار خارجی خوب وارد کشور شود و خودروسازهای بزرگ وارد این صنعت شوند، می توان امید داشت که این صنعت رشد کند، به هر حال یک سری انحصاراتی در صنعت خودرو ما وجود دارد که می تواند به رشد این صنعت کمک کند. اما در این شرکت های زیان ده، با زیان های بزرگ وجود دارد.

حتما بخوانید :  زيان «سفاسي» به ٣٠ ريال رسيد

۴- با توجه به افزایش سرمایه ای که مورد موافقت شرکت سایپا قرار گرفت آیا باعث رشد نمی شود؟

من تحلیل خاصی بر روی این صنعت ندارم، اما این موارد نمی تواند عامل رشد پایدار برای یک شرکت به حساب آید. در بحث ترید های انتظاری که گاهی در بازار درباره آن صحبت می شود، به نظر من در صنعت خودرو باید تغییرات اساسی هم در بحث مدیریتی و هم در بحث سهام داری رخ دهد، به عبارتی سهامداران شرکت های بزرگ خودروسازی جهان باید ورود پیدا کنند. ما نزدیک به ۹۵ هزار خودرو سنگین داریم که از رده خارج شده اند و ماشین های جنگ جهانی دوم نیز هنوز در جاده های ما استفاده می شوند.

بنابراین می توانیم بگوییم که تولید کنندگان ماشین های سنگین و لیزینگ‌های ماشین سنگین آینده خوبی خواهند داشت، ولی این تولیدات ماشین های سنگین باید  کیفیت مناسب داشته باشند.

۵- به عبارتی خودروهای غیر سواری و کاربردی می تواند آینده مناسبی داشته باشند؟

خود خودروهای سواری هم اگر تولیدات با کیفیت داشته باشیم می توانند آینده خوبی داشته باشند؛ ولی من همچین اراده‌ای را در این صنعت نمی‌بینم. تفکرات دولتی و تفکرات وزارت صنعت ما این را نشان می دهند که زیاد نمی توان به این صنعت خوشبین بود. تفکرات دولتی باید از خودروسازی ما پاک شود. اما همه دولت های ما نسبت به این صنعت حساس هستند و مدیران خود را در این صنعت انتخاب می کنند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.