2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سبحان دارو در خصوص برنامه های شرکت در سال جدیدReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 2Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سبحان دارو در خصوص برنامه های شرکت در سال جدیدگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سبحان دارو در خصوص برنامه های شرکت در سال جدید
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سبحان دارو در خصوص برنامه های شرکت در سال جدید

اکبر برندگی، مدیرعامل شرکت داروسازی سبحان دارو در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص انتقال نماد این شرکت از فرابورس به بورس و نیز برنامه‌های این شرکت در سال جدید می‌گوید که با توجه به رشد شرکت طی سال‌های گذشته، مقدمات ورود این شرکت به بورس، فراهم شده بود که این امر در واپسین روزهای سال ۹۴ اتفاق افتاد. وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به افزایش سرمایه شرکت در سال جدید اشاره کرد و گفت شرکت ما قصد دارد که حدود ۱۳ میلیارد تومان در سال جدید از طریق آورده سهام دار افزایش سرمایه بدهد.

۱- انتقال از فرابورس به بورس چه مزیت هایی برای شرکت دارد و این مزیت ها به چه منظور شکل می گیرد؟

به هر حال هرچه زمان می گذرد، شرکت بزرگتر می شود و این رشد، مقدمات انتقال از فرابورس به بورس را فراهم کرده است. به صورت طبیعی با این کار مالیات کمتری پرداخت می شود و سود بیشتری به سهام دار تعلق می گیرد. البته گفتنی است که در جمع شرکت های بورسی قرار گرفتن به خودی خود، یک افتخار نیز به حساب می آید.

حتما بخوانید :  درخواست افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی شرکت‌های لبنی

۲- برنامه ای برای افزایش سرمایه هم دارید؟

ما هر سال برای افزایش سرمایه برنامه داریم و مطمئنا در سال آینده نیز افزایش سرمایه خواهیم داشت.

۳- در سال آینده از چه منابعی و به چه صورت افزایش سرمایه انجام می دهید؟

به طور معمول منابع افزایش سرمایه شرکت ما از آورده سهام دار است و همیشه از این طریق افزایش سرمایه انجام شده است، اما با این وجود شرکت ما قصد دارد که حدود ۱۳ میلیارد تومان در سال جدید افزایش سرمایه بدهد.

۴- عموما مشاهده می شود که شرکت‌های بورسی از محل تجدید ارزیابی خود افزایش سرمایه انجام می‌دهند. شما از این طریق افزایش سرمایه نمی دهید؟

 نه شرکت ما چنین برنامه ای در سال آینده ندارد.

۵- آیا شما موافق واقعی شدن ارزش شرکت و به روز کردن آنها در حسابرسی ها هستید؟

به صورت طبیعی ما مایل هستیم این کار صورت گیرد، ولی این تصمیمات توسط سهام داران عمده انجام می شود و خود شرکت قادر نیست این تصمیم را به تنهایی اجرا کند. همان طور که می دانید شرکت سبحان دارو نزدیک به ۸۵ درصد از سهام آن در دست سهامدار عمده است، بنابراین این مسئله کاملا به نظر این سهامداران بستگی دارد.

۶- آیا برنامه ای برای توسعه شرکت دارید؟

بله، یکی از کارهای طرح توسعه ما که در سال ۹۴ انجام شد، مربوط به سایت نیمه جامدات ما بود؛ این سایت با استانداردهای اروپایی به روز رسانی شد و احتمالا اوایل سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

حتما بخوانید :  روی خوش سهام به فروکش ریسک‌ها

همچنین طرح های دیگری هم برای توسعه ظرفیت داریم، چراکه ما امروز تقریبا با ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید می کنیم و با توجه به نیازهای بازار، طرح های توسعه خطوط تولیدی خود را در دستور کار قرار داده ایم.

۷- اگر این طرح های توسعه به بهره برداری برسد، چه تاثیری بر روی ارزش سهام شرکت سبحان دارو خواهند گذاشت؟

مطمئنا این موضوع بر سود دهی شرکت تاثیر خواهد گذاشت؛ چراکه در حال حاضر ما مجبوریم از داروهای زیان ده خود کم کرده و به داروهای سود ده توجه بیشتری کنیم. با این وجود به صورت طبیعی با چنین کاری سود افزایش خواهد یافت. همچنین وقتی ظرفیت ما افزایش پیدا کند، حجم بازار بیشتری نصیب شرکت می شود.

۸- گفته می شود که در سال آینده شرکت های دارویی تعدیل مثبت خواهند داشت، به شکلی که بازار از این موضوع شگفت زده می شوند. آیا چنین آینده ای را برای این صنعت پیش بینی می کنید؟

به باور بنده سال آینده سال خوبی برای صنعت دارو باشد؛ اگر چه سال ۹۴، سال بسیار سختی بود و این سختی به دلیل تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال ارز بود. اما در سال جاری و به خاطر بحث پسابرجام و باز شدن درهای ورود ارز و بهبود شرایط کسب و کار، مشکلاتی نظیر تامین مواد اولیه و تامین دستگاه‌ها حل خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که سال آینده بهترین سال برای سود دهی شرکت خواهد بود.

حتما بخوانید :  ۵ سناریو از وضعیت بورس در روزهای آتی

۹- برنامه های شما برای پسابرجام چیست؟

برنامه های توسعه ای که در نظر گرفته ایم؛ خرید دستگاه‌ها که در سال های گذشته به سختی انجام پذیر بود، در سال جاری تسهیل می‌شود و از این طریق می‌توانیم تحولاتی را در شرکت و خط تولید خود ایجاد کنیم.

۱۰- آیا با شرکت های خارجی هم مذاکراتی داشته اید؟

بله، در سال گذشته، مذاکرات زیادی را با طرف‌های خارجی هم در زمینه صادرات و هم در زمینه تولید برخی از داروها تحت لیسانس کشورهای ایتالیا و هلند داشته‌ایمف که خوشبختانه با موافقت طرفین، تولید این داروها آغاز شده است.

امیدوارم که صنعت دارو از بحث محدود کردن قیمت خارج شود، چرا که دولت در بحث قیمت دارو بسیار سخت گیری می کند و در مقابل در شرایط جدیدی که به وجود آمده، شرکت‌های ایرانی برای ورود به بازارهای دنیا، باید صنایع رشد کنند. رشد صنعت دارو نیز وابسته به افزایش قیمت است که در سال گذشته هیچگونه افزایش قیمتی در داروها داده نشده است و این فشار زیادی به صنعت دارو وارد می‌کند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.