2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین در خصوص وضعیت اقتصاد و بازار سرمایه در سال 95Reviewed by سایت رادیوسهام on Apr 3Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین در خصوص وضعیت اقتصاد و بازار سرمایه در سال 95گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین در خصوص وضعیت اقتصاد و بازار سرمایه در سال 95
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس هئیت مدیره کارگزاری مهرآفرین در خصوص وضعیت اقتصاد و بازار سرمایه در سال 95

شاهین چراغی، رئیس هیئت مدیره کارگزاری مهرآفرین در گفت‌وگو با رادیوسهام، سال ۹۵ را یکی از سال‌های طلایی در تاریخ اقتصادی کشور دانست و بر این باور است که دولت با ورود به بازار پول توانست، از سویی نظام پولی کشور را تنظیم کند و از سوی دیگر در جهت کاهش هزینه تامین مالی در کشور، گام موثری را برداشت.

۱- در سال ۹۴ بعد از یک دوره رکود طولانی شاهد گشایش های اقتصادی در پسابرجام بوده ایم. در سال جدید می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که بازار سرمایه به کدام سمت و سو حرکت خواهد کرد و چه صنایعی با رشد مواجه می شوند؟

سال ۹۴ یک سال خاص در اقتصادی ایران به حساب می آید؛ به دلیل ریزش قیمت نفت در بازارهای جهانی شرایط خاصی برای اقنصاد ایران رقم خورد و در تاریخ نفتی ایران این موضوع سابقه نداشته که نفت از بالای ۱۰۰ دلار برای هر بشکه به زیر ۳۰ دلار برسد.

به هر حال دولت با مشکلات زیادی روبرو بود و به خصوص در وضعیت برجام با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد، ولی پیش بینی می شود که سال ۹۵ یکی از بهترین سالهای اقتصاد ایران باشد. به جهت معضلاتی که ما در خصوص تحریم ها داشتیم و در حال بر طرف شدن هستند، به نظر می رسد که در سال ۹۵ تحولات باید تاثیر خود را بر اقتصاد ایران بگذارد.

همچنین اکثر اقتصاددانان نرخ بالا ۵ در صد را برای اقتصاد ایران در سال ۹۵ پیش بینی می کنند. از سوی دیگر اگر مشاهده کنید، قیمت کالاها در بازار دنیا در حال بهبود است و این موضوع نوید بخش این موضوع است که اقتصاد ایران نیز از این موضوع می تواند تاثیر پذیرفته و در نهایت این موضوع به رشد بهتر اقتصاد ایران کمک خواهد کرد.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

۲- موضوع دیگری که هم در لایحه بودجه ۹۵ تاکید شده و هم در لایحه پیشنهادی دولت برای برنامه ششم توسعه در خصوص آن صحبت شد، بحث ابزار اوراق بدهی است که نشان از عزم راسخ دولت برای گسترش ابزار بدهی در بورس است. این موضوع چقدر می تواند نقدینگی را وارد بازار سرمایه کند؟ با توجه به اینکه ما شاهد ورود حجم قابل توجهی پول از خارج از کشور هستیم، این مسئله در سال ۹۵ بر روی بازار سرمایه چه تاثیری خواهد گذاشت؟

اتفاق خوبی که در انتهای سال ۹۴ افتاد همین بحث اوراق خزانه دولتی بود که خوشبختانه اولین اوراق خزانه نیز یک روز زودتر از موعد بازپرداخت شد و این نشان از عزم دولت برای توسعه بازار بدهی است.

اعتقاد بنده این است که دولت روند مناسبی را در پیش گرفته و به هر حال این بازار یک بازار نو در ایران بوده و اگرچه همه افراد اعتقاد داشتند که این موضوع را نکول می کند و نمی تواند بازپرداخت را انجام دهد. به عبارتی وقتی که این اوراق وارد بازار شد، به عنوان اوراق های با ریسک بالا طبقه بندی شد، به این جهت که همه اعتقاد داشتند که دولت نکول خواهد کرد اما اینکه دولت توانست حتی یک روز زود تر از سر رسید این اوراق را بازپرداخت کند، خبر بسیار خوبی به حساب می آمد.

به نظر من در سال آینده با وضعت کنونی اقتصاد ما هیچ راهی جز انتشار این اوراق برای دولت نخواهیم داشت. واقعیت این است که حجم بدهی های دولت به خصوص در حوزه انرژی و مطالبات حوزه وزارت نیرو عدد بسیار بالایی است و در این شرایط به نظر من تنها راه دولت انتشار این اوراق خواهد بود.

حتما بخوانید :  ۵ سناریو از وضعیت بورس در روزهای آتی

به هر حال یک حرکت جدیدی در این خصوص شروع شده و واقعیت این است که در تمام دنیا این نوع از اوراق در دسته اوراق با ریسک صفر هستند، اما واقعیت این است که این اتفاق در ایران و در روزهای اول چنین برآوردی از این اوراق نداشت و با این اتفاق این اطمینان را به مردم داد که این اوراق یک اوراق مطمئن است و سر وقت باز پرداخت ان انجام می شود.

۳- نکته دیگر اینکه خود تامین سرمایه ها و صندوق های با درآمد ثابت هم خیلی بر روی این اوراق حساب باز کرده اند و با توجه به کاهش نرخ سود بانکی این صندوق ها تمرکز خود را به سمت این اوراق تغییر داده اند.

به نکته بسیار مهمی اشاره کردید؛ اتفاق بسیار خوبی که در سال ۹۴ رخ داد این بود که دولت در حوزه بانکی آمد و در بازار پولی مداخله کرد و این درحالی بود که خیلی ها اعتقاد داشتند که مکانیزم عرضه و تقاضا باید بازار را کنترل کند، ولی اقتصاد ما در سال ۹۴ در وضعیت نامناسبی قرار داشت و دولت مجبور بود با پایین آوردن نرخ سپرده های بانکی، در بازار پول مداخله کند.

دولت در آنجا متعهد شد که کسری منابع بانکی را با یک نرخی به بانک مرکزی منتقل کند و این موضوع مقداری بازار را آرام کرد و از نرخ های غیرمتعادل خارج و روند کاهشی آن شروع شد و همین روند کاهشی سبب شد که در مجموع هزینه های دولت را کاهش دهد، چرا که در این شرایط اوراق با نرخ کمتری واگذار می شود و این به دلیل رغبت بیشتر بازار به این موضوع بوده و منافع آن به مردم و دارندگان اوراق باز می گردد.

به هر شکل اعتقاد من این است که حرکت بسیار خوبی انجام شده و دولت  با یک هوشمندی، هم نرخ سپرده ها را پایین می آورد و هم نرخ تامین مالی را کاهش می دهد؛ چرا که اگر ما به این وضعیت نرسیم، قطعا نمی توانیم توسعه صنعتی خودمان را از محل تامین منابع مالی ایجاد کنیم.

حتما بخوانید :  سود هرسهم «غمینو» به ۵۳۹ ریال رسید

واقعیت این است که نرخ هزینه های مالی در ایران به شدت بالا است، ولی اعتقاد من این است که سال ۹۵ ، سال درایت مدیرانی است که بتوانند هزینه های مالی شرکت های خودشان را کاهش دهند. شرکت ها یقینا به سمت تامین منابع مالی از بازارهای جهانی حرکت خواهند کرد و با وضعیتی که در اقتصاد ایران اتفاق افتاده، این شرکت ها به سمت تامین منابع مالی با نرخ های پایین تر حرکت خواهند کرد و به این ترتیب نرخ تامین مالی درایران کاهش پیدا خواهد کرد و در کل این موضوع زیر ساخت توسعه کل کشور را بهبود خواهد بخشید.

به اعتقاد من دولت پایه ریزی خوبی انجام داد و شاید بدترین سال اقتصاد ایران در چند صد سال گذشته، سال ۹۴ بوده است، اگر چه نرخ رشد اقتصادی ما برای مثال در دو سال گذشته آن منفی بود، ولی سال ۹۴ رکود و تاثیر آن نرخ های رشد منفی بیشتر بر اقتصاد ایران مشهود بود و این واقعیتی است که باید به آن توجه شود و متاسفانه چون ما در ایران از نظر آمار و ارقام زیاد قوی نیستیم، نمی توانیم این تاثیرات را مورد بررسی قرار دهیم. همچنان که پیش بینی می شود که رشد اقتصاد ایران یک رشد خوبی باشد و به نظرم یکی از طلایی ترین سال های اقتصاد ایران باشد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.