2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیرانجمن کارفرمایان سیمان در خصوص وضعیت این گروه در روزهای آتی بازار سرمایهReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 12Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیرانجمن کارفرمایان سیمان در خصوص وضعیت این گروه در روزهای آتی بازار سرمایهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیرانجمن کارفرمایان سیمان در خصوص وضعیت این گروه در روزهای آتی بازار سرمایه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیرانجمن کارفرمایان سیمان در خصوص وضعیت این گروه در روزهای آتی بازار سرمایه

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص وضعیت صنعت سیمان در سال جدید، عنوان کرد که با توجه به برداشته شدن تخفیف‌های کارخانجات سیمان، این صنعت با رونق نسبی مواجه می‌شوند و اگر این اتفاق صورت نگیرد و رونق به این بخش تزریق نشود، ما به مرور شاهد تعطیلی کارخانجات سیمان در سراسر کشور خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به این مسئله که دولت دخالتی در افزایش قیمت سیمان ندارد، عنوان کرد که کارخانجات سیمان که در کشور تاسیس شده‌اند، سرمایه ملی محسوب شده و دولت نمی تواند نسبت به دخل و خرج آنها بی‌تفاوت باشد، بنابراین من فکر نمی‌کنم که دولت با افزایش قیمت‌ها در این بخش مشکلی داشته باشد.

۱- گفته شده که تخفیف سیمانی‌ها قرار است که از اردیبهشت ماه قطع شود. این مسئله صحت دارد؟

بله قرار است تخفیف‌های آنها کاهش پیدا کند.

۲- این تخفیف در حال حاضر چند درصد است؟

این مسئله به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ اینکه در کدام منطقه کشوری فعال باشند، تخفیف‌های آنها متفاوت است. اما تقریبا حدود ۲۲ درصد است که قرار شده که در ابتدا کاهش پیدا کرده و سپس به طور کامل قطع شود.

۳- نظر دولت و وزارت‌خانه در این خصوص چیست؟

دولت دخالتی در این موضوع ندارد. قیمت‌ها بر اساس قیمت مصوب سال ۹۳ تعیین شده و بر اساس آن نیز تخفیف داده می‌شود؛ به عبارتی قیمت‌های ما نه تنها در سال ۹۴ افزایش پیدا نکرده، بلکه نسبت به مصوبه سال ۹۳ کاهش هم داشته است.

۴- به نظر شما دولت با افزایش نرخ سیمان در سال جاری موافقت می‌کند؟

فکر نمی کنم که دولت در این موضوع دخالتی داشته باشد. کارخانجات سیمان که در کشور تاسیس شده‌اند، سرمایه ملی محسوب شده و دولت نمی تواند نسبت به دخل و خرج آنها بی‌تفاوت باشد، بنابراین من فکر نمی‌کنم که دولت با افزایش قیمت‌ها در این بخش مشکلی داشته باشد.

۵- یک بحث همین دخل و خرج کارخانه‌های سیمان است و بحث دیگر وجود داشتن بازار برای این محصول است؛ با توجه به رکود داخلی و همچنین رکود منطقه، آیا افزایش قیمتی را برای سیمان پیش‌بینی می‌کنید؟

یک اصل وجود دارد که سیمان از نظر قیمتی زیاد کشش پذیر نیست، یعنی اگر امروز قیمت سیمان ۵۰ هزار تومان برای هر تن باشد، به همان میزان مصرف خواهد شد که قیمت آن ۱۵۰ هزار تومان در تن باشد؛ یعنی قیمت تاثیری بر میزان مصرف ندارد. وقتی برای یک متر مربع ساخت و ساز حدود سه یا چهار کیسه سیمان نیاز است، بنابراین قیمت آن خیلی بر قیمت ساختمان تاثیر گذار نیست.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

۶- خوب این افزایش قیمت بر مصرف کننده نهایی فشار وارد می کند.

نه اینطور نیست. سیمان تنها چهار درصد بر قیمت تمام شده یک ساختمان تاثیر دارد؛ اگر این چهار درصد کمی قیمتش افزایش پیدا کند تاثیر چندانی بر قیمت نهایی نمی‌گذارد؛ آپارتمانی که در بدترین نقطه شهر متری دو و نیم میلیون تومان به فروش می‌رسد، هزینه هر متر مربع سیمان این ساختمان چهار کیسه سیمان پنجاه کیلو گرمی است، که چهار تا پنج هزار تومان افزایش قیمت در آن، رقمی بالغ بر ۲۰ هزار تومان می شود و این ۲۰ هزار تومان نسبت به دو میلیون تومان رقمی به حساب نمی‌آید.

بحث ما این است که عرضه و تقاضا باید متعادل شود و این بحثی است که دولت هم بر آن تاکید دارد؛ وقتی عرضه و تقاضا متعادل شود، نتیجه این می شود که دوستان ما در کارخانجات تولیدی سیمان به اندازه نیاز جامعه در داخل و صادرات تولید می‌کنند و بیشتر از این مقدار را نمی‌توان تولید کرد، چرا که هزینه‌های تولید افزایش می‌یابد.

سیمان را نمی‌توان انباشت کرد، البته کلینکر را انباشت می‌کنند که به مرور خاصیت خود را از دست می‌دهد و هزینه‌های آن افزایش پیدا می‌کند. دولت باید از این موضوع استقبال کند، چرا که هزینه تاسیس یک کارخانه سیمان ۴۰۰ میلیارد تومان است و در نتیجه این کارخانه باید روی پای خود بایستد تا در دوره رونق به نظام جمهوری اسلامی سرویس دهد و ساخت وساز داخلی را رونق بخشد. تخفیف‌هایی که از سال ۹۳ داده شده، رقم‌های بسیار زیادی است که باعث می شود کارخانه های سیمان نتوانند دخل و خرج خود را تنظیم کنند و اگر این روند ادامه داشته باشد، تا پایان سال ۹۵ می‌توان گفت چندین کارخانه تولید خود را متوقف خواهند کرد.

۷- آیا این تخفیف‌ها بر روی تقاضا تاثیراتی داشته است؟

خیر. هیچ تاثیری نداشته است، همان طور که گفتم، قیمت سیمان کشش پذیری ندارد و سیمان در متر مربع ساختمان تاثیر قیمت چندانی ندارد. سیمان کمترین اثر را و زمین بیشترین تاثیر را بر قیمت ساختمان سازی دارد و مواردی مانند عوارض شهرداری یا نیروی انسانی نیز تاثیرات بیشتری بر روی قیمت ساخت و ساز دارند.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "قلرست" تغییر چندانی نداشت

۸- همه کارشناسان عنوان می‌کنند که سال ۹۵ سال رونق اقتصاد ایران است و به هر حال مسائل عمرانی نیز  در آن در نظر گرفته می‌شود. تحلیل شما در این خصوص چیست؟ در دوران پسابرجام و بازگشت پول‌های ایران به اقتصاد، آیا این پول‌های آزاد شده، پروژه‌های عمرانی و ساخت وساز را نیز تحریک می کند؟

در بودجه سال ۹۵ این موضوع دیده نشده است و بودجه‌های عمرانی زیاد افزایش نداشته است. آن چیزی که دولت پیشنهاد داده بود، زیان نشانگر رونق در پروژه‌های عمرانی نیست. اما به هر حال اگر سرمایه‌گذار خارجی به کشور وارد شود، رونق پروژه‌های عمرانی را از آن طریق شاهد خواهیم بود و سیمان نیز به همان نسبت رونق پیدا خواهد کرد و افزایش نرخی که ما تحت عنوان کاهش تخفیفات و عنوان کردیم، به این رونق کمک کرده و در نهایت مجموع این مسائل در راستای منافع اقتصادی کمک شایانی خواهد کرد.

۹- دلیل صف خرید نماد شرکت‌های سیمانی در بازار سرمایه چیست؟

به هرحال مدت زمان زیادی بود که کسی سیمان خریداری نمی‌کرد و این به دلیل پایین بودن سودها و EPS ‌ها بوده است. در همین بحث رونق اقتصاد در سال ۹۵ استدلال می شود که با شروع رونق اقتصادی، مصرف سیمان نیز افزایش پیدا می‌کند و شاید استنباط سهام داران این است که با شروع این روند، وضعیت بهتر اقتصاد شرکت‌های سیمان که در پایین‌ترین قیمت ممکن قرارد داشتند، امکان افزایش سهام آنها وجود دارد.

۱۰- این تنها یک تحلیل است یا خبر و نکته‌ای هم پشت این افزایش صف خریدها وجود دارد؟

به نظر من تنها یک تحلیل است و خبر خاصی محرک این موضوع نبوده است.

۱۱- چشم انداز این صنعت برای سال ۹۵ و سال ۹۶ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برآورد ما این است که در سه ماهه سوم با توجه به وضعیت اقتصادی کشور وضعیت سیمان نیز بهتر خواهد شد و انشاءالله در سال ۹۶ از رکود خارج خواهیم شد.

۱۲- در حال حاضر کارخانجات سیمان با چند درصد ظرفیت تولید خود فعالیت دارند؟

در سال ۹۴ تقریبا با ۷۵ درصد ظرفیت تولید خود فعالیت داشتند.

۱۳- پیش‌بینی شما برای سال ۹۵ چگونه است؟ آیا به ۱۰۰ در صد ظرفیت دست خواهیم یافت؟

بعید می‌داند به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند، البته بستگی به این دارد که بتوانیم بحث صادرات را راه‌اندازی کنیم و مقداری وضعیت اقتصادی بهبود یابد و من فکر می‌کنم با همین رقم سال ۹۴ بتوانیم ادامه دهیم.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

۱۴- ماجرای سوآپ سیمان در پاکستان و عراق جدی است؟

در پاکستان بحث‌هایی شده است، اما سوآپ می‌تواند در این کشورها عملیاتی شود و کار زیاد سختی هم نیست.

۱۵- جزییات این طرح را اگر ممکن است تشریح کنید.

در بخش کویته و سیستان و بلوچستان کشور پاکستان از سال‌ها قبل نیاز خود را از ایران تامین می کردند و دلیل  این موضوع این است که فاصله کارخانه‌های تولیدی کشور پاکستان تا این دو منطقه بیشتر از فاصله آنها با کارخانه‌های تولید کشور ما است. پس از نظر قیمت حمل و نقل با صرفه‌تر است که از ایران خریداری شود و همچنین کیفیت سیمان ایران بسیار با کیفیت است و به هر حال این کشور به صورت سنتی از ایران خرید سیمان را انجام می‌داده است.

۱۶- البته در یک بازه هم طرف‌های پاکستانی گفتند که به دلیل کاهش کیفیت سیمان ایران در خریدهای خود از ایران می‌خواهند تجدید نظر کنند.

این بحث در سال گذشته به این شکل بود که طرف پاکستانی گفته بود که سیمان در این منطقه قاچاق می‌شود و تحلیل آن هم به این شکل بوده که تولید کننده‌های پاکستانی برای گرفتن امتیاز از دولت‌شان  گرفتن سوبسید در سوخت نیاز داشتند فرافکنی کنند؛ چراکه صادرات ایران به این مناطق زیاد چشم‌گیر نیست، برای مثال در سال ۹۴ که حدود ۱۵ میلیون تن صادرات سیمان و کلینکر داشتیم، تنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن از این رقم به پاکستان صادر شده است و این رقمی به حساب نمی‌آید، اما تولید کننده پاکستانی می‌تواند به دولت خود فشار بیاورد که چون بازارش در این منطقه کاهش یافته، امتیازاتی از دولت دریافت کند.

۱۷- شرکت‌های سیمانی در حال حاضر با چند درصد ارزش ذاتی خود در بازار سرمایه در حال معامله هستند؟ گفته می شود که به دلیل رکود عمیق در این صنعت قیمت نمادهای شرکت‌های سیمانی زیر ۵۰ درصد ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند. این موضوع صحت دارد؟

بله کاملا درست است. یک کارخانه سیمان در حال حاضر ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان ارزش ذاتی دارد حال شما ارزش این سهام را محاسبه کنید ببینید چند درصد ارزش ذاتی در حال معامله است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.