2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ونیکی در خصوص وضعیت شرکت و آینده بازار و صنایع بورسیReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 13Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ونیکی در خصوص وضعیت شرکت و آینده بازار و صنایع بورسیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ونیکی در خصوص وضعیت شرکت و آینده بازار و صنایع بورسی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ونیکی در خصوص وضعیت شرکت و آینده بازار و صنایع بورسی

علیرضا عسگری مارانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران، همزمان با چهلمین سالروز عرضه سهام این شرکت در بورس، در گفت‌وگویی با رادیوسهام، به بررسی آخرین وضعیت این شرکت، اقدامات و برنامه‌های در دست اجرا و نیز تحلیل وی از سال پیش رو پرداخت.

 

۱- آیا ونیکی قصد واگذاری بلوک سایپا را دارد؟

ما شرکتی هستیم که هم سهم می‌خریم و هم سهم می‌فروشیم؛ در شرایطی که بازار، بازار خوبی باشد که بتوانیم حرکتی انجام دهیم، آن کار را انجام خواهیم داد. ما در مقطعی آگهی زدیم که به نتیجه مطلوب منتهی نشده و خریداری نداشت و این موضوع به طور کلی منتفی شده است. پس در این لحظه که من با شما صحبت می‌کنم برنامه ای برای عرضه بلوک سهام نداریم.

۲- آیا ونیکی در سال جاری قصد اصلاح پرتفوی خود را دارد؟

همیشه این برنامه وجود داشته است؛ شما اگر عملکرد سال گذشته ما را نگاه کنید، متوجه می‌شوید که ما در سال گذشته نزدیک به ۱۳۰ میلیارد تومان سهام در بازار خریداری کردیم و به میزان اندکی سهم فروختیم. بنابراین در بازار و در شرایطی که دیگران نمی‌خرند، ما می‌خریم و در شرایطی که بازار ممکن است متقاضی خرید سهمی باشد و ما بتوانیم جابجایی صورت دهیم، ممکن است عرضه سهام داشته باشیم، ولی بحث به طور کلی یک بحث کارشناسی است و بحث بر سر یک سهم خاص نیست.

۳- چرخش کلی شما در سال جاری در محدوده کدام سهم‌ها می‌چرخد؟

ما به طور کلی در برنامه‌ریزی‌های خود سعی می‌کنیم که پرتفوی متنوعی را ایجاد کنیم، بنابراین از همه صنایع در پورتفوی سهام‌مان وجود دارد. یعنی اگر نگاه کنید متوجه می شوید که سهام خودرویی، فولادی، بانکی، سیمانی و دارویی وجود دارد و ما همیشه در پورتفوی خودمان این توزیع متنوع را داشته‌ایم و به همین دلیل جزء معدود شرکت‌هایی در بورس هستیم که بتای ما با بتای بازار بورس تقریبا یکی است و با توجه به شاخص بورس هم حرکت کرده‌ایم.

پس یکی از شاخص‌های ما همین متنوع بودن پورتفوی سهام ما است. همچنین آرایش ما بر اساس دارایی جدیدی که وارد بورس شده، انجام می‌شود و سعی در حفظ این اصول نیز جزء استراتژی‌های شرکت نیز است، بنابراین سعی می‌کنیم که درصد ثروتمان را در یک صنعت حفظ کنیم، اما ممکن است که از فلان شرکت سیمانی به شرکت سیمانی دیگری تغییر سهم دهیم، این موضوعات بستگی به حرکت‌های مثبت این شرکت‌ها خواهد داشت.

۴- پس هیچ دیدی از برنامه های خودتان به ما نمی دهید؟

ما همواره این کار را انجام داده ایم و به این روش نیز ادامه می دهیم.

ــ خرید خبهمن توسط ونیکی به کجا رسیده است؟

یک مزایده بود که ما هم شرکت کردیم، اما متاسفانه درباره مصادیق آن نتوانستیم با فروشنده به یک توافق مشترک برسیم و اینکه آیا فروشنده در آینده قصد عرضه دارد یا خیر مشخص نیست. به هر حال باید یک عرضه‌ای وجود داشته باشد که ما به عنوان متقاضی وارد شویم، ولی من اطلاعی از عرضه دارندگان سهم ندارم و نمی‌توانیم قضاوتی داشته باشم.

حتما بخوانید :  "وبصادر" در آستانه سوددهی

۵- خبری از سهام‌دار عمده ونیکی که همان بانک تجارت است، برای واگذاری بلوک این سهم دارید؟

من فکر نمی‌کنم که در شش ماهه اول سال، مدیران بانک تجارت قصدی در ارتباط با این قضیه داشته باشند، اما به هر حال تصمیمی است که مدیران بانک تجارت می‌گیرند و من هم به عنوان خط قرمز به هیچ وجه وارد سیاست گذاری‌های بانک نمی‌شوم، چرا که آنها سهام‌دار هستند و تصمیم در مورد دارایی‌های آنها جزیی از حقوق آنها به حساب می‌آید.

۶- به نظر شما چه عواملی در تصمیمات بانک تجارت تاثیرگذار است؟

بانک تجارت به نظر من با اینکه سه عضو هیئت مدیره در شرکت ما دارد، ولی همواره در شرکت ما به منافع شرکت توجه کرده و تصمیمات را بر اساس منافع شرکت گرفته است، همچنین نماینده بانک مرکزی و نماینده سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاری سپه که عضوی از هیئت مدیره هستند، همیشه منافع شرکت را در نظر گرفته‌ و تصمیمات آنها بر اساس منافع شرکت است، ضمن اینکه این موضوع را نیز همه در نظر می‌گیرند که اگر منافع شرکت حفظ شود، منافع خودشان نیز تامین خواهد شد.

۷- وضعیت بازار را در سال ۹۵ چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا احتمال تکرار سال ۹۲ وجود دارد؟

امکان اتفاق این موضوع زیاد کار سختی نیست وحتی ممکن است از سال ۹۲ نیز بهتر حرکت کنیم. ولی این موضوع پیش شرط‌هایی دارد که این پیش شرط‌ها باید در اقتصاد کشور رخ دهد، تا بازار سرمایه به عنوان آینه تمام نمای اقتصاد بتواند بر اساس آن حرکت خود را انجام دهد.

بنابراین نرخ بهره باید مناسب‌تر تعیین شود، که بازار سرمایه بتواند با آن حرکت کند و سیاست‌های مالیاتی به نفع بازار مسکن باید تغییر کند و سیاست‌های تشویقی تولید چه به صورت تعرفه‌های گمرکی و چه سیاست‌های تشویقی در بخش صنعت، باید افزوده شود. همچنین نرخ ارز نیز باید در منطق خودش حرکت کند که تولید ما از واردات پایه به صادرات پایه تغییر ماهیت دهد.

همچنین در سال جاری اجازه تقسیم سود بنگاه‌ها نباید داده شود تا بنگاه‌ها توان خودشان را بالا ببرند. اگر دولت و مجلس دست در دست هم تصمیم بگیرند تا این عوامل را هدایت کنند، مطمئنا ما به سمت بازار سرمایه پویاتر حرکت می‌کنیم و اقتصاد کشور از بازار پول پایه به سمت بازار سرمایه پایه بیشتر سوق پیدا می کند و به تبع آن رشدهای مناسب و شاخص مناسب‌تر حتی نسبت به سال ۹۲ می‌توانیم داشته باشیم.

۸- جز شرکت‌های خودرویی و چند تک سهم، بقیه بازار رشد قابل توجهی نداشته‌اند. دلیل این مسئله چیست؟

وقتی شاخص بورس به ۸۰ هزار رسید، معنی آن این است که خیلی از صنایع رشد داشته‌اند؛ بانک‌ها نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد کرده‌اند و به نظر من بانک‌ها در یک سال آینده یکی از سهام جاذب برای بازار سرمایه خواهند بود.

همچنین صنایع سیمان در همین مدت رشد خوبی داشته و شرکت‌هایی مثل شیشه جام و ظروف، رشد خوبی را تجربه کردند و از سوی دیگر تاسیساتی‌ها و تجهیزاتی‌ها نیز رشدهای قابل قبولی را ایجاد کرده‌اند. دارویی‌ها عملکرده قابل قبولی داشته و پتروشیمی‌های ما اگر چه رشد کمی داشتند، اما باز هم شاهد رشد آنها بوده‌ایم.

حتما بخوانید :  بررسی کارنامه حقیقی و حقوقی‌های بازار از ابتدای تابستان

بنابراین نمی‌توان گفت که رشد تنها مختص خودرویی‌ها بوده است، البته رشد خودرویی‌ها بیشتر از باقی صنایع بوده، چرا که بستر تولید برای آنکه بتوانند تولید خود را به سرعت افزایش دهند، فراهم بوده است ولی این بستر در سیستم بانکی، صنایع دارویی و … نیز وجود دارد، اما باید این فرصت را بدهیم که بعد از برجام سیاسی، برجام اقتصادی نیز در کشور شکل بگیرد تا تاثیر آن را در بورس مشاهده کنیم.

پس سهام‌داران باید کمی صبورتر باشند و فکر کوتاه مدت در بازار نداشته باشند. سهام داران وقتی صنعت خودرو را می‌بینند باید این نگاه را داشته باشند که ایران خودرو و سایپا به تولید یک میلیون دستگاه در سال ۹۶ برسد و در سال ۹۶ اگر به این رقم دست یافتند، فرقی نمی‌کند که با پژو قرارداد داشته باشند یا با مزدا و فیات یا حتی فورد امریکا قراردادی ایجاد کنند، به هر حال این تولید باید برای اقتصاد ما هم تولید جاذبی باشد و هم تکنولوژی آن به داخل انتقال یابد و در طرف مقابل قدرت خرید در کشور ایجاد شود و لیزینگ‌های ما فعال شود.

پس یقینا خودرویی‌های، سیستم بانکی و سایر صنایع ما اگر از دارایی‌های خود استفاده کامل کنند، بازده‌های مناسب خودشان را نیز به دست خواهند آورد.

۹- وضعیت بانک‌ها در سال ۹۵ چگونه خواهد بود؟ خیلی‌ از افراد انتظار داشتند که بانک‌های ما یک رشد شارپ داشته باشند، اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.

بانک مرکزی باید تصمیم‌های شجاعانه‌ای را بگیرد تا مقداری از مشکلات بانک‌ها که ناشی از گذشته بوده است را برطرف کند. بانک‌ها، پنجره اقتصادی ما با دنیای غرب است، وقتی قرار است که معامله‌ای بین دو بنگاه انجام شود، بنگاه‌ها از طریق بانک‌ها مبادلات خود را انجام می‌دهند. بانک‌ها باید کفایت سرمایه‌هایشان سامان یابد و وضعیت برخی از مطالبات آنها مشخص شود و همچنین وضعیت دارایی‌های ناخواسته آنها مشخص شود. برای حل این مشکل به عنوان یک کارشناس مالی توصیه می‌کنم سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی، باید بر اساس کفایت سرمایه بانک‌ها کاهش پیدا کند و هر بانکی که کفایت سرمایه بیشتری دارد، باید سپرده قانونی آن کمتر شود و آن تتمه‌ای هم که می‌خواهند برای سپرده قانونی بگیرند، به جای دریافت پول نقد از این دارایی‌ها، بانک مرکزی در نزد خودش بلوکه کند تا اقتصاد از این حالت رکود خارج شود.

بانک مرکزی می تواند این دارایی‌ها را به فروش رسانده و در نهایت بانک‌ها هم از جریان نقدینگی که از آزادسازی سپرده قانونی آنها انجام می‌شود، قدرت وام دهی و حرکت خود در اقتصاد را بیشتر و چابک‌تر کنند، تا به این طریق به بنگاه‌ها کمک شود. در نهایت از طریق حل این مشکلات و دادن  سرمایه از محل درآمد خود و گرفتن پول نقد از سهام‌داران، کفایت سرمایه خود را حل کنند تا به این طریق بانک‌ها که رابط ما در اقتصاد هستند، هر چه سریعتر وظیفه خود را انجام داده و جایگاه خود را در اقتصاد پیدا کنند.

۱۰- در سال ۹۵ وضعیت کدام صنایع از همه بهتر خواهد بود؟

اعتقاد من این است که در شش ماهه دوم بانکداری ما وضعیت بهتری نسبت به شش ماهه اول خواهد داشت. تغییرات قیمت کامدیتی جهانی را باید دائما رصد کنیم و بر اساس افزایش قیمت کامدیتی، صنایعی مانند مس، آلومینیم، پتروشیمی، فولاد و سنگ آهن را دائما مورد ارزیابی مجدد قرارد دهیم و بر اساس آنها تصمیم بگیریم.

حتما بخوانید :  نوسان شاخص ذات بازار است | نماگر به صعود ادامه می دهد

به نظر می‌رسد از هشت مارس ۲۰۱۶ که چین دوباره اقتصاد خود را ترمیم کرده است، ما یک شیب ملایم در افزایش کامدیتی‌ها را خواهیم داشت که تاثیر آن با یک تاخیر دو یا سه ماهه در بازار ما نیز تاثیر خود را خواهد گذاشته و شرکت‌های ما بر اساس تاثیرات این مصادیق به شرط واقعی شدن قیمت دلار و کاهش نرخ بهره داخل کشور، بعد از بانک‌ها می‌توانند با یک شیب ملایم رشد کنند.

۱۱- صنعت سیمان و ساختمان در چه وضعیتی قرار دارد؟ آیا این صنعت نیز از رکود خارج می شود؟

من چنین احساسی ندارم که بخش مسکن در سال جاری از رکود خارج شود. مگر اینکه در سیاست‌هایی که در قانون مالیاتی سال گذشته، تصویب شد و قرار است که از ابتدای سال ۹۵ اجرا شود، مجلس تغییراتی را ایجاد کند.

من به عنوان یک کارشناس مالی باید بگویم که در برنامه ششم توسعه، بخش قانون‌های مالیاتی تمدیدی باید متوقف شده و به جای آن از بخش‌هایی که مالیات دریافت نمی‌شد، مالیات دریافت شود. در حال حاضر برندهای مختلف در ایران فروشگاه‌هایی ایجاد کرده‌ و اجناس وارداتی خود را به فروش می‌رسانند. این موضوع در پوشاک ، ظروف، مبلمان و … به وفور دیده می‌شود، به نظر نمی‌رسد که دولت از این بخش‌ها مالیاتی دریافت کند، همچنین از بخش‌های خدمات مانند درمان، مشاوره و… مالیات زیادی دریافت نمی‌شود و از این بخش‌ها نیز باید مالیات بیشتری دریافت کند، اما باید در طرف مقابل از بخش تولید و خصوصا تولید مسکن مالیات کمتری گرفته شود تا رونق به این بخش و صنایع وابسته به آن نزریق شود.

این قانون در چهار سال گذشته پیشنهاد شد که مسکن در آن زمان در رونق قرار داشت و با این قانون می‌خواستند از افزایش قیمت ملک جلوگیری کنند، اما در شرایط فعلی که مسکن در رکود قرار دارد این سیاست‌های تنبیهی نه تنها کمکی به اقتصاد نمی‌کند، بلکه رکود را نیز بیشتر خواهد کرد.

۱۲- بعد از خودرویی‌ها به نظر شما کدام صنعت می‌تواند لیدر بازار باشد؟

به نظر من اول بانک‌ها قرار دارند و سپس شرکت‌های کالا بیس که به کامیدیدتی وصل هستند. برای مثال وقتی قمیت مس و آلومینیم جهانی افزایش پیدا کند که کامیدیتی بیس هستند، با یک تاخیر سه ماهه شرکت‌های داخلی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما در اواخر سال گذشته بدترین قیمت‌های کامیدیتی در دنیا را داشتیم و از هشتم مارس یعنی یک ماه گذشته با یک شیب ملایم رشد کرده که این رشد از کشور چین آغاز شده و امیدواریم ادامه پیدا کند. در کنار این موضوعات، سیاست‌های تعرفه دولت و جلوگیری از واردات کالاهایی که ما در کشور خودمان تولید می‌کنیم نیز می‌تواند به این رویه کمک کند.

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "وبانک"
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد که در این مجمع به ازای هر سهم ۶۸۵ ریال تقسیم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.