2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص وضعیت شرکت در سال 95Reviewed by سایت رادیوسهام on Apr 17Rating: 4.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص وضعیت شرکت در سال 95گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص وضعیت شرکت در سال 95
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص وضعیت شرکت در سال 95

بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص برنامه‌ها و اهداف این شرکت در سال ۹۵ عنوان می‌کند که فروش ما بر مبنای سفارش است؛ ما ابتدا سفارش دریافت کرده، سپس محصول را تولید و به فروش می‌رسانیم. وی می‌افزاید که در سال گذشته مقداری فروش ما با مشکلاتی روبرو و با رکود مواجه شدیم، اما با این وجود ما در سال گذشته تقریبا با ظرفیت کامل کار کردیم.

وی تصریح کرد که از اواخر سال گذشته نیز بازار جهانی فولاد با یک رشد نسبتا شدید روبرو شد، همچنین تعرفه‌ها برای سال ۹۵ اصلاح شده است و طبیعتا این موضوع در فروش فولاد مبارکه تاثیرات مثبتی گذاشت.

سبحانی در خصوص طرح‌های دست اجرای فولاد مبارکه می‌گوید که توسعه واحد نورد گرم یکی از برنامه‌هایی است که مقرر شده از طریق فاینانس انجام شود، همچنین توسعه فولاد هرمزگان و فولاد سپید دشت در چهارمحال وبختیاری از دیگر برنامه‌هایی است که قرار بر این شد که این طرح‌ها را نیز از طریق فاینانس تامین مالی کنیم.

۱- آقای سبحانی، در خصوص فاینانسی که قرار است برای توسعه نورد گرم فولاد مبارکه صورت گیرد توصیح دهید؛ این طرح با کدام شرکت خارجی نهایی شده است؟

در فولاد مبارکه تصمیم براین است که نورد گرمی تاسیس شود که هنوز تصمیم قطعی نشده که به عنوان شریک تجاری با چه شرکتی باشد و در حال حاضر کارهای مربوط به مناقصات آن انجام می‌شود.

حتما بخوانید :  صعود شاخص با تقویت تقاضا

۲- میزان حجم این توسعه چقدر خواهد بود؟

این مسئله هم هنوز قطعی نشده است، اما احتمالا سه میلیون تن به ظرفیت نورد گرم فولاد مبارکه افزوده خواهد شد.

۳- تمام اعتبار این پروژه از محل فاینانس خارجی تامین خواهد شد؟

بله، کل این پروژه را از این محل تامین مالی خواهیم کرد.

۴- وضعیت فروش محصولات به چه صورت است؟ ذوب آهن اعلام کرده بود که در اسفند ماه حتی محصولات فروردین ماه را نیز پیش فروش کرده است. آیا وضعیت فروش شما هم به همین نحو است؟

فروش ما بر مبنای سفارش است؛ ما ابتدا سفارش دریافت کرده، سپس محصول را تولید و به فروش می‌رسانیم. در سال گذشته مقداری فروش ما با مشکلاتی روبرو شد و ما با رکود مواجه شدیم، اما با این وجود ما در سال گذشته تقریبا با ظرفیت کامل کار کردیم. از اواخر سال گذشته نیز بازار جهانی فولاد با یک رشد نسبتا شدید روبرو شد، همچنین تعرفه‌ها برای سال ۹۵ اصلاح شده است و طبیعتا این موضوع در فروش فولاد مبارکه تاثیرات مثبتی گذاشت.

۵- بنابراین شما وضعیت سال ۹۵ را در مجموع مناسب ارزیابی می کنید؟ اگر ممکن است کمی این موضوع را تشریح کنید.

در سال جاری فولاد مبارکه تقریبا از شهریور ماه دو طرح بزرگ را وارد مدار تولید می‌کند. یکی واحد ریخته گری، که در خود فولاد مبارکه است که ظرفیت ما را در فولاد خام دو میلیون تن افزایش می‌دهد. یکی هم مجموعه نورد گرم در فولاد صبا را خواهیم داشت که این پروژه هم زیر مجموعه فولاد مبارکه بوده و در آنجا نیز نزدیک به ۷۰۰ هزار تن افزایش ظرفیت ورق نورد گرم خواهیم داشت.

حتما بخوانید :  پاسخ به هفت دغدغه بورسی‌ از زبان رئیس سازمان بورس

از نظر فروش نیز یک برنامه کاملا مشخصی تدوین شده و از نظر صادرات هدف، دو میلیون تن پیش‌بینی شده است.

۶- با این تفاسیر آیا می توان امید داشت که صنعت فولاد سازی ما در سال ۹۵ از رکود خارج شود؟

به باور بنده سال ۹۵ نسبت به  سال ۹۴ یک سال پر رونق است.

۷- در مورد برنامه های پیش روی خود چه در موضوع فاینانس و یا  توسعه بازارها در خارج کشور اگر ممکن است توضیحاتی ارائه دهید.

در مورد فاینانس نیز می‌توان گفت که پروژه‌های ما بر مبنای تامین منابع خارجی تصمیم گیری می‌شود و در واقع شرط ما برای انعقاد قرارداد خارجی این است که منابع خارجی به صورت فاینانس در اختیار ما قرار بگیرد.

این درحالی است که منابع خارجی بسیار ارزان قیمت است و وام‌های خارجی با بهره‌های کمتر از ۴ درصد ارائه می‌شود و نسبت به داخل کشور این موضوع صرفه اقتصادی بالایی دارد. بنابراین ما این موضوع را به عنوان پیش شرط انعقاد قرارداد ذکر کرده‌ایم. همچنین پروژه‌های مختلفی هم در نظر گرفته شده است؛ چه پروژه‌های در دست احداث و چه پروژه‌های جدید.

همچنین در مورد صادرات نیز باید گفت که در سال گذشته ما ۱٫۸ میلیون تن صادرات داشتیم و برنامه ما ۱٫۵ میلیون تن بود که خوشبختانه ۲۰ درصد افزایش نسبت به برنامه را در روند خود داشتیم. در سال جاری نیز هدف‌گذاری ما صادرات دو میلیون تنی خواهد بود که انشاءالله انجام خواهد شد. در همین سفر هفته گذشته نخست وزیر ایتالیا با هیئت تجاری ایتالیایی که به تهران سفر کرده بودند، یک قرارداد فروش محصولات به ایتالیا نیز امضا شده است.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۸- غیر از موضوع توسعه نورد گرم، آیا سایر بخش‌های فولاد مبارکه هم برای توسعه برنامه ریزی شده‌اند؟ در چه موارد دیگری برای فاینانس به توافق رسیده‌اید؟

واحدهای جدید ما یکی همین واحد نورد گرم است که از طریق فاینانس انجام خواهد شد، همچنین توسعه فولاد هرمزگان و فولاد سپید دشت در چهارمحال وبختیاری است که قرار بر این شد که این طرح‌ها را نیز از طریق فاینانس تامین مالی کنیم.

۹- برای سال جدید افزایش سرمایه خواهید داشت؟

برنامه ای دراین خصوص نداریم.

۱۰- به عنوان سوال آخر با توجه به اینکه مجمع شما تا سه ماه آینده برگزار می شود، آیا خبر خوبی برای سهام داران دارید؟

طی چند روز آینده اعداد دقیق EPS ذکر خواهد شد.  خبرهای خوب دیگر نیز همین موضوع طرح‌های توسعه‌ها و افزایش ظرفیت‌ها است. همچنین بحث بهبود موقعیت‌های داخلی و بین المللی فولاد مبارکه در سال گذشته نیز از دیگر خبرهای خوب این شرکت برای سال ۹۵ است؛ در سال ۹۴ فولاد مبارکه به عنوان صادر کننده نمونه انتخاب شد، همچنین به عنوان دهمین شرکت در کلاس جهانی از بین ۳۶ شرکت فولاد ساز دنیا انتخاب شده‌ایم. از سوی دیگر در جایزه دانش برتری و شرکت‌های دانش بنیان، جایزه جهانی میک را در میان رقبای آسیایی به خود اختصاص دادیم و این دستاوردهای شرکت در سال ۹۴ محسوب می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.