2067, 20, 3033, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی در خصوص وضعیت بازار و لیدر بعدی آن در روزهای آتیReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 18Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی در خصوص وضعیت بازار و لیدر بعدی آن در روزهای آتیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی در خصوص وضعیت بازار و لیدر بعدی آن در روزهای آتی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی در خصوص وضعیت بازار و لیدر بعدی آن در روزهای آتی

حسین خزلی خرازی، مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص وضعیت فعلی بازار و منفی خوردن‌های پیاپی که تا روز گذشته رخ می داد معتقد است که نباید توقع داشت که بازار در همه حال رشد داشته باشد و منفی خوردن هم جزء تغییر ناپذیر هر بازاری است.

۱- با توجه به منفی خوردن‌های اخیر بازار، برخی از سهام داران نگران شده‌اند؛ آیا این موضوع در دوره پسابرجام طبیعی است؟

مگر ما توقع داشتیم که بازار همیشه مثبت و رو به بالا باشد؟ این دست از سهام داران که از منفی شدن دو روزه بورس می‌ترسند، برداشت آنها از بورس اشتباه است. ما در دنیا بورسی که همیشه رو به بالا باشد و یا همیشه منفی باشد نداریم.

در ذات هر بورسی به دلیل دلایل واقعی و روانی ممکن است که نوسانات مثبت و منفی وجود داشته باشد. هر کسی که وارد بورس می شود باید بپذیرد که بر اساس محیط اقتصاد آن کشور، بازار آن می‌تواند متلاطم باشد. این در حالی است که بازار بورس ما نسبت به بورس‌های جهانی نوسانات بسیار کمتری را تجربه می‌کند؛ در بورس‌های پیشرفته و بازارهای مالی متعدد در دنیا، با کوچکترین خبری که در یک گوشه دنیا اتفاق می‌افتد، اثرات بسیار زیادی را در تمام بازارهای مالی می‌گذارد.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

بنابراین بورس ما حتی نسبت به کشورهای همسایه نوسانات و افت قیمت کمتری دارد. پس وقتی وارد بورس می‌شویم، اگر یکی دو ماه بازار مثبت بوده است، باید بپذیریم بورسی که در مدت دو ماه و نیم می‌تواند ۱۶ هزار واحد رشد کند، در مدت کوتاهی نیز می‌تواند چهار هزار واحد افت کند.

۲- دلیل منفی شدن‌های اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تحلیل گران در این زمینه نظرات مختلفی را مطرح کرده‌اند؛ یکسری مسائل در اقتصاد ایران است که باعث بروز منفی خوردن‌های اخیر شده‌اند؛ مانند ابهاماتی که در بودجه سال ۹۵ نهفته و مذاکراتی که در مجلس در این خصوص در جریان است. همچنین مصوبه‌ای که دولت برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها ارائه داده، این موضوع کار را مقداری سخت‌تر می‌کند.

همچنین ابعاد بیرونی مانند صحبت‌های صریح آقای سیف در مورد اینکه منابع ارزی کشورمان به راحتی آزاد نشده و امکان دسترسی به منابع ارزی وجود ندارد و تبادلات ارزی بانکی به راحتی انجام نمی‌شود، این شوک را به بازار وارد کرده است.

۳- آیا می‌توانیم شرایط فعلی را با شرایط سال ۹۲ و افت کنونی را با افت سال ۹۲ قیاس کنیم؟

خیر، به نظر من اتفاقاتی که در حال حاضر به وقوع پیوسته است، مانند اتفاقات سال ۹۲ نیست، چراکه چشم انداز اقتصاد ایران و رشد اقتصاد ایران در سال جاری مثبت است و هم تحلیل گران داخلی و هم موسسات معتبر بین‌المللی پیش‌بینی کرده‌اند که رشد اقتصادی ایران در سال جاری مثبت خواهد بود و بین ۲٫۵ تا ۴٫۵ درصد اقتصاد ایران رشد خواهد کرد. بنابراین شرایط موجود به هیچ وجه همانند سال ۹۲ نیست.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۴- با توجه به اینکه شما به مسئله سوئیفت و صحبت‌های آقای سیف اشاره کردید، این مسئله تا چه اندازه جدی تلقی شده و تا چه میزان تاثیر گذار خواهد بود؟

اثر این موضوع به برآیند این خبر در اذهان سرمایه گذاران مربوط می‌شود؛ اگر همین فردا این مشکل حل شود و یا خبری منتشر شود که این مشکل حل خواهد شد، طبیعی است که اثر این مشکل کم می‌شود، ولی اگر خبری ذکر شود که این مشکل ادامه خواهد داشت، اثر آن تشدید می‌شود، بنابراین چون ما نمی‌دانیم  که چه سیگنال‌هایی در آینده قوی یا ضعیف خواهد شد، بنابراین آینده پژوهی دانش و مهارتی نیست که بتواند با قطعیت پاسخی به این سوالات بدهد.

۵- به نظر شما لیدر بعدی بازار کدام صنعت خواهد بود؟

بانک‌ها باید لیدر آینده باشند. اگر شرایط بین‌المللی بهبود یابد و تبادلات بین المللی باز شود، بانک‌ها می‌توانند گشایش‌های بسیار

خوبی داشته باشند و در ادامه آن صنعت بانک و صنعت تجهیزاتی ما می‌توانند صنایع رو به رشد باشند.

۶- آیا ممکن است خودرویی ها با همان سرعتی که رشد داشتند افت پیدا کنند؟

بخش زیادی از سرعت بالا رفتن خودرویی‌ها حاصل از اثرات روحی وروانی بود، اگر این اثر به اثرات عینی و اقتصادی تبدیل شود، یعنی تولید خودرو افزایش پیدا کند و حاشیه سود صنعت خودرو بالا رفته و همکاری‌های بین المللی که نوید آن را داده‌اند به واقع به عمل برسد و سرمایه گذاران خارجی وارد سهام خودرو شوند، صنعت خودرو می‌تواند صنعت پیشرو باقی بماند، اما اگر این اتفاقات عینی و عملی رخ ندهد، این احساس و رشد هیجانی به سرعت می‌تواند خالی شود.

حتما بخوانید :  جزییاتی از عرضه ایران ایر در بورس

۷- به عنوان سوال آخر آیا رشد چند ماهه اخیر را بیش از اندازه خوش بینانه ارزیابی نمی‌کنید؟

این سوال مقداری توهین به ذهن عمومی بازار است؛ به هر حال برآیند سرمایه گذاران تصمیم گرفته‌اند که این کار را انجام دهند، حال این موضوع می‌تواند درست یا غلط باشد. آن چیزی که شاخص را می‌سازد، برآیند ذهن سرمایه گذاران است و نه اظهارات یک نفر در بازار. سرمایه گذاران احساس خوش بینی کردند و اخباری که به آنها رسیده است، تاثیرات مثبتی داشت و آنها شروع به خرید کردند.

واقعیت این است که هرگاه بازار عاطفی و هیجانی رشد می‌کند، اگر پس از آن اخبار و اطلاعات عینی و واقعی همراه نشود، آن اثرات روحی و روانی به سرعت تخلیه می‌شود، بنابراین باید کاری کنیم که این اثرات روحی و روانی منجر به اتفاقات مالی به صورت عینی و ملموس شود. یعنی حاشیه سود بالا برود و رشد درآمدی را شاهد باشیم. برای مدت زیادی بازار نمی‌تواند با اخبار روحی روانی و شادابی هیجانی جلو برود و این موضوع در زمان منفی شدن بازار هم صدق می‌کند. اخباری که حرف ایجاد می‌کند در بازار برای مدت زیادی اثر نمی‌کند و بعد از آن اخبار اثرات  خود را از دست می‌دهد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.