2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون توسعه بازار تامین سرمایه امین در خصوص جذابیت های آینده بازارReviewed by سایت رادیوسهام on Apr 30Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون توسعه بازار تامین سرمایه امین در خصوص جذابیت های آینده بازارگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون توسعه بازار تامین سرمایه امین در خصوص جذابیت های آینده بازار
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با معاون توسعه بازار تامین سرمایه امین در خصوص جذابیت های آینده بازار

راه‌های متفاوتی برای افزایش سرمایه شرکت‌ها وجود دارد؛ از برداشت از سود انباشته، تا استفاده از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، استفاده از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها همواره یکی از جذابیت‌های بازار و مسیر‌هایی بود که شرکت‌ها علاقه زیادی به استفاده از آن داشتند. اما به تازگی طی مصوبه دولت مبنی بر برقراری مالیات بر سود حاصل از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها در صورت‌های مالی، عنوان می‌شود که این مسئله جذابیت خود را برای شرکت‌ها از دست می‌دهد. برای بررسی تاثیرات این مصوبه در بازار سرمایه، علیرضا سیری، معاون توسعه بازار تأمین سرمایه امین به گفت‌وگو با رادیوسهام پرداخت.

 

۱- از سال جاری شرکت‌هایی که بخواهند از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، افزیش سرمایه دهند، باید مالیات پرداخت کنند؛ سال گذشته این مسئله یکی از جذابیت‌های بازار سرمایه بود و شرکت‌هایی که افزایش سرمایه خود را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی می‌دادند، رشد قابل توجهی می‌کردند، اما درحال حاضر که این موضوع برقرار شده و به تبع تمایل شرکت‌های برای استفاده از این مسیر کاهش خواهد یافت، جذابیت جدید بازار بر مبنای چه موضوعی خواهد بود؟

من فکر می کنم که بازار به صورت هم زمان، هم با فرصت‌ها و هم با تهدیدهایی مواجه است؛ از طرفی مسولان بانک مرکزی و دیگر مسولان اقتصادی تاکید می‌کنند که نرخ بهره در حال کاهش است و در سال جاری نیز روند کاهشی آن ادامه خواهد یافت. وقتی نرخ بهره کاهش پیدا کند، در ادامه P/e بازار نیز افزایش خواهد یافت. نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن با P/e بیشتری تمایل به خرید سهم دارند.

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

به عبارتی به همین شکل p/e  بازار یکی دو واحد افزایش خواهد داشت و این یعنی سهمی که با p/e چهار در گذشته خریداری شده، در شرایط جدید با p/e شش هم ارزنده می‌شود و این فرصت پیش روی بازار است.

اما تهدید بزرگتری  که در بازار وجود دارد، این خواهد بود که دولت عرضه‌های زیادی در اوراق بدهی انجام می‌دهد و این عرضه‌ها در سال جاری نزدیک به ۵۸ هزار میلیارد تومان و در سال‌های آینده ممکن است تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان هم برسد.

از طرف دیگر تنزیل‌هایی که در این اوراق در حال انجام است، چون دولت هم بازخریدی برای آن متعهد نشده، گفته می‌شود که در سررسید، این اوراق توسط دولت خریداری می‌شود و مثل باقی سایر محل‌ها این اوراق با تنزیل خرید و فروش می‌شود.

برای مثال هر برگ صد تومانی نزدیک به ۸۸ تومان خریداری می‌شود؛ اوراق اخیر ۵۰۰ میلیارد تومان در بازار با نرخ ۱۸ درصد و با زمان شش ماهه عرضه شد، اما در نهایت نرخ متوسط آن ۲۴ درصد ثبت شد و وقتی نرخ P/e    آن به ۲۴ درصد می‌رسد، یعنی این جریان با کاری که بانک مرکزی در جهت کاهش بهره انجام می‌دهد، متضاد است و در نهایت برای بازار یک تهدید به حساب می آید که منجر به کاهش P/e  می شود و این باعث می‌شود که سرمایه گذار زیاد تمایل به وارد کردن پول خود به برای خرید سهم با P/e  پنج یا شش نداشته باشد و در نهایت مسئله خرید اوراق جدی می‌شود.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

به نظر می‌رسد که بازار در مسیر تغییر ماهیتی اساسی قرار دارد، چرا که یک رقیب جدید به نام بازار اوراق بدهی پیدا کرده که در این بازار جدید ممکن است اوراقی با نرخ ۳۰ درصد هم پیدا شود.

۲- نکته ای که مطرح می‌شود این است که در غیاب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، بازار به سمت سهم‌های با P/e  کمتر حرکت می‌کند. آیا این فرض درست است؟ یا اینکه بازار به سمت سهم‌هایی با سود انباشته بیشتر حرکت می‌کند؟

پول هوشمند است؛ اگر نرخ بهره روی ۱۴ تا ۱۵ درصد باشد، در این صورت سهم‌ها بر اساس eps  بهتر آنها خرید و فروش می‌شود. سود انباشته معیار درستی نیست و چیزی نسیب سهام دار نمی‌شود. سهامی که EPs خوبی دارند، با P/e شش خرید و فروش می‌شوند. اما اگر نرخ ریسک ‌۲۵ و بالاتر باشد، شرکت هر پتانسیلی داشته باشد، باز هم بر اساس P/e سه و چهار معامله می‌شود. به همین دلیل در سال‌های آینده فرهنگ سهامداری و خرید و فروش و جریان نقدینگی در بازار تغییر خواهد کرد و به سمت بازار بدهی حرکت می‌کند.

در این صورت برای آنکه سهام جذاب شود، حتما باید آپشن‌های جدید مانند اوراق آتی راه اندازی شود تا مردم و گردانندگان بازار به واسطه سودهایی که در این آپشن‌ها وجود دارد، چه بازار پایین باشد یا بالا، بتوانند سودهایی را نصیب خود کنند، ولی اگر بازار سهام بخواهد در حد همین بازار سهام کنونی باشد، به نظر من چشم انداز مثبتی در این بازار وجود ندارد و باید تغییرات بنیادی در اقتصاد مملکت به وجود آید.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۳- به تازگی صحبت‌هایی مبنی بر لزوم برقرار کردن مالیات بر خرید و فروش‌های سهام در کمتر از سه ماه مطرح شده است، آیا در صورت برقراری این پایه مالیاتی، آپشن‌ها و ابزارهایی که برای خرید آتی در بازار سهام هستند، می‌توانند خلاء خرید و فروش‌های سهام را پر کرده و این بازار را همچنان جذاب نگه دارند؟

به نظر من که چنین کاری انجام نخواهد شد، چرا که در صورت چنین تصمیمی وضعیت بازار به مراتب بدتر خواهد شد. یکی از دلایلی که بازار سهام و بازار بدهی رونق دارد این است که کارمزد معاملات و مالیات بر روی اصل و مبلغ  سود آن وجود ندارد.

بازار ما در آینده بسیار بزرگتر خواهد شد ولی نحوه و استراتژی خرید و فروش فرق خواهد کرد. مانند باقی بازارهای دنیا پول بین بازار اوراق بدهی، بازار سهام  و بورس کالا چرخش دارد و به این شکل ابزارهای جدیدی ایجاد می‌شود. اینکه ما فکر کنیم تنها سهام مثبت باشد درست نیست، شاید سهام زیاد وضعیت مناسبی نداشته باشد، اما آپشن‌هایی برای آن بگذارند که مردم بر روی آن آپشن‌ها سرمایه گذاری کنند.

می‌خواهم بگویم که جریان نقدی از مسکن و بانک‌ها جدا خواهد شد و به سمت بازار خواهد آمد؛ پس در کل باید بگوییم که با توجه به گسترده شدن بازار، چشم انداز آینده بازار مثبت ارزیابی می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.