2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ذوب آهن در خصوص وضعیت شرکت و آخرین برنامه ها برای افزایش سرمایهReviewed by کارشناس on May 1Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل ذوب آهن در خصوص وضعیت شرکت و آخرین برنامه ها برای افزایش سرمایه

ذوب آهن اصفهان از شرکت های مورد توجه بازار سرمایه است. افزایش سرمایه ای که قرار است این شرکت بدهد، هنوز وضعیت مشخصی ندارد اما بازار همچنان این سهم را به خاطر افزایش سرمایه اش خوب می خرد. ذوب آهن یکی از پر نوسان ترین سهم های بازار است و بازار سرمایه هم سوالات زیادی درباره این شرکت دارد. احمد صادقی مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در مصاحبه با رادیوسهام به پرسش هایی درباره این شرکت پاسخ می دهد.

۱- وضعیت افزایش سرمایه ذوب آهن به کجا کشید؟

تصمیم گیری نهایی در خصوص افزایش سرمایه برعهده هیات مدیره شرکت است.

۲- این افزایش سرمایه مهم ترین خبر یک سال اخیر ذوب آهن بوده است. اما به نظر می رسد که به مشکل خورده است.

درباره این افزایش سرمایه آن چیزی که در اختیار من بوده انجام شده است. ما هر کاری که لازم بوده را انجام داده و همکاری های لازم را داشته ایم. اما یک سری تصمیمات باقی مانده که این تصمیمات برعهده سازمان حسابرسی، سازمان بورس و هیات مدیره شرکت است.

۳- اگر افزایش سرمایه را قبل از پایان سال ۹۴ انجام می دادید این اتفاق بدون مشکل انجام می شد. اما حالا به نظر می رسد که در قانون جدید ذکر شده که شرکت ها برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، باید مالیات بدهند.

کادر مدیریتی ذوب آهن آنچه را که لازم بوده، در سریع ترین زمان ممکن انجام داده است. اما حالا باید در انتظار تعیین تکلیف ماجرای تجدید ارزیابی دارایی ها باشیم. تنها ذوب آهن گرفتار این موضوع نیست. شرکت های دیگری هم درگیر این ماجرا هستند و سازمان بورس در حال پیگیری این ماجرا است تا تکلیف مشخص شود و شرکت ها بدانند که چه کار باید بکنند.

حتما بخوانید :  تولید‌کننده انحصاری کپسول در آستانه عرضه اولیه

۴- مشکل زمین های شرکت ذوب آهن حل شده است؟

با توجه به شواهد موجود، به احتمال زیاد دیوان عدالت اداری به سود ذوب آهن رای خواهد داد. در دولت گذشته بخشی از زمین های ذوب آهن برای طرح مسکن مهر تخصیص داده شده بود که ما درباره این ماجرا شکایت خود را به دیوان عدالت اداری دادیم و اسناد خود را هم ارائه داده ایم. در حال حاضر در انتظار رای هستیم.

۵- سهامداران ذوب آهن می خواهند بدانند که آیا این افزایش سرمایه قطعا در سال ۹۵ رخ می دهد یا نه؟

ذوب آهن شرکتی است که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده. به همین دلیل باید افزایش سرمایه بدهیم. ما تمام کارهایی که برعهده خودمان است را انجام داده ایم و پیگیری هم می کنیم. اما خارج از مجموعه ذوب آهن و در بخش سازمان بازرسی کل کشور یا سازمان بورس یا سازمان امور مالیاتی، مسائلی وجود دارد که خارج از مدیریت ما هستند و این نهادها هم تاثیرگذاری دارند. تمام تلاش ما این است که این کار را انجام دهیم.

۶- به جز افزایش سرمایه، راهکار دیگر برای پوشش زیان شرکت ندارید؟

قطعا ما می خواهیم زیان شرکت را به صفر برسانیم و برای این کار باید به سوددهی هم برسیم. برنامه ذوب آهن در سال جاری رسیدن به سود و پایان دوران زیان است. حداقل کاری که باید انجام دهیم این است که دیگر زیان شرکت اضافه نشود.

حتما بخوانید :  بررسي بازدهی بازارها در میانه بهار

۷- در رسانه ها مطرح شده بود که ذوب آهن در اسفند ماه بخش قابل توجهی از محصولات خود را به فروش رسانده است.

بله. تمام محصولات انبارهای ما در اسفند ماه به فروش رفت و حتی بخشی از تولید آینده شرکت را هم فروختیم. این ها اتفاقات خوبی است. از طرفی نرخ فلزات هم افزایش داشته که این امیدواری را برای ما دارد که از زیان خارج و به سوددهی برسیم. منتها این افزایش نرخ محصولات باید دوام داشته باشد. امسال ما هزینه های شرکت را هم کاهش داده ایم. کاهش هزینه در کنار افزایش نرخ محصولات، ما را امیدوار به آینده می کند. تا به حال هم موفق بوده ایم.

۸- حجم فروش شرکت هم افزایش داشته است؟

نه. فعلا فقط نرخ محصولات افزایش داشته و از نظر حجم فروش تغییری نداشته ایم. ذوب آهن این مزیت را هم دارد که در صورت کم شدن فروش داخلی، حجم صادرات خود را بیشتر کند.

۹- در بازار داخل نشانه هایی از رونق دیده می شود؟

رونق به آن معنی که شرکت ها متحول شوند نه. اما کم کم شاهد افزایش تقاضا در داخل کشور هستیم و به مرور می توان امیدوار بود که شرکت ذوب آهن و سایر شرکت های این صنعت، وضعیت بهتری پیدا کنند. رکود قرار نیست همیشگی باشد. همان طور که رونق هم همیشگی نیست. دوران رکود این صنعت هم طولانی شده و بالاخره باید شاهد ایجاد رونق در صنعت باشیم. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، رونق امسال یا سال آینده رخ خواهد داد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.