2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت فعلی و آینده شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on May 3Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت فعلی و آینده شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت فعلی و آینده شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت فعلی و آینده شرکت

یکی از صنایعی که باید پس از برجام متحول شود، صنعت حمل و نقل است. این صنعت در طول دورانی که تحریم ها برقرار بود آسیب زیادی دید و هنوز هم شرکت های فعال در این صنعت، خاطرات تلخ آن روزها را در صورت های مالی خود می بینند. برای اینکه این صنعت به رونق واقعی برسد، همچنان نیاز به زمان وجود دارد اما از آنجا که می‌گویند در بورس، سرمایه گذاران آینده شرکت را می خرند، مشخص نیست چرا شرکت های این صنعت مدتی است درجا زده اند. سوالی که بسیاری از سهامداران از خود می پرسند این است که «نکند قرار نیست اتفاق تازه ای در صنعت حمل و نقل رخ دهد؟»

این سوالی است که ما از محمد سعیدی مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی پرسیده ایم. سعیدی در گفت و گو با رادیو سهام درباره وضعیت این شرکت صحبت می کند.

حتما بخوانید :  رشد قابل توجه جذب سپرده بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه

۱- شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پس از برجام، اثرات لغو تحریم ها را احساس کرده است؟ به عبارتی می خواهیم بدانیم مشکلات شما حل شده است؟

بله. مشکلاتی در صنعت وجود داشت که گریبان تمام شرکت ها را گرفته بود. شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم در طول حدود ۷ سال گذشته با مشکلات عدیده ای مواجه بود که حالا این مشکلات برطرف شده اند.

۲- دقیقا چه مشکلاتی رفع شده است؟

خطوط کشتیرانی ایران به اروپا حدود ۷ سال قطع بود. این خطوط مجددا راه اندازه شده اند و خطوط آنتورپ، جنوا و هامبورگ برقرار هستند. خط کشتیرانی از خلیج فارس به برزیل و آرژانتین هم احیا شده است.

۳- برقرار شدن این خطوط منجر به رشد سودآوری شرکت کشتیرانی می شود؟

هر اتفاق مثبتی که رخ دهد، در طول مدت زمانی که نیاز دارد، به سود شرکت کمک می کند. اما نباید فراموش کرد که هر اتفاقی برای تبدیل شدن به سود، نیاز به زمان دارد. بحث برقرار شدن خطوط یک مسئله است و بحث همکاری، یک مسئله دیگر است. فعلا اولین قدم به خوبی برداشته شده است. حالا دیگر مشکلی برای انجام فعالیت نداریم. اما باید قبول کرد که برگشتن به دوران خوب گذشته، نیازمند زمان است.

حتما بخوانید :  هیجانات غیرمنطقی علت اصلی افت قیمت نمادهای بزرگ از جمله فولاد

۴- چقدر زمان نیاز داریم؟

مشخص نیست. شرکای خارجی برای اینکه کاملا اعتماد کنند و برگردند، زمان می خواهند. عقد قرارداد نیازمند زمان است و این بستگی به شرایط دارد. البته این موضوع در تمام صنایع وجود دارد. نگاه کنید که سایر صنایع هم چنین وضعیتی دارند و آن ها هم معتقدند برای برگشتن به حالت عادی، باید به شرکای خارجی زمان بدهیم تا باور کنند که تحریم ها واقعا برداشته شده است.

۵- در بهمن و اسفند ماه، شرکت های حمل و نقلی به ویژه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران وضعیت خوبی در بورس داشتند و خوب رشد کردند. اما اکنون تمام آن رشد، به عقب برگشته و انگار که اصلا برجام وجود ندارد! دلیل عقب نشینی قیمت سهام شرکت های حمل و نقلی و به خصوص حکشتی چیست؟

عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند. در بورس  باید اجازه بدهیم که بازار خودش روی سهم قیمت بگذارد. چیزی که من فکر می کنم این است که با برجام، سهامداران انتظار داشتند شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به یکباره سود خود را چند برابر کند اما این اتفاق رخ نداد. در اصل همان طور که گفتم، برای تعدیل سود باید زمان بدهیم تا هم قراردادهای جدید بسته شود، هم شرکت های خارجی برجام را باور کنند.

حتما بخوانید :  تحولات بازار پایه | چرا پُر ریسک ها رونق گرفتند؟

۶- قراردادهای ساخت کشتی در چه مرحله ای است؟

ما برای ساخت کشتی قراردادهایی با چند کشور خارجی بسته بودیم که البته این قراردادها برای زمان تحریم هاست. به دلیل تحریم ها این قراردادها بلاتکلیف بودند و حالا به فکر احیای آن قراردادها هستیم. اما باید شرایط روز دنیا را هم در نظر بگیریم. الان تکنولوژی نسبت به زمانی که آن قراردادها را بسته بودیم پیشرفت کرده و ما باید با علم روز دنیا پیش برویم. پس باید همه جوانب را در نظر بگیریم.

۷- مشکلات بیمه کشتی های ایرانی حل شده است؟

این موضوع هم یکی از مسائلی بود که با برجام حل شده است و دیگر در این رابطه مشکلی نداریم.

خبر انتخاب شده برای شما

بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.