2067, 20, 2223, 
گفتگوی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان درخصوص به خطر افتادن بازار صادراتی سیمان ایران و وضعیت سیمانی های بورسReviewed by سایت رادیوسهام on May 15Rating: 5.0گفتگوی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان درخصوص به خطر افتادن بازار صادراتی سیمان ایران و وضعیت سیمانی های بورسگفتگوی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان درخصوص به خطر افتادن بازار صادراتی سیمان ایران و وضعیت سیمانی های بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت سیمان درخصوص به خطر افتادن بازار صادراتی سیمان ایران و وضعیت سیمانی های بورس

شرکت‌های سیمانی در حال تحرکات خوبی بودند که ناگهان اعلام شد این شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند محصول خود را به عراق صادر کنند. عراق یکی از بازارهای اصلی سیمان ایران است و از آنجا که بسیاری از شرکت‌های سیمانی محصول خود را به این کشور صادر می‌کردند، همین موضوع باعث شد که نمادهای سیمانی در بازار سرمایه با افت مواجه شوند. این افت در حالی بود که تازه بازار سرمایه در حال خوش بینی به آینده این صنعت بود. عبدالرضا شیخان دبیر انجمن کارفرمایان سیمان در خصوص آخرین وضعیت این شرکت ها با رادیوسهام گفت و گو کرده است.

۱- خبر ممنوعیت واردات سیمان ایران به عراق باعث شده که بسیاری از شرکت‌های سیمانی در بازار سرمایه با افت قیمت مواجه شوند. آیا خبر ممنوعیت صادرات صحت دارد؟

ممنوعیت قطعی صادرات سیمان ایران به عراق وجود ندارد. منتها این کشور با توجه به اینکه توانسته از نظر تولید سیمان شرایط بهتری برای خود ایجاد کند، جهت حمایت از تولیدکننده داخلی، تعرفه واردات سیمان را افزایش داده است. عراق این کار را کرده تا از شرکت‌های سیمانی خود حمایت کند و آن‌ها را سر پا نگه دارد. با این حساب همچنین امکان صادرات سیمان به عراق وجود دارد اما تعرفه‌ها افزایش یافته و طبعا با افزایش تعرفه، میزان صادرات هم دستخوش تغییرات قرار می گیرد و کاهش پیدا می‌کند.

حتما بخوانید :  شاخص بورس تهران در اردیبهشت ماه چند درصد رشد داشت؟

۲- البته صادرات کلینکر شامل این موضوع نمی‌شود…

بله. صادرات کلینکر مانند گذشته ادامه دارد. تولیدکننده های عراقی با واردات کلینکر از ایران و اضافه کردن بعضی از مواد، سیمان تولید می‌کنند و با این حساب می‌توانند یک گام در عرصه تولید سیمان جلو بیفتند. انجام این کار برای شرکت‌های عراقی سود خوبی دارد و به همین دلیل دولت این کشور اجازه داده که تعرفه کلینکر ثابت بماند و شرکت‌های ایرانی می‌توانند کلینکر را به روال گذشته صادر کنند.

۳- واکنش شرکت‌های ایرانی در مقابل افزایش تعرفه سیمان چه بوده؟

عراق یکی از بازارهای خوب برای شرکت های سیمانی ایران است. به همین دلیل شرکت‌ها دوست ندارند به راحتی این بازار را از دست بدهند. آن‌ها برای اینکه با این افزایش تعرفه مقابله کنند، تخفیف محصولات خود را بالا برده اند. البته ایران هم در تلاش است تا از طریق روابط دیپلماتیک، این مشکل را حل کند و تعرفه‌ها را کاهش دهد. اما هنوز اتفاق جدیدی رخ نداده است.

۴- با توجه به حجم زیاد صادرات سیمان ایران به عراق، راهکار دیگری در نظر ندارید که بتوانید زودتر به نتیجه برسید؟

بیش از ۶۰ درصد حجم صادرات سیمان ایران، به کشور عراق می‌رود و این کشور سهم عمده‌ای در بازار صادراتی سیمان ایران دارد. با این حساب طبیعی است که ما به فکر حل این مشکل باشیم. عراق اگر نخواهد تعرفه‌ها را کاهش دهد، ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم. باید از فضای پسابرجام استفاده کنیم و دنبال بازارهای صادراتی جدید باشیم. تعرفه واردات سیمان در مرز شلمچه از ۱۸ دلار به ۴۸ دلار به ازای هر تن رسیده. در مرز پرویز خان هم از ۴ دلار به ۹ دلار در هر تن رسیده است. یعنی نرخ تعرفه‌ها افزایش قابل توجهی داشته و ایران باید به فکر چاره باشد. ما از مدتی قبل چنین موضوعی را پیش بینی می‌کردیم.

حتما بخوانید :  تحقق سود 122 تومانی برای هر سهم «کگل»

۵- واقعا چنین اتفاقی قابل پیش بینی بود؟

بله. شرایط و تحرکات تولیدکنندگان داخلی عراق طوری بود که می‌شد حدس زد چنین اتفاقی می‌افتد. به همین دلیل ما به دنبال بازاریابی در کشورهای آفریقایی، آسیای میانه، پاکستان و ارمنستان بودیم. البته چنین کشورهایی بازار صادراتی مناسبی برای ما نیستند. هزینه حمل محصول به این کشورها بالاتر از عراق است. از طرفی نیاز این کشورها به میزانی نیست که مانند عراق بتوانیم حجم بالایی از صادرات خود را به آن‌ها اختصاص دهیم.

۶- صحبت‌های شما باعث نگرانی سهامداران می‌شود. شما به طور غیر مستقیم می‌گویید که کارخانجات سیمانی ایران دیگر نمی‌توانند مانند گذشته محصول خود را بفروشند؟

راه دیگری برای این موضوع وجود دارد. دولت باید به کمک این صنعت بیاید. صنعت سیمان نیاز به حمایت دولت دارد. دولت باید تقاضای داخلی را تحریک کند. اجرای برنامه‌هایی مانند جاده‌های بتنی، برای کمک به صنعت سیمان ضروری به نظر می‌رسد. دولت می‌تواند در هزینه‌های حمل و نقل هم تخفیفاتی بدهد تا شرکت‌ها با هزینه کمتری صادرات انجام دهند.

۷- ماجرای سهمیه بندی شدن صادرات سیمان به عراق چه بود؟

از آنجا که نیاز داخلی سیمان بسیار کاهش یافته، کارخانجات سیمانی تلاش کرده‌اند تا سهم خود را از صادرات به عراق افزایش دهند. به همین دلیل رقابت کارخانجات ایرانی باعث شده که قیمت سیمان در بازار عراق کاهش قابلت وجه داشته باشد. کارخانجات سیمانی از وزارت صنعت خواسته‌اند که ترتیبی اتخاذ شود تا صادرات سیمان به عراق سهمیه بندی شود و بیش از نیاز این کشور، سیمان صادر نشود.  اگر چنین اتفاقی رخ دهد، قیمت سیمان در این کشور افزایش خواهد داشت و کارخانجات ایرانی مجبور نیستند برای فروش محصول خود تخفیف زیادی بدهند.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.