2067, 20, 2223, 
دو خبر دسته اول از دبیرانجمن صنایع لبنی در گفتگوی اختصاصی با رادیوسهامReviewed by کارشناس on May 29Rating:
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

دو خبر دسته اول از دبیرانجمن صنایع لبنی در گفتگوی اختصاصی با رادیوسهام

رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص برنامه‌های پیش روی این انجمن برای توسعه این صنعت عنوان کرد که طی رایزنی‌هایی که با دولت صورت گرفته، این انجمن پیشنهاد راه‌اندازی ابزار بدهی ۳ هزار میلیارد تومانی برای توسعه واحدهای لبنی و به منظور توسعه مصرف فرآورده‌های این صنعت داده است. وی تصریح می‌کند که دولت با این پیشنهاد موافقت کرده و سازمان برنامه بودجه نیز در حال تنظیم آیین نامه‌ها و دستور العمل‌های آن است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به موافقت‌ گمرک ایران و روسیه اشاره کرده و از کاهش تعرفه محصولات لبنی برای ورود به این کشور خبر می‌دهد.

۱- آیا شرکت های لبنیاتی اخیرا افزایش نرخ داشته اند؟

 تا جایی که بنده اطلاع دارم خیر، افزایش قیمتی صورت نگرفته است.

۲- برنامه‌ای برای افزایش نرخ در سال جدید ندارند؟

خیر برنامه‌ای نیست.

۳- با توجه به نزدیک شدن فصل مجامع آیا شما روند رو به رشدی را در سود آوری صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌بینید یا اینکه برای سال نود و چهار وضعیت مناسب نبوده است؟

شرکت‌های متوسط و بزرگ ما همه سود آور هستند، البته میزان حاشیه سود آنها در واقع بستگی دارد به سایر عوامل بازار و میانگین سود شرکت‌ها را اگر بخواهیم در نظر بگیریم حداقل تا پنج درصد خواهد بود.

۴- آیا شرکتی وجود دارد که بخواهد تعدیل منفی در صورت های خود داشته باشد؟

در شرکت‌های بزرگ چنین مواردی را نداریم، ولی واحدهای کوچک لبنی بحث متفاوتی دارند و عارضه های متعددی دامنگیر آنها است.

۵- عنوان می‌شود که صادرات به روسیه چندان سود آور هم نبوده، در این خصوص توضیح می دهید؟ وضعیت صادرات به روسیه در چه وضعیتی قرار دارد؟ آیا شرکت‌های دیگری نیز قرار است به این شرکت‌ها افزوده شوند؟

روسیه برای ایران یک بازار جدید محسوب می‌شود و هنوز زیرساخت‌های آن فراهم نشده و باید هر دو دولت از نظر قوانین و مقررات معاملات و داد و ستد، این امر هموار کنند، اما این روند هنوز تکمیل نشده و به تدریج در حال اصلاح شدن است. یک هفته بیشتر از این موضوع نمی گذرد که رییس گمرکات روسیه با رییس گمرک ایران قرارداد کریدور سبز را منعقد کرده است و بر این اساس ۲۰ درصد تعرفه گمرکی از بین رفته است.

حتما بخوانید :  سود ۲۴۶ریالی برای هرسهم «شپارس» در دوره مالی ۶ماه

۶- این موضوع مشمول محصولات لبنی هم می شود؟

بله. این ۲۰ درصد تعرفه گمرکی یک عامل بزرگ و کاهنده قدرت رقابت در بازار روسیه بود و یا اینکه معطل شدن در صف گمرک و تاخیر در بازرسی و ترخیص، مشکل بزرگی در این مسیر بود که خوشبختانه هر دوی این موارد برای واحدهایی که در کوریدور سبز قرار می گیرند، بر طرف شده و آنها می‌توانند بدون نوبت از گمرک عبور کنند، چراکه بر اساس بازرسی‌هایی که شرکت بازرسی، از محصولات و کالاها در زمان بارگیری انجام داده و گواهی آن ارائه شده است، در گمرک روسیه بدون بازرسی عبور می‌کنند.

این موارد امتیازاتی است که در مذاکرات اخیر به دست آمده است و سایر مسائل همانند انتقال پول و رابطه بانکی بین دو کشور، همه مسائلی است که مسئولین در حال برطرف کردن آن هستند و من تصور می کنم که صادرات به روسیه برای سال جاری در صنعت لبنیات تا ۵۰۰ میلیون دلار رشد خواهد داشت.

 

۷- آیا شرکت دیگر غیر از پگاه فارس، در لیست شرکت‌های بورسی لبنی صادر کننده به روسیه اضافه می‌شود؟

تمام شرکت‌ها می‌توانند بر اساس توانایی‌های خودشان تقاضا بدهند و کارشناسان روسی توسط سازمان دامپزشکی کل کشور دعوت شده و کارخانه‌های هدف را ممیزی کرده و آنها را از نظر ساختمان‌ها، ماشین آلات، استقرار سیستم مدیریت کیفیت و تمام استانداردهای تولید و مدیریت، بررسی می کنند. همچنین شیر خامی را که گاوداری‌ها تحویل می دهند را نیز مورد ممیزی قرار می‌دهند و در نهایت چنانچه امتیاز مورد نیاز کسب شود، آن شرکت می تواند در لیست شرکت‌های صادر کننده قرار بگیرند و در این خصوص محدودیتی نیز وجود ندارد.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۸- در حال حاضر چه شرکت هایی درخواست ممیزی کرده اند؟

تا آنجا که من اطلاع دارم تا کنون شرکت کاله و پگاه تهران ، پگاه گلپایگان و پگاه فارس این مجوز را دریافت کرده‌اند.

۹- با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان این موضوع تاثیری بر روی فروش و وضعیت شرکت‌ها می گذارد؟

برای ماه رمضان به همه شرکت ها پیشنهاد شده است که کالاها را نزدیک‌تر به قیمت درب کارخانه و با تخفیفات لازم در سطح کشور برای تامین نیازهای سفره مردم عرضه کنند و کارخانه‌ها نیز همکاری لازم در سراسر کشور خواهند داشت.

۱۰- پس برای ماه رمضان قیمت‌ها کاهش خواهد داشت؟

توصیه شده است که با تخفیفات کافی محصولات عرضه شود.

۱۱- نظر اعضا چیست؟

به تمام شرکت ها ارسال کرده ایم و در نهایت این کار با نظر خود شرکت ها انجام می شود. در واقع انجمن ارتباط دستوری با اعضای خود ندارد.

۱۲- در خصوص اقدامات اخیر انجمن برای بهبود وضعیت شرکت‌های لبنی توضیح دهید.

بنده امیدوارم که دولت با پیشنهاداتی که از طرف انجمن در رابطه با ایجاد بازار بدهی مطرح شده، موافقت کند؛ ما به دنبال آن هستیم که شرکت‌ها بتوانند از این طریق به توسعه فروش کمک کنند. شرکت‌ها می‌توانند با استفاه از این روش، اقدام به تامین سرمایه واحدهای خود کنند تا بتوانند مصرف را توسعه بدهند. براساس پیش‌بینی‌های ما اگر این پیشنهادات مورد موافقت قرار گیرد، ما شاهد رشد حداقل پنج درصد کارخانجات لبنی و دامداری‌ها در سال جاری باشیم.

حتما بخوانید :  تغییرات معنادار در سود «شکبیر»

 

۱۳- این ابزار را تشریح کنید؟ آیا دولت با آن موافقت کرده است یا خیر؟

این پیشنهادات در هشت ماه گذشته، طی جلساتی که در سازمان برنامه بودجه و با حضور نماینده‌های وزارت خانه‌های جهاد و وزارت صنعت و معدن برگزار شد، عنوان شده است و در این خصوص بحث‌ها جمع بندی شده و به ستاد تنظیم بازار و معاونت اجرایی رییس جمهور ارائه و موافقت های اولیه آن نیز صورت گرفته است، در واقع سازمان برنامه بودجه در حال تنظیم آیین نامه‌ها و دستور العمل‌های آن است.

۱۴- برآورد میزان تامین مالی از این روش چه اندازه است؟

پیشنهاد انجمن ۳ هزار میلیارد تومان بوده، اما اینکه به چه میزان مورد موافقت قرار بگیرد، در آینده مشخص می‌شود.

۱۵- جواب نهایی این موضوع کی مشخص می شود؟

به هر حال پیگیر این مسئله هستیم؛ هم ما و هم وزارتخانه تحت عنوان یک پروژه معین و خود کارشناسان برنامه و بودجه پیگیر این موضوع هستند که هر چه سریعتر این کار انجام شود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.