2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص دلایل منفی شدن بازار و پیش بینی آن در سال جاریReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 1Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص دلایل منفی شدن بازار و پیش بینی آن در سال جاریگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص دلایل منفی شدن بازار و پیش بینی آن در سال جاری
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه در خصوص دلایل منفی شدن بازار و پیش بینی آن در سال جاری

سال ۹۵ با امید‌های فراوانی آغاز شد، اما هرچه به مرور که به پایان سه ماهه ابتدایی سال نزدیک  می‌شویم، بازار با افت‌ و خیزهای فراوانی روبرو شد که برآوردهای امید بخش را از بازگشت رونق در سال جدید، نقش بر آب کرد؛ طی روزهای اخیرا نیز با نگاه به بازار درمی‌یابیم که حجم و ارزش معاملات به مرور کم شده است. برای بررسی چرایی این مسئله، رادیوسهام با علیرضا قنبرعباسی، مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه به گفت‌وگو پرداخته است.

 

۱- حجم و ارزش معاملات بعد از عید کم شده و این موضوع هر روز تشدید می شود، به نظر شما آیا پول ها از بازار در حال خارج شدن است؟

اول باید ببینیم که میزان پول ورودی آیا یک پول تازه ای بوده یا یک میزان قابل توجهی از اعتبارات شرکت‌های کارگزاری در این مسیر قرار گرفته است و الان در حال تصویه کردن و خروج از بازار هستند. به نظر من میزان پول ورودی چندان شدید نبود و تنها چند سهم خودرویی و بیشتر در مورد شرکت سایپا این پول‌ها وارد شدند و بعد از فروکش کردن تمام جریانات، این سودها شناسایی شده و پول‌ها خارج شدند و باقی بازار یعنی نزدیک به هفتاد درصد بازار از این ورود پول بی نصیب بود، برای همین مشاهده می‌کنیم که در خیلی از سهام‌ها مانند پتروشیمی‌ها که ۴۰ تا ۵۰ درصد بازار هستند، رشد قیمتی نداشتیم و تنها بحث خودرو بود که توانست مقداری سودها را افزایش دهد.

حتما بخوانید :  افزايش سرمايه در دو شركت بورسي

کاهش حجم معاملات روزانه در کوتاه مدت نمی تواند زیاد جالب باشد و باید به انتظار نشست تا ببینیم با اتفاقات اقتصادی و سیاسی که نوید آن داده می شود، آیا وضعیت بهتر می شود یا خیر.

۲- آیا ما در یک دوره رکودی دیگری قرار داریم؟

امیدوارم که به این شکل نباشد و حداقل در مجامع که برگزار می شود، تقسیم سودهای بهتری وجود داشته باشد و گزارش‌های پیش‌بینی‌هایی که از شرکت‌ها داده می شود، بهتر باشد تا امید به بازار داشته باشیم و بتوانیم سال آینده وضعیت بهتر شود.

۳- همه تحلیل گران متفق القول بر این باور بودند که سال ۹۵  سال خوبی است و از ابتدای سال شاهد رشد در بازار خواهیم بود، ولی در عمل رشد بسیار محدودی را شاهد بودیم و بعد از آن دچار افت شده است. در این خصوص نظر شما چیست؟

بازار ما مقداری جوگیر است و نسبت به اخبار، واکنش‌های سریع و تندی نشان می دهد. توافق برجام قطعا نیازمند زمان است که حتی در طرف خارجی مکانیزم هایی که قطع شده و سوییفت که مشکل پیدا کرده، نیازمند زمان است، همچنین ترمیم ارتباطاتی که در هشت سال گذشته از بین رفته، برای بازگشت نیاز به زمان دارد.

در این مورد مقداری بازار خوش بین بود و با رشد روبرو شد و سهم های خاصی نظر پیدا کرد، ولی وقتی به جلو پیش می رویم سهم ها قیمت‌شان افزایش پیدا می‌‌کند و P/e نیز افزایش پیدا می کند و درمقابل نیز گزارش های بهتری از شرکت ها نمی آید در نتیجه آن توقعات مورد انتظار پوشش داده نمی شود و بازار به سر جای اول خود باز می گردد.

۴- پس شما معتقدید که بازار به اشتباه بیش از اندازه خوش بین شده بود؟

در کوتاه مدت بله، مقداری خوش بینی بیش از اندازه بود. ما نمی گوییم که این خوش بینی نباید وجود داشته باشد و ما به آینده بازار خوش بین نیستیم. به هر حال این موضوع باید کنترل شده باشد. من همیشه معتقدم باید بر روی سهم هایی که واقعا سود دارند و EPS دارند و می توانند سود سالیانه خوبی تقسیم کنند را باید در نظر گرفت و بیشتر بر روی این سهام سرمایه گذاری کرد.

حتما بخوانید :  دوربرگردان هفتگی بورس تهران

به هر حال جو و نوسان گیری بازار همیشه وجود دارد و این موضوع جزیی از ذات بازار است. در هر صورت این خوش بینی ها در کوتاه مدت در سهمی که ۳۰۰ درصد بعد از افزایش سرمایه رشد دارد، قطعا بعد از آن یک کاهش نرخی به دنبال خواهد داشت.

۵- کدام صنایع هنوز با مشکلات قبل از برجام روبرو هستند؟

شاید بتوان گفت که اکثر سهم ها هنوز با این مشکلات روبرو هستند. مشکلات اساسی را که بحث بانکداری ما دارد که مقداری گشایش ایجاد شده و سوییفت در بعضی بانک ها عملکرد بهتری دارد ولی این مشکلات هنوز به قوت خود باقی است و می بینیم که در مصاحبه های طرف داخلی و خارجی هنوز این ارتباطات به طور کامل برقرار نشده است.

بنابراین سیستم بانکداری علاوه بر مشکلات داخلی مانند بدهی های سنگین دولت و در واقع مطالبات شدیدی که در حال سوخت شدن است، با مسائل خارجی حل نشده نیز روبرو است. در مورد پتروشیمی ها نیز باید گفت که قیمت های جهانی یک افت شدیدی داشته است و همچنان به بازارهای جهانی نمی توان امیدواری داشت و قیمت نفت نیز با ملایمت و آهسته افزایش داشته است.

در مورد پتروشیمی ها نیز با این شرایط جهانی، ارتباط چندانی به برجام پیدا نمی‌کند، هرچند که برجام هنوز در صادرات نیز نتوانسته خود را نشان دهد. به طور کلی شاید قرارداد های خودرویی ها با طرف های خارجی مانند شرکت‌های کره‌ای که سایپا قرارداد امضا کرده است، می توان گفت این شرکت ها شرایط بهتری دارند و البته باید دید که بازار فروش و میزان فروش خودرویی ها به چه شکل پیش خواهد رفت و سرمایه گذاری هایی که از خارج می آید مقداری بتواند هزینه های مالی این شرکت ها را کاهش دهد و ساختار مالی گروه سایپا که تغییرات اساسی داشته و ایران خودرو نیز به دنبال این است که بتواند همان تغییرات را ایجاد کند تا از این طریق هزینه های مالی شرکت کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید :  زيان «سفاسي» به ٣٠ ريال رسيد

این موارد همه در یک بازه زمانی شش ماه تا یک سال می تواند بر صورت های مالی تاثیر بگذارد و به همین دلیل در حال حاضر بازار در یک سکون قرار گرفته است و فروشنده ها زیاد دست به فروش نمی زنند و خریدارها تمایلی به خرید ندارند و در نتیجه حجم معاملات کاهش پیدا کرده است.

۶- گزارش های سه ماهه شرکت ها را چگونه پیش بینی می کنید؟

می تواند وضعیت بهتری داشته باشند. اگر زیاد خوشبینانه برخورد نکنیم، در بعضی صنایع مانند دارویی ها می تواند وضعیت مناسبی وجود داشته باشد و همچنین در برخی از بانک ها یعنی آنها که از نظر ساختار مالی زیاد مشکلی ندارند و مطالبات مشکوک به وصول بالایی ندارند، شرایط بهتری دارند. پیمانکاری ها مانند آذراب و یا ماشین سازی اراک نیز می توانند وضعیت مناسبی داشته باشند.

۷- به نظر شما بازار در چه زمانی دوره صعودی خود را دباره شروع خواهد کرد؟

پیش بینی این موضوع خیلی مشکل است، ولی به نظر من باید زمان انتظار را باید بیشتر دید تا گزارشات واقعی تنظیم شود و گزارشات مثبتی در سطح کلان ایجاد شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.