تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۵/۰۴/۰۶

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

تغییر صورت مالی سهم تازه وارد فرابورسی

شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید همان سهمی است که ۳۰ خرداد ماه سال جاری برای اولین بار جهت کشف قیمت عرضه شد و طی گزارش عملکردی پایان دوره مالی سال۹۴ با زیان انباشته بیش از ۳۷۸ میلیاردی ریالی مواجه بوده و به ازای هر سهم ۲۱۱ ریال زیان محقق کرده است.

شفافیت اطلاعاتی این روزها حرف اول را در بازارهای سرمایه و سهام می زند و می توان گفت این عامل یک رکن مهم برای افزایش و ارتقای کارایی هر بازار مالی و سرمایه ای است. اما در واقعیت این رکن تا چه اندازه در بورس ایران وجود دارد؟

به گزارش رادیو سهام ، این عامل در حالی یک رکن مهم محسوب می شود که این روزها وقوع برخی اتفاقات در بورس نشان از آن دارد که بازار سهام ایران چندان از شفافیت لازم برخوردار نیست.

نمونه بارز این اتفاق را می توان در یکی از آخرین عرضه هایی دانست که در فرابورس انجام شده و هنوز مهر عرضه اولیه آن خشک نشده، تغییر با اهمیت و قابل توجهی در صورت های مالی و عملکردی آن اتفاق افتاده است.

شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید همان سهمی است که ۳۰ خرداد ماه سال جاری برای اولین بار جهت کشف قیمت عرضه شد و طی گزارش عملکردی پایان دوره مالی سال۹۴ با زیان انباشته بیش از ۳۷۸ میلیاردی ریالی مواجه بوده و به ازای هر سهم ۲۱۱ ریال زیان محقق کرده است.

اما “گوهران” در حالی با این رقم زیان هر سهم و به قیمت ۱۰۸ تومان برای اولین بار پا به فرابورس گذاشت که هنوز دو روز از فرآیند کشف قیمت سهم نگذشته، شرکت مذکور از تحقق سود ۴۲۲ ریالی به ازای هر سهم طی عملکرد شش ماهه سال مالی جاری خبر داد؛ این در حالی است که طی دوره مالی مشابه هر سهم “گوهران” با زیان ۱۰۳ ریالی مواجه بود.

این تغییر با اهمیت در حالی در صورت های مالی “گوهران” رقم خورد که به دلیل ماهیت فعالیت شرکت که در حوزه سرمایه گذاری می باشد، الزامی برای ارایه پیش بینی بودجه هر سهم ندارد و همین عامل موجب شده با وجود اعلام تغییر با اهمیت نماد این سهم متوقف نشود و تحت تأثیر گزارش مذکور با صف خرید پر حجم و میلیونی رو به رو شود.

نکته اصلی اینجاست که شرکت در حالی این تغییرات را تنها دو روز بعد از عرضه اولیه سهام خود در فرابورس اعلام کرده که علت این افزایش سودآوری رشد ۲۵ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری ها و کاهش ۲۸ درصدی هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی تا رقم ۱۰ میلیارد ریال بوده تا در نهایت بر اساس این عملکرد میان دوره ای مبلغ ۸۴۴ میلیار ریال سود خالص شناسایی گردد.

اطلاعیه ای که دلایل تغییرات واقعی آن نسبت به دوره مشابه قبلی بازگشت ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری سال مالی گذشته به مبلغ ۱۰۳٫۵ میلیارد تومان به دلیل بهبود ارزش بازار پرتفوی و منظور کردن ۳۴٫۵ میلیارد تومانی ذخیره کاهش ارزش مورد نیاز در ۹۵٫۰۳٫۳۱ در حساب ها بوده است.

ضمن اینکه در حالی این تغییرات در همین بازه زمانی کوتاه اطلاع رسانی شده که پنج روز قبل از عرضه اولیه سهم،”گوهران” طی انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که کل سهام فولاد مبارکه اصفهان متعلق به خود را به صورت بلوک یکجا واگذار کرده و با توجه به قیمت عرضه و فروش ۱۵۶۰ ریال به ازای هر سهم “فولاد”، چنین عنوان شد که این معامله آثار سود یا زیانی برای شرکت نداشته است.

به هر ترتیب آنچه که در رابطه با این نوسان اطلاعات حائز اهمیت است، اینکه آیا بهتر نبود عرضه اولیه به زمانی بعد از ارایه صورت های مالی عملکرد ۶ ماهه موکول می شد تا اطلاعات قابلیت اتکای بالاتری داشته باشد و سهم نیز بر مبنای گزارش های واقعی تر و دقیق تری کشف قیمت گردد؟

چرا که بین عرضه و انتشار این اطلاعیه تنها ۲ روز فاصله بوده و چه بسا، بسیاری از افراد در همین دوره اقدام به فروش سهام خود جهت شناسایی سود از سهامی با این میزان زیان انباشته کردند؛ بی خبر از آنکه قرار است انتشار اطلاعیه ای کاملاً متفاوت، آنها را غافل گیر کند.

حتی بسیاری از سرمایه گذاران هم بر مبنای زیان قبلی برای عملکرد ۱۲ ماهه سال مالی ۹۴ به مبلغ ۲۱۱ ریال به ازای هر سهم و مواجه “گوهران” با زیان انباشته، در زمان عرضه اولیه از خرید آن امتناع کردند و امروز ناباورانه باید نظاره گر صف خرید میلیونی در نماد مذکور باشند.

منبع : بورس نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

با پیگیری‌های انجام شده طرح معدن مس درآلو که با هدف افزایش ظرفیت کنسانتره در حال انجام است از پیشرفت ۴۰درصدی برخوردار شده است.
همچنین می توانید فایلهای دوره آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا از تلگرام دانلود کنید.
حتما بخوانید :  بورس برای میادین نفتی 300 هزار میلیارد ریال جذب می کند