2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با هیئت مدیره قند نیشابور در خصوص وضعیت قندی ها با توجه به افزایش قیمت جهانی و داخلی شکرReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 26Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با هیئت مدیره قند نیشابور در خصوص وضعیت قندی ها با توجه به افزایش قیمت جهانی و داخلی شکرگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با هیئت مدیره قند نیشابور در خصوص وضعیت قندی ها با توجه به افزایش قیمت جهانی و داخلی شکر
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با هیئت مدیره قند نیشابور در خصوص وضعیت قندی ها با توجه به افزایش قیمت جهانی و داخلی شکرالهام خلیلی، عضو هیات مدیره قند نیشابور و مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص وضعیت نرخ قندی‌ها در شرایط فعلی معتقد است که با توجه به انحصاری بودن تعیین قیمت از سوی دولت، افزایش قیمت‌های جهانی بر محصولات داخلی تاثیری نخواهد گذاشت، هرچند که ممکن است این قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا کند و یا حتی به سه هزار تومان نیز برسد، اما با این حال کارخانه‌ها قادر نیستند که قیمت‌های خود را افزایش دهند. وی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره وضعیت رشد ارزش سهم قندی‌ها در بازار می‌گوید که وقتی که کلیت بازار به سمتی می‌رود که هیچ سودی از آن انتظار نمی‌رود، بازار به قندی‌ها و شرکت‌های کوچک توجه می‌کند. بنابراین اگر که بازار روند صعودی خودش را از دست بدهد، این محتمل خواهد بود که شرکت‌های قندی و شکری با توجه به شایعات مربوط به افزایش سرمایه‌های آن‌ها، تحت تاثیر قرار بگیرند و در ‌‌نهایت یک رشدی را عاید سهامداران خود کنند.

۱- کشور هند به دلیل کمبود ذخایر شکر خود، صادرات این محصول را ممنوع کرده که می‌تواند بر روی قیمت جهانی تاثیر چشم گیری داشته باشد، آیا این موضوع بر روی قندی‌های ایران هم تاثیر می‌گذارد؟

خیر، ما صادراتی از هند نداریم که بخواهد بر روی این شرکت‌ها تاثیری داشته باشد. واردات ما به صورت شکر خام بوده که در حدود دو سالی است که این واردات از سوی دولت ممنوع شده است. از سوی دیگر واردات شکر سفید، با توجه به تعرفه‌ای که دارد، توجیه اقتصادی ندارد.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۲- در حال حاضر که قیمت جهانی شکر افزایش داشته، شرکت‌های قندی ایران چه تاثیری از این موضوع می‌پذیرند؟

در رابطه با داخل ایران با توجه به اینکه واردات شکر خام محدود شده و با توجه به اینکه موجودی شکر کارخانجات قندی کاهش پیدا کرده و افزایش برداشت چغندر هم به اواخر شهریور و مهر و آبان موکول می‌شود، وضعیت قندی‌ها مناسب نیست، اما اگر به آن زمان برسیم و این کارخانه‌ها دوباره شروع به تولید شکر کنند، از این بحرانی که در کشور به وجود آمده نیز کاسته می‌شود.

چون از نظر زمانی به زمان برداشت چغندری نزدیک هستیم، موجودی انبار این کارخانه‌ها کم شده است، به همین دلیل کمبود شکر و کمبود موجودی انبار این شرکت‌ها بر روی قیمت شکر تاثیر گذاشته و شنیده می‌شود که تا سه هزار تومان هم افزایش داشته است. هرچند شرکت‌ها اجازه ندارند که بالا‌تر از قیمت مصوبشان شکر را بفروشند، اما در داخل خود بازار شنیده شده که قیمت شکر تا سه هزار تومان نیز بالا رفته است.

۳- دولت یارانه ۲۳۰ تومانی را به قندی‌ها می‌دهد؟ تا کنون این پرداخت انجام شده است؟

خیر، متاسفانه هم یارانه امسال و هم یارانه سال گذشته به شرکت‌های قندی و شکری پرداخت نشده و این مسئله باعث شده است که بدهی شرکت‌های قندی و شکری هم به چغندر کار‌ها افزایش پیدا کند و این مشکل به صورت چرخشی گسترش پیدا کرده است.

۴- الان بدهی دولت به کارخانه‌های قندی چقدر است؟

از عملکرد پارسال و امسال رقمی بالغ بر ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیارد تومان مجموع بدهی‌های دولت به قندی‌ها بوده که از این مبلغ، دولت ۳۰۰ هزارتن شکر خام وارداتی را بین شرکت‌ها تقسیم کرد و یک ۵۰۰ هزار تن هم امسال پخش شده که ازاین موارد ۲۰۰ تا عوارض کمرگی که کاسته شود باقی آن به عنوان یارانه پرداختی محاسبه شده است.

حتما بخوانید :  زيان «سفاسي» به ٣٠ ريال رسيد

۵- با توجه دولت اوایل شهریور نرخ را اعلام می‌کند. امسال با توجه به مجموع این شرایط و اینکه در بازار هم قیمت بالا رفته است، نرخ‌ها توسط دولت بالا خواهد رفت یا خیر؟

خیر، با توجه به سیاست‌های کنترل تورمی که دولت دارد، خیلی بعید است که دولت بخواهد قیمت را به یکباره به این میزان افزایش دهد. در دو سال گذشته هم دیده شده که قیمت فروش شکر به اندازه افزایش بهای تمام شده آن زیاد نشده است و این از جمله عواملی بوده که یارانه شکر داده شده است که بخشی از آن را به کارخانجات قند و شکری جبران می‌کند، اما چون هیچ بازپرداختی از این بابت صورت نگرفته، این فشار همچنان بر روی شرکت‌های قند و شکری است، چون این شرکت‌ها برای نقدینگی مورد نیازشان مجبور هستند که وام بگیرند. در یکی دو سال اخیر حجم تسهیلات دریافتی شرکت‌های قندی بالا رفته که در نتیجه هزینه‌های مالی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند که این مسئله در صورت‌های مالی آن‌ها، یک امتیاز منفی محسوب می‌شود.

۶- با توجه به مجموع شرایط قند و شکری در سال جاری آیا شاهد رشد چشمگیری بر روی قیمت آن‌ها در بورس خواهیم بود؟

معمولا وقتی که کلیت بازار به سمتی می‌رود که هیچ سودی از آن انتظار نمی‌رود، بازار به قندی‌ها و شرکت‌های کوچک توجه می‌کند. حال اگر بازار ما به سمتی برود که بتواند رشد خودش را ثابت کند،؛ این شرکت‌ها هم ممکن است با بازار یک نوسانات سود دهی داشته باشند، اما اگر که بازار روند صعودی خودش را از دست بدهد، این محتمل خواهد بود که شرکت‌های قندی و شکری با توجه به شایعات مربوط به افزایش سرمایه‌های آن‌ها، تحت تاثیر قرار بگیرند و در ‌‌نهایت یک رشدی را عاید سهامداران کنند.

حتما بخوانید :  پیش بینی 69 نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن

۷- یعنی با توجه به اینکه قیمت جهانی هم افزایش داشته است نباید زیاد انتظار چنین چیزی را داشته باشیم.

با توجه به اینکه قیمت‌های ما دستوری است، قیمت جهانی بر روی بازار ما تاثیر چندانی نخواهد داشت؛ برای مثال با توجه به قیمت جهانی، قیمت شکر پنج‌ هزار تومان شود، شرکت‌های قندی و شکری نمی‌توانند محصول خود را با چنین قیمتی عرضه کنند و در صورت ارائه این قیمت، جریمه می‌شوند. پس نمی‌توان افزایش قیمت جهانی قند و شکر را به بازار داخلی متصل کنیم. البته با افزایش قیمت جهانی اصلا واردات این محصول برای ما صرفه اقتصادی نخواهد داشت و از این بابت نیز دیگر تاثیری بر بازار ما نمی‌تواند داشته باشد.

۸- به نظر شما چه زمانی دوباره شرکت‌های قند و شکری می‌توانند بازده چند صد درصدی را تجربه کنند؟

اگر بازار رشد نسبی خودش را از دست دهد، ممکن است این اتفاق برای قندی‌ها بیفتد. اگر ما بازار را به این صورت مشاهده کنیم که دوباره در یک رکود دوساله برود، می‌توان چنین انتظار رشدی برای قندی‌ وشکری‌ها داشته باشیم. البته در فصل برداشت جدید و اعلام نرخ‌های جدید ممکن است شاهد رشد‌هایی باشیم، اما رشد ۳۰۰ درصدی فعلا با توجه به جمیع جهات داخلی و خود شرکت‌های قندی که هزینه‌هایشان افزایش داشته و از دولت نیز طلب دارند، امکان ندارد. مگر آنکه بازار پتانسیل رشد خود را از دست بدهد و سرمایه‌ها بخواهد به سمت شرکت‌های کوچک از جمله قندی‌ و شکری‌ها برود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.