2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص تغییرات جدید صورت های مالی بانک هاReviewed by سایت رادیوسهام on Jun 28Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص تغییرات جدید صورت های مالی بانک هاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص تغییرات جدید صورت های مالی بانک ها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص تغییرات جدید صورت های مالی بانک هاایجاد تغییرات در بانک‌ها جهت آماده کردن این صنعت برای پسابرجام کاملا مشهود است. صنعت بانکداری اخیرا با تغییرات عمده ای مواجه شده که شاید مهم ترین این تغییرات در یکی دو ماه گذشته، کاهش نرخ سود بانکی بوده است. اما تغییرات دیگری هم در راه است که این تغییرات در صورت های مالی بانک‌ها رخ خواهد داد. بانک‌ها موظف شده اند صورت های مالی خود را به روش جدیدی تهیه کنند و بعضی مولفه ها به آن افزوده خواهد شد. این کار کمک می‌کند تا بانک‌های ایران به استانداردهای جهانی نزدیک تر شوند. علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در گفت و گو با رادیوسهام درخصوص این موضوع توضیحاتی می‌دهد.

 

۱- بانک‌های ایرانی موظف شده‌اند صورت‌های مالی خود را با فرمتی جدید تهیه کنند. چه اتفاقی افتاد که بانک مرکزی چنین تصمیمی گرفت؟

بانک مرکزی از سال گذشته به دنبال انجام این کار بود و هدف ما از انجام این کار، شفافیت بیشتر در بانک‌هاست. با فرمت جدید، بانک‌های ما گام دیگری در جهت نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی برمی‌دارند.

حتما بخوانید :  پیش بینی افق صعودی سهام از دو منظر

۲- در فرمت جدید، بانک‌ها موظف شده اند که میزان دریافتی مدیران و اعضای هیات مدیره خود را مشخص کنند. آیا فقط به همین دلیل این تغییرات ایجاد خواهد شد؟

به هیچ وجه چنین چیزی نیست. همان طور که گفتم، ما از سال گذشته به دنبال انجام این تغییرات بودیم و تا الان هم در حال کارشناسی کردن این موضوع بودیم. بحث حقوق‌های مدیران بانکی اخیرا مطرح شده و عمر آن به یک ماه هم نمی‌رسد. ولی ما این موضوع را از سال گذشته استارت زده‌ایم که این نشان می‌دهد هدف ما این موضوع نبوده و ما طبق اصولی که در نظر داشته‌ایم گام برداشتیم.

۳- پس هدف اصلی از انجام این تغییرات چیست؟

هدف کلی و نهایی ما افزایش رشد ضریب شفافیت در سیستم بانکی ایران است. استانداردهای جهانی می‌گوید درآمد و دریافتی هیات مدیره باید شفاف باشد. پس ما این معیار را هم در نظر گرفته ایم. البته این ابلاغیه سال گذشته به بانک‌ها رسیده و آن‌ها از قبل می‌دانستند که باید برای صورت‌های مالی جدید خود چه تغییراتی ایجاد کنند. یکی از مشکلاتی که ما در صورت‌های مالی بانک‌ها داشتیم این بود که عملیات بانکداری بدون ربا با صورت‌های مالی حرفه‌ای حسابداری ترکیب شده بود و به همین خاطر با صورت ‌های مالی بانک ‌های بین المللی سنخیتی نداشت و تحلیل شدنی هم نبود. انجام تغییرات در صورت‌های مالی بانک‌ها بخشی از طرحی است که بانک مرکزی در نظر گرفته است.

حتما بخوانید :  ۵ سناریو از وضعیت بورس در روزهای آتی

۴- انجام این تغییرات و اجرای طرحی که از آن صحبت می‌کنید، در جهت تغییرات اقتصاد ایران پس از برجام است؟

اگر بانک‌های خارجی بخواهند با سیستم بانکی ایران همکاری کند، باید با صورت‌های مالی قابل تحلیل مواجه شوند. در تمام دنیا صورت‌های مالی از چند سال گذشته استاندارد شده و تحت عنوان «IFRS» شناخته می‌شود. در این نوع از صورت‌های مالی، میزان ریسک هم مشخص است.

۵- پس بانک‌های ایرانی صورت‌های مالی خود را منطبق با سیستم جهانی تهیه خواهند کرد؟

فرمت جدید در ایران به طور کامل منطبق با «IFRS» نیست. ولی طبق آن بخش‌های اصلی صورت‌های مالی نظام بانکی می‌تواند گزارش‌دهی شود و بقیه هم نیازمند انجام اصلاحات در بخش‌های دیگر نظیر نظام مالیاتی است که این کار مقداری زمان می‌برد. در واقع با انجام این کار به سمت استاندارد‌های گزارش‌گری مالی و مورد توافق بانک‌های خارجی، نظام‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاران خارجی حرکت خواهیم کرد. بعضی از بانک‌های بین‌المللی برای همکاری با بانک‌های کشور خواستار تهیه صورت‌های مالی بر اساس «IFRS» شده اند و گفته اند که در حال حاضر امکان تحلیل و تشخیص میزان ریسک نهفته وجود ندارد.

۶- چرا قبل از تحریم‌ها چنین درخواستی وجود نداشت؟

قبل از تحریم ها هم این درخواست را داشتند. ولی بعد که تحریم ها پیش آمد، نیاز به چنین کاری کمتر احساس می‌شد. بانک ها نسبت به سایر بنگاه‌های تفاوت‌هایی دارند و باید شفاف تر عمل کنند. به همین دلیل پس از برجام نیاز به انجام این کار بیشتر احساس می‌شود.

حتما بخوانید :  سود هر سهم "قلرست" تغییر چندانی نداشت

۷- بانک ها با انجام این تغییرات موافقت کرده اند؟

بانک‌ها مجبورند موافقت کنند. اگر بانکی صورت‌های مالی خود را طبق تغییرات جدید ارائه نکند، مجوز برگزاری مجمع را دریافت نخواهد کرد. بعضی بانک ها انتقاد دارند که حجم کاری شان زیاد می شود. اما بانک مرکزی هم سر تصمیم خود ایستاده و اگر بانکی صورت های مالی جدید را تهیه نکند، از جانب بانک مرکزی اجازه برگزاری مجمع خود را نخواهد داشت. یک انتقاد دیگر هم از جانب بانک ها می شود؛ اینکه ممکن است با افزایش شفافیت، بانک های خارجی میزان ریسک همکاری با بانک های ایرانی را در نظر بگیرند و قید همکاری با بانک های ایرانی را بزنند. اما بانک مرکزی اعتقاد دارد که با وجود گزارش های غیر شفاف هم نظام بین الملل ریسک ها را پایین ارزیابی نمی کند.

۸- انجام این تغییرات، حاشیه سود بانک ها را دستخوش قرار نمی دهد؟

این کار فقط شفافیت ها را افزایش می دهد و ارتباطی با حاشیه سود بانک ها ندارد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.