2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با اقتصاددان و مدرس یک دانشگاه در خصوص دلایل وجود رکود در بازار بورسReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 2Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با اقتصاددان و مدرس یک دانشگاه در خصوص دلایل وجود رکود در بازار بورسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با اقتصاددان و مدرس یک دانشگاه در خصوص دلایل وجود رکود در بازار بورس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با اقتصاددان و مدرس یک دانشگاه در خصوص دلایل وجود رکود در بازار بورسرکود موجود در اقتصاد کشور باعث شده تمام بخش‌های اقتصاد بدون تحرک و شادابی باشد و در چنین شرایطی هم اکثر سرمایه گذاران ترجیح می دهند پول خود را در بانک نگه دارند. قفل شدن نقدینگی در بانک هم منجر به رکود بازار مسکن و بازار سرمایه شده است. بازار مسکن که صنایع و شغل‌های مرتبط با آن بسیار گسترده است، در رکود کامل به سر می برد. از طرفی بازار سرمایه هم که دماسنج اقتصاد کشور است، در رکود به سر می برد و پس از آن طوفان دو سه ماهه زمستان ۹۴، دیگر نشانه ای از رونق در بورس دیده نمی شود. طولانی شدن دوره رکود در اقتصاد ایران، همه را با یک چالش و سوال اساسی مواجه کرده است؛ اینکه رکود کی از اقتصاد ایران می‌رود؟ در خصوص این سوال، رادیوسهام با محسن رنانی استاد دانشگاه اصفهان و اقتصاددان مطرح کشور به گفت و گو پرداخته است.

 

۱- رکود در اقتصاد ایران طولانی شده است. به نظر شما به پایان این رکود نزدیک شده ای؟

در حال حاضر طولانی ترین رکود تاریخ اقتصاد کشور را تجربه می کنیم. با بررسی اقتصاد ایران از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۳ به این نتیجه می رسیم که طی این ۱۰ سال فقط یک میلیون شغل به جمعیت کشور افزوده شده است. این در حالی است که طی این ۱۰ سال بالاترین درآمد نفتی را داشته ایم. در همین مدت که درآمدهای خوبی از نفت داشته ایم، کارگاه‌های صنعتی بالای ۱۰ نفر، از ۱۶ هزار عدد به کمتر از ۱۴ هزار عدد رسیده است. این آمار نشان دهنده عمق رکود است.

حتما بخوانید :  پيش بيني ٥٠ گروه تحليلي از آينده بازار سهام ٩٨

۲- این رکود تا چه حد به اقتصاد جهانی بستگی دارد؟

بخشی از رکود داخل کشور، ارتباط به رکود جهانی دارد و کنترل آن خارج از عهده دولت است. قیمت نفت و رکود جهانی،دو عاملی هستند که بر اقتصاد کشور تاثیرگذارند و دولت هم در این خصوص توان کنترل ندارد. اما همه عواملی که منجر به رکود در اقتصاد ایران شده اند، این دو مورد نیستند. ما شاهد چند عامل دیگر برای رکود در اقتصاد ایران هستیم. به نظرم یکی از مهم ترین عوامل این است که دولت و فعالان بخش خصوصی، رکود بر اقتصاد کشور را جدی نگرفته اند. این بار هم فعالان اقتصادی و مسئولان دولتی در این اندیشه هستند که مثل همیشه، رکود یکی دو سال بیشتر دوام نخواهد آورد و خودش رفع می‌شود. اما این بار ماجرا متفاوت است. نباید رکود فعلی اقتصاد را دست کم گرفت.

۳- آیا برنامه ای برای خروج از رکود وجود دارد؟

در سه سال گذشته دولت بیشتر از رکود، نگران تورم بود. کنترل تورم در اولویت‌های اقتصادی تیم دولت بود. نظام سیاسی کشور، رکود را چندان جدی نگرفته است. همین الان اگر از بخش خصوصی سوال بپرسید که در شرایط رکودی چه تحقیقات و مطالعاتی انجام داده اند تا نسخه ای برای خروج از رکود به دولت بدهند، متوجه می شوید که هیچ برنامه، تحقیقات یا مطالعاتی وجود نداشته است. این بدین معناست که بخش خصوصی و دولت، هیچ کدام رکود را جدی نگرفته اند.

حتما بخوانید :  فردا؛ پایان مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی

۴- در چنین شرایطی می توان امید داشت که بازار سرمایه ایران از رکود فعلی خارج شود؟ بسیاری از سهامداران در انتظار رشد این بازار هستند.

بازار سرمایه جزئی از همین اقتصاد است. تا زمانی که اقتصاد از رکود خارج نشود، بازار سرمایه هم با رکود دست و پنجه نرم خواهد کرد. با رکودی که در آن به سر می بریم، از نظر حجم و کیفیت تولیدات و همچنین ساختار، با مشکل مواجه هستیم. هرچه رکود عمیق تر می‌شود، کیفیت و کمیت تولیدات هم کمتر می شود که در حال حاضر چنین شرایطی داریم. رکود در کشور به مرحله‌ای رسیده که دولت هم به سختی می‌تواند آن را مدیریت کند.

۵- پس فعالان بازار سرمایه نباید انتظار داشته باشند به این زودی از رکود خارج شویم؟

صندوق‌های بازنشستگی که بخش بزرگی از بازار سرمایه ایران هستند، با مشکلاتی بزرگ مواجهند. بیمه ها هم بخشی از بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند که این صنعت هم در رکود شدید است. باید ابتدا فکری به حال آن‌ها کرد. اگر این دو بخش از اقتصاد از مشکلات سربلند بیرون بیایند، آن زمان بازار سرمایه هم وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد. در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون حاشیه نشین، ۱۰ میلیون بیکار و بیش از ۱۰ میلیون بازنشسته و مستمری بگیر داریم. نظام سیاسی ما مشکل صندوق های بازنشستگی را جدی نمی‌گیرد. تصور می‌کنند این مشکل در کوتاه مدت قابل حل است ولی این گونه نیست. صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی بحران دارند و باید زودتر فکری به حال آن ها کرد. تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی سهامدار بخش بزرگی از شرکت‌های موجود در بازار سرمایه هستند. رکود در این صندوق‌ها و تامین اجتماعی است که منجر به رکود بازار سرمایه هم شده است.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

۶- برای حل این مشکلات باید چه کار کرد؟

فعلا به نظر می‌رسد که همه در انتظار نشسته‌اند تا با عواملی مانند اجرای برجام، رکود خود به خود رفع شود. در حال حاضر تنها راه برای پایان بخشیدن به رکود، ابزارهای پولی و مالی است. البته این کار هم به افزایش نقدینگی در کشور می انجامد و تورم ایجاد می‌کند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.