2224, 
پیش بینی تابستانی بازار مسکنReviewed by سایت تحلیلها on Jul 2Rating: 5.0پیش بینی تابستانی بازار مسکنپیش بینی تابستانی بازار مسکن
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

پیشروی پلکانی معاملات مسکن حاکیپیش بینی تابستانی بازار مسکن از آن است که مسکن دوره خروج از رکود را سپری می کند، اما در این شرایط سوالی که مطرح است، اینکه آیا رونق مسکن همراه با افزایش قیمت خواهد بود؟

تابستان فرا رسید و تحرک در بازار مسکن بالا رفت؛ اگرچه تحرکات حال حاضر بازار، هنوز بازار راکد مسکن را از رکود خارج نکرده است. با این وجود، برخی سازندگان مسکن معتقدند که در پایان دوره رکود مسکن قرار داریم و با شروع رونق در ماه‌های آینده، نقدینگی مورد نیاز برای پروژه‌های جدید ساختمانی تامین خواهد شد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، بررسی بازار مسکن طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که به دلیل سپری‌شدن دوره رونق و افزایش نسبتا شدید قیمت مسکن در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ و همچنین به دلیل وقوع شرایط تحریمی در کشور، سقوط قیمت نفت، رکود در کل اقتصاد کشور و بالا بودن نرخ بهره واقعی در نظام بانکی کشور، بخش مسکن از اواسط سال ۱۳۹۲ وارد دوره ثبات در قیمت و کاهش تعداد معاملات و کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی و رکود در سرمایه‌گذاری شده است.

حتما بخوانید :  واکنش مجلسی ها به گران شدن قیمت خودرو

آمارها نشان می‌دهد که طی بیش از دو سال منتهی به اسفندماه ۱۳۹۴، قیمت مسکن در شهر تهران صرف‌نظر از برخی نوسانات فصلی در حدود ۴٫۱ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بوده و تعداد معاملات ماهانه نیز در این شهر طی همین دوره نسبت به سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱، از حدود ۱۵ هزار واحد به کمتر از ۱۲ هزار واحد کاهش یافته و همچنین تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های ساختمانی صادر‌شده در مناطق شهری کشور نیز از حدود ۵۸ هزار واحد در ماه به ۳۸ هزار رسیده است.

با این حال پس از این دوره رکودی، برخی مشاهدات میدانی و همچنین شاخص‌های آماری به خصوص افزایش تعداد وام‌های اعطا‌شده در بخش مسکن و تعداد معاملات صورت‌گرفته در شهر تهران در طی دو ماه اخیر، نشان می‌دهد که در شرایط فعلی، بازار مسکن دوره خروج از رکود را سپری می‌کند. آمارهای دفتر اقتصاد مسکن حکایت از آن دارد که بهار امسال معاملات خرید آپارتمان در پایتخت ۴ درصد نسبت به بهار سال گذشته رشد کرد.

بر این اساس، فعالان بازار ملک پیش‌بینی می‌کنند در سه ماهه فصل تابستان بخش مسکن به فاز رونق نسبی وارد شود؛ به گونه‌ای که به نظر می‌رسد رشد معاملات پس از پایان ماه مبارک رمضان سرعت گیرد و رونق نسبی که بعد از گذشت سه سال انتظار می‌رفت، اتفاق افتد.

حتما بخوانید :  سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

اما در این شرایط، سوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا رونق مسکن همراه با افزایش قیمت مسکن خواهد بود؟ پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در این خصوص چنین نظر داده است: «شرایط فعلی بازار مسکن ما به‌گونه‌ای است که میان عرضه و تقاضا تعادل مطلوب و به میزان کافی عرضه وجود دارد.»

به اعتقاد وی، «امسال علائمی از رونق ملایم غیرتورمی در بازار مسکن مشاهد می‌شود که می تواند بسیاری از فعالیت‌های وابسته را به حرکت وا دارد.»

وی متذکر می‌شود: «کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات زمینه را برای تسهیل دوره رونق فراهم می‌کند، اما دچار تلاطم یا افزایش و جهش قیمت نخواهیم شد؛ همان گونه که کاهش نرخ سود از ۲۰ به ۱۸ درصد تاثیر زیادی نداشته است.»

علی چگینی، مدیرکل دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن نیز معتقد است که «به دلیل وجود قابل توجه واحدهای مسکونی تکمیل‌شده و خالی در کشور به خصوص در کلانشهرها، به نظر نمی‌رسد افزایش قیمت در بازار مسکن در سال جاری و به خصوص در فصل تابستان چشمگیر باشد.»

به گفته وی، «میزان تغییر در پارامترهای بازار مسکن در تابستان و ادامه سال‌جاری، تا حدود زیادی به شرایط متغیرهای اقتصاد کلان و فضای سیاسی کشور وابسته است. از جمله مهم‌ترین متغیرهایی که می‌تواند باعث تشدید تغییرات در بازار مسکن شود، میزان تاثیرپذیری اقتصاد کشور از شرایط ایجاد‌شده در پسابرجام و نحوه استفاده از این شرایط، قیمت نفت و از همه مهم‌تر میزان کاهش نرخ سود بانکی است.»

حتما بخوانید :  واکنش بازار جهانی به فروکش ریسک‌ها

در این میان، مشاوران املاک نیز روی رونق غیرتورمی معاملات مسکن تاکید دارند و به گفته آنها، در بازار فعلی فروشنده‌‌ای برنده است که اصطلاحا ملک خود را به قیمت بفروشد.

مطابق با آمار، در بهار امسال فاصله بین نرخ تورم و نرخ رشد قیمت مسکن به کمترین حد طی ۲٫۵ سال گذشته رسید. نیمه بهار نرخ تورم نقطه به نقطه (۷٫۳ درصد) حدود ۳ واحد درصد بیش از نرخ رشد نقطه قیمت مسکن(۴ درصد در نیمه بهار) بود.

خبر انتخاب شده برای شما

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران در حالی که دیروز مرز روانی ۴ میلیون تومان را پشت سر گذاشته بود ، به رشد خود ادامه داد .
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.