گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت فولاد در خصوص تأثیر افزایش قابل توجه صادرات فولاد بر شرکت های این گروه

nokhbegan-start

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنعت فولاد در خصوص تأثیر افزایش قابل توجه صادرات فولاد بر شرکت های این گروهصنعت فولاد چشم انداز روشنی برای سال ۹۵ دارد. افزایش صادرات فولاد ایران که برای سال ۹۵ برنامه ریزی شده است، می‌تواند به این صنعت پس از چند سال رکود جان تازه ای ببخشد. همکاری با کشورهای دیگر هم بحثی است که فولاد سازان را مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار داده است. در خصوص وضعیت این صنعت و پیش بینی رشد قابل توجه صادرات ایران در سال ۹۵ ، رادیوسهام با رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن فولاد به گفت و گو پرداخته است.

 

۱- آیا دولت به طور مستقیم در قیمت گذاری محصولات فولادی نقش ایفا می‌کند؟

دولت مستقیما در ماجرای قیمت گذاری محصولات دخالت ندارد. اما بر این موضوع نظارت دارد. نظارت دولت بر حلقه های زنجیره فولاد است که البته برای صنعت فولاد بهتر است که دولت از این ماجرا کنار برود و قیمت گذاری را برعهده سیستم عرضه و تقاضا بگذارد. با انجام این کار شفافیت بالا می رود و بهای تمام شده تحمیلی به شرکت های فولادی کمتر می شود.

۲- در بعضی موارد، نظارت دولت بر قیمت گذاری بد هم نیست چراکه مانع از سفته بازی می شود. بازار فولاد توان چنین کاری را دارد؟ در صورتی که دولت نقش خود را در قیمت گذاری کم کند، آیا مشکلی پیش نخواهد آمد؟

در سال ۹۵ بهتر است که این نظارت وجود داشته باشد. ولی در سال ۹۶ می‌توان نقش دولت را کمرنگ تر کرد. در هر صورت ما باید به سمت این موضوع برویم که قیمت گذاری برعهده سیستم عرضه و تقاضا باشد. دولت باید نظارت خود را در این خصوص کم کند و عرضه و تقاضا تناسب داشته باشد.

حتما بخوانید :  پیش بینی بورس، ارز و مسکن در سال96

۳- احیانا منظور شما از این موضوع، بالا رفتن نرخ محصولات نیست؟ در این شرایط که رکود وجود دارد و با همین قیمت ها هم محصولات در انبارها مانده اند، آیا شما امید دارید که با رشد قیمت ها همچنان خریدار وجود داشته باشد؟

اگر عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت باشد، قیمت ها افزایش خواهد داشت و کارخانجات فولادی سودآوری بیشتری خواهند داشت. قیمت مواد اولیه برای شرکت های فولادی بالاست. قیمت مواد اولیه باید با قیمت فروش تناسب داشته باشد. الان این قیمت ها برابر هستند و سود چندانی به شرکت های فولادی نمی رسد. البته شرایط این گونه نخواهد ماند. در سال ۹۶ طرح گندله سازی در مدار تولید روی کار می آید و این موضوع منجر به فراوانی محصولات می شود که آن هم منجر به کاهش قیمت مواد اولیه خواهد شد و در نتیجه با کاهش بهای تمام شده رو به رو می گردند. پس می توان گفت سود این شرکت ها روند صعودی خواهد گرفت. اما شرایط فعلی بازار فولاد و نوع قیمت گذاری به گونه ای است که تولیدکننده های محصولات فولادی سودی نمی برند.

۴- شرکت‌های فولادی نمی‌توانند با افزایش صادرات، سودآوری خود را بیشتر کنند؟

انگیزه ها برای صادرات زیاد شده است. در برهه ای از زمان، قیمت های جهانی افزایش یافت که البته پس از آن دوباره قیمت ها کم شد. با این حال افزایش صادرات را خواهیم داشت. در سال ۹۴ با افزایش صادرات داشتیم که صادرات ایران به ۴٫۲ میلیون تن رسید. در سال ۹۵ هم این افزایش صادرات را خواهیم داشت.

حتما بخوانید :  گزارشی از وضعیت بازار سرمایه در نخستین روزهای سال جدید

۵- یعنی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ صادرات بیشتری خواهیم داشت؟

بله. پیش بینی های ما به این صورت است که در صورت تداوم روند قیمت ها، صادرات فولاد ایران امسال به ۵٫۸ میلیون تن می رسد و با توجه به صادرات ۴٫۲ میلیون تن فولاد در سال گذشته، امسال شاهد رشد قابل توجه صادرات خواهیم بود.

۶- یعنی پیش بینی می‌شود که قیمت جهانی فولاد افزایش داشته باشد؟

برای سال جاری پیش بینی افزایش قیمت جهانی فولاد وجود ندارد. اما شرایط به گونه ای است که همچنان برای تولیدکنندگان داخلی، صادرات مقرون به صرفه است و به همین دلیل شرکت ها برنامه افزایش صادرات را در دستور کار گذاشته اند.

۷- با محقق شدن این اتفاق، سودآوری شرکت‌های فولادی بیش از گذشته می‌شود؟ آیا می‌توان امید داشت که شرکت های فولادی با تعدیل مثبت سود مواجه شوند؟

اگر به عدد ۵٫۸ میلیون تن صادرات در سال ۹۵ برسیم شرکت‌های فولادی سود بیشتری خواهند برد و هر شرکت بسته به پیش بینی که در صورت‌های مالی اش انجام داده، با رشد سود مواجه می‌شود. اما این منوط به محقق شدن صادرات ۵٫۸ میلیون تن در سال ۹۵ است. معمولا شرکت ها سعی می کنند صورت های مالی خود را با محافظه کاری بیرون بدهند تا در صورتی که به اهداف پیش بینی شده خود نرسیدند، مجبور نباشند تعدیل منفی بدهند.

بورس شغل دوم درآمد اول
ثروت سازی و تحول مالی در بازار بورس چگونه ممکن است ؟
دوره آموزشی رایگان آنلاین صوتی و تصویری
برای آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس فردا دیر است ، مهمترین سرمایه خود یعنی زمان را در آموزش از دست ندهیم. بیش از "3500" نفر در این دوره شرکت کرده اند
اطلاعات شما کاملا نزد ما امن است و تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار نمی گیرد و ایمیل ها و پیامک های نامربوط تبلیغاتی ارسال نمی گردد.
این 5 فایل ویدئویی و 10 فایل صوتی حاصل ساعت ها بررسی و تلاش چند کارشناس برای معرفی بازار بورس و به هدف آشنایی علاقه مندان به ثروت سازی و تحول مالی است. لطفا فقط اگر جز دسته فوق هستید در دوره ثبت نام کنید و این دوره را به دیگر علاقه مندان نیز معرفی کنید .
5
10
۹۷۰dar90 vasat
۹۷۰dar90 vasat

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin
از همین حالا در جریان پیش بینی بزرگان بازار باشید