2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در خصوص موانع پیش روی ورود سرمایه گذاران خارجی در پسابرجامReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 4Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در خصوص موانع پیش روی ورود سرمایه گذاران خارجی در پسابرجامگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در خصوص موانع پیش روی ورود سرمایه گذاران خارجی در پسابرجام
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در خصوص موانع پیش روی ورود سرمایه گذاران خارجی در پسابرجامعلیرضا عسکری مارانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران در گفت‌وگو با رادیوسهام به موانع پیش روی ورود سرمایه‌گذاران خارجی در دوره پسابرجام به بازار سرمایه ایران پرداخت. وی بر این باور است که برای برقرار شدن این ارتباط باید اتصالات مورد نیاز برقرار شود. مارانی در تشریح این اتصالات عنوان کرد که این اتصالات هم همانطور که گفته شد، استاندارد RFIS، حسابرس مورد اعتماد کشورهای دیگر، تک نرخی شدن ارز و همچنین مشخص شدن نحوه انجام مبادلات است.

 

۱- با توجه به شرایط پسابرجام و شرایطی که اتفاق افتاده است، بازار سرمایه ما تا چه اندازه در جذب سرمایه های خارجی موفق بوده است؟

تا زمانی که مسئله تک نرخی شدن ارز مشخص نشود و سیستم بانکی ما نتواند به نظام پولی بین‌الملل وصل شود و نیز تا نتوانیم ارتباطات شرکت‌هایمان را با بورس‌های بین‌المللی به درستی برقرار کنیم، جذب سرمایه‌های خارجی به راحتی انجام نمی‌شود. اما در بحث بازار اولیه که آنها بخواهند مشارکت کنند و یک سرمایه گذاری را از ابتدا در ایران شروع کنند، باید گفت که صحبت هایی در این خصوص انجام شده تا در پروژه‌هایی حضور داشته باشند و یا در جاهایی مثل سایپا کاشان و یا در جاهای دیگر فعالیت‌های مشارکتی داشته و از پتانسیل کشور در جهت تولید بهره مند شوند.

حتما بخوانید :  درآمد پتروشیمی مارون سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت

این کار در برخی از صنایع همانند صنعت خودرو، پتروشیمی و نفت و گاز انجام شده، اما در برخی از صنایع همانند بانک داری و صنعت سیمان نیز هنوز چنین کاری انجام نشده است. این موارد به هر حال زمان بر بوده تا بتواند در آینده به صورت جدی‌تری پیگیری شود.

۲- نکته دیگری که در اینجا مطرح می شود بحث حساب ارزی است که یکی از مشکلات جدی سرمایه گذاران خارجی به حساب می آید.

تا تک نرخی شدن ارز انجام نشود، این کار محقق نمی‌شود؛ باید تک نرخی شدن ارز انجام و مبادلات ارزی مشخص شود و همچنین بحث نقل و انتقال وجوه بین ما و بانک‌های خارجی مشخص شود. هنوز از ایران و به ایران نمی‌توانیم یک پول را به صورت شفاف حواله کنیم. این موارد به باز شدن مبادلات ارزی و سوییفت مربوط می‌شود؛ نقل و انتقالات وجوه به وسیله بانک‌های اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی به داخل کشور انجام نمی‌شود. این موارد مستلزم این است که ابتدا تک نرخی شدن ارز انجام شود و مبادلات و سوییفت باز شود. همچنین شرکت‌های ما نیز باید در بورس‌های خارج از کشور نرخ بندی شوند و یا اینکه ما وارد بورس‌های منطقه ای شویم.

۳- مسئله دیگری که مطرح می‌شود این است که فعالین بازار سرمایه در سفری که به همراه رئیس جمهور به فرانسه داشتند، عنوان می‌کردند که ما در این سفر فهمیدیم که تفاوت‌های ما با آن ها خیلی زیاد است و تجربه جهانی با تجربیات ما بسیار متفاوت است. این چند سالی که بورس و اقتصاد ما ایزوله بوده این مشکلات برای ما به وجود آمده است. این مشکلات چگونه می تواند حل شود؟

البته این مشکلات به این شدتی که عنوان شد، وجود ندارد. برای آنکه دیگران بیایند و سهم شرکت‌های ما را بخرند، باید اول استانداردهای ifrs  که همه جا مطرح می شود رعایت شود و شرکت‌های ما صورت‌های مالی را بر اساس این استاندارد تهیه کنند.

حتما بخوانید :  وضعیت بورس هم‌چنان سبز ماند

حسابرسان ما نیز باید مورد  اعتماد این استانداردها باشند. صورتهای مالی که ما بر اساس استانداردهای بورس تهیه می‌کنیم شاید ۸۰ تا ۹۰ درصد استاندارد IFRS  را داشته باشد، اما ممکن است مقداری با استانداردهای موجود بین‌المللی تفاوت داشته باشد. در نتیجه ما باید خودمان را با این استاندارد تطبیق دهیم و بعد از آن حسابرسان ما که باید بر روی این گزارش‌های مالی صحه بگذارند نیز باید مورد تایید بورس‌های جهانی باشند.

البته به این شکل نیست که ما خیلی از این استانداردها دور هستیم؛ ما به دلیل اینکه با حسابرسان خارجی رابطه نداشتیم این مشکلات به وجود آمده، اما با این حال این کار در حال انجام است و چندان کار سختی هم نیست و ما تا ۱۰ سال پیش حسابرسانی که در داخل کشور داشتیم، همگی نمایندگی حسابرسان خارجی را نیز داشتند.

IFRS  هم چیز پیچیده‌ای نیست که نتوانیم آن را اجرا کنیم؛ مثلا با اضافه کردن دو بند در صورت‌های مالی و یا در تجدید گزارشات این موارد قابل اصلاح است. حتی بعضی از شرکت‌های ما بیش از اندازه و کاملا منطبق بر استاندارد IFRS به بورس اطلاعات می‌دهند. ولی برای اینکه به بورس‌های بین المللی وصل شویم، کارهایی باید انجام شود.

به طور مثال برای متصل کردن دو شبکه آبیاری هم اتصالاتی نیاز است، در بورس هم این اتصالات هم اتصالات بانکی است که فردی که می خواهد در بورس سرمایه گذاری کند بتواند دلار خود را به ایران بیاورد و بعد کارگزار آن را به ریال تبدیل تا در نهایت بتوانند معامله کنند.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

۴- کارگزاری های ما نباید خارج از ایران شعبه داشته باشند؟

بروکر های ما باید در خارج از کشور و همچنین کارگزارهای خارجی باید در ایران شعبه داشته باشند. یعنی شبکه آبیاری وجود دارد و باید این اتصالات ایجاد شود تا شبکه بخوبی کار کند. وصل شدن این دو شبکه هم کار زیاد سختی نیست. این اتصالات هم همانطور که گفته شد، یکی استاندارد RFIS، دیگری حسابرس مورد اعتماد کشورهای دیگر، تک نرخی شدن ارز و همچنین مشخص شدن نحوه انجام مبادلات است.

همچنین سرعت در انجام معاملات نیز باید در نظر گرفته شود یعنی آنلاین تریدینگ باید در اختیار سرمایه گذار خارجی نیز باشد. یعنی دلار باید در لحظه به ریال تبدیل و این ریال در اختیار کارگزاری قرار بگیرد و بتواند از طریق همان آنلاین تریدینگ بتواند معاملات خود را انجام دهد.

این موضوعات همان اتصالات است که گفته شد و من اعتقاد ندارم که ایجاد این اتصالات کار دشواری است. ولی به هر حال این کار زمان بر است. خیلی از حسابرسان ما توان اینکه حسابرس بین المللی شوند را دارند، ولی این کار زمان می‌برد و یکی یکی این موضوعات با حوصله باید حل و فصل شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.