2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت صنعتی مینو در خصوص وضعیت سه ماهه و برنامه شرکت برای صادرات محصولاتReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 9Rating: 4.5گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت صنعتی مینو در خصوص وضعیت سه ماهه و برنامه شرکت برای صادرات محصولاتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت صنعتی مینو در خصوص وضعیت سه ماهه و برنامه شرکت برای صادرات محصولات
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت صنعتی مینو در خصوص وضعیت سه ماهه و برنامه شرکت برای صادرات محصولاتسهام شرکت صنعتی مینو به عنوان یکی از زیرمجموعه های شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در بازار پایه فرابورس معامله می شود. این شرکت که جزو برندهای شناخته شده در صنعت غذایی است، اخیرا مجمع خود را هم برگزار کرده است. صنعتی مینو به عنوان یکی از شرکت های صنعت غذایی، برنامه‌هایی برای بهتر شدن شرایط خود دارد. در این خصوص رادیوسهام با حمیدرضا قدری مدیرعامل این شرکت به گفت و گو پرداخته است.

 

۱- وضعیت صنعت غذا پس از برجام چگونه است؟ شرایط بهتر شده است؟

چند صنعت در کشور هستند که خیلی وابسته به تحریم ها یا برداشته شدن تحریم ها نیستند. یکی از این صنایع، صنعت غذاست. صنعت غذا نمی‌تواند زمین بخورد. به هر حال ما تحریم باشیم یا نباشیم، مردم نیاز به خوراک دارند و به همین دلیل صنایع غذایی و صنایع وابسته به آن معمولا شرایط شان از یک حدی ضعیف تر نمی شود.

۲- اما وقتی تحریم ها سنگین شده بود، همه صنایع به این موضوع واکنش نشان دادند و اکثر صنایع به مشکل خورده بودند.

صنعت غذا هم در زمان اوج تحریم ها به مشکل خورده بود اما این صنعت نسبت به اکثر صنایع، شرایط متفاوتی دارد. در اوج تحریم ها و در شرایط بد اقتصادی، شاید بعضی خانواده ها که بضاعت کمتری دارند بتوانند در پوشاک خود میزان قابل توجهی صرفه جویی کنند، اما در غذا نمی توان صرفه جویی خیلی زیاد داشت.

حتما بخوانید :  «غچین» مجوز افزایش سرمایه 80 درصدی دریافت کرد

۳- حالا با اجرای برجام چه موقعیت هایی برای صنعت غذا و به خصوص شرکت صنعتی مینو مهیا و فراهم شده است؟

برداشته شدن تحریم ها در درجه اول وضعیت اقتصادی کشور را بهتر می کند و این باعث می شود پول دست مردم باشد و راحت تر هزینه کنند. این برای تمام صنایع خوب است. اما در صنعت غذا دوباره یک تفاوتی وجود دارد. اگر در شرایط بد اقتصادی، خانواده ای از هزینه های خورد و خوراک خود کم کرده باشد، با بهتر شدن وضعیت، اولین کاری که می کند دوباره هزینه های مصرف غذایی خود را به حالت اولیه برمی گرداند.

۴- پس شما نسبت به سایر صنایع، بهره کمتری از برجام می برید.

ببینید، تمام اجزای اقتصاد مثل یک زنجیر به هم وصل هستند. با اجرا شدن برجام، وضعیت اقتصاد کشور به طور کلی بهتر می‌شود. بهتر شدن وضعیت اقتصاد، تورم را کاهش می‌دهد. البته دولت هم در این زمینه سیاست های خوب و موفقی داشته است. تورم نسبت به دو سه سال گذشته شاید یک سوم شده. این کاملا محسوس است. کاهش تورم، کاهش سود بانکی را در پی داشته است. کاهش سود بانکی همراه با کاهش سود تسهیلات است. شرکت‌هایی که از تسهیلات بانکی استفاده می کنند، بهره کمتری پرداخت خواهند کرد و هزینه های مالی کاهش خواهد داشت. این مثال را زدم که زنجیروار بودن اجزای اقتصاد را درک کنید. شرکت صنعتی مینو هم مثل سایر شرکت ها می تواند هزینه های مالی خود را کاهش دهد. این لطفی است که برجام به همه شرکت ها کرده است.

حتما بخوانید :  «خزاميا» براي هر سهم زيان ١٧٢ ريالي شناسايي كرد

۵- صنعتی مینو در سال ۹۴ یک طرح توسعه را به بهره برداری رساند. اثرات این طرح توسعه در صورت های مالی امسال نمایان خواهد شد؟

ما پارسال سیلوی سه هزار تنی را به بهره برداری رساندیم. اثرات آن در آینده مشخص می شود. اگر هم در سال ۹۵ شاهد اثرات آن نباشیم، در سال ۹۶ شاهدش خواهیم بود. ما می خواهیم ظرفیت را بالا ببریم. از شهریور ماه این کار را عملی می کنیم.

۶- طرح توسعه جدیدی ندارید؟

می خواهیم دو خط جدید بیسکویت که هر کدام ظرفیت ۵۰ تن دارند به خطوط تولید اضافه کنیم. با این کار، کل خط تولید ما به ظرفیت ۵۰۰ تن می رسد. یکی از این خطوط در سال ۹۵ به بهره برداری می رسد و خط بعدی هم در سال های آینده به بهره برداری خواهد رسید.

۷- صنعتی مینو در مقاطعی از سال افت شدیدی در تابلو بورس می کند. دلیل این موضوع چیست؟

صنعتی مینو ظرفیت و پتانسیل بالایی دارد. ولی شناوری سهم کم است که این باعث می شود در بعضی مقاطع، افت قیمت شدید داشته باشد. ما البته برنامه داریم که شناوری سهم را بالا ببریم. پس از این هم اجازه نخواهیم داد که چنین اتفاقاتی رخ دهد.

حتما بخوانید :  چشم انداز نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه

۸- در سه ماه نخست سال ۹۵ وضعیت فروش صنعتی مینو چگونه بوده است؟

صنعتی مینو در سه ماه ابتدای سال برنامه ریزی هایی داشته و مطابق با بودجه خود حرکت کرده است. فروش ما خوب و رضایت بخش بوده است. امسال برنامه داریم که قیمت محصولات را تغییر دهیم. احتمال افزایش نرخ وجود دارد اما هنوز قطعی نیست. اگر این اتفاق رخ دهد، شرایط ما بهتر هم خواهد شد. از طرفی برنامه داریم تا به زودی تبلیغات خود را شروع کنیم تا در فروش تاثیرگذار باشد.

۹- صادرات هم دارید؟

در حال پایه گذاری صادرات به اروپا هستیم. در حوزه آفریقا هم توانسته ایم برای صادرات وارد شویم. بازار عراق را هم در نظر گرفته ایم که اگر موفق به صادرات به این کشور شویم، احتمال تعدیل مثبت صنعتی مینو وجود دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.