2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در خصوص تأثیر آتش سوزی بوعلی و برنامه های پیش روی فارسReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 10Rating: 4.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در خصوص تأثیر آتش سوزی بوعلی و برنامه های پیش روی فارسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در خصوص تأثیر آتش سوزی بوعلی و برنامه های پیش روی فارس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مشاور مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در خصوص تأثیر آتش سوزی بوعلی و برنامه های پیش روی فارسهلدینگ خلیج فارس، بزرگ ترین شرکت بازار سرمایه ایران که تقریبا ۸ درصد از ارزش تمام بازار بورس تهران را به خود اختصاص داده، اخیرا با یک بحران مواجه شد. آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی که بیش از دو روز طول کشید، روی سود این شرکت تاثیرگذار است اما نه آن قدر که نگران کننده باشد. گستردگی این هلدینگ و وسعت آن باعث شده حتی خارج شدن پتروشیمی بوعلی از روند سودآوری فارس، منجر به تعدیل منفی قابل توجهی در هلدینگ نشود. این شرکت البته مسائل مختلف دیگری هم دارد که سهامدارانش دوست دارند پاسخ سوالات خود را در مورد این مسائل بدانند. رادیوسهام در این خصوص با علی حسینی، مشاور مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس گفت و گو کرده که این گفت و گو را می خوانید.

 

۱- در رابطه با تاثیر گذاری آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی و تاثیرگذاری آن در هلدینگ خلیج فارس توضیح دهید. روز شنبه شاهد کاهش بیش از ۶۰ واحدی شاخص کل توسط هلدینگ بودیم.

سهام هلدینگ تنها یک درصد منفی شد که به دلیل وسعت آن اثر شصت و خرده ای واحدی داشته است. سودی که ما برای بوعلی در بودجه خود پیش بینی کردیم کلا سی میلیارد تومان بوده است و کل سود هلدینگ نیز نود تومان است. یعنی چهار هزار و پانصد میلیارد تومان سود پیش بینی شده ما بوده است و تنها سی میلیارد تومان آن از بوعلی بوده است. به همین دلیل از نظر سود و زیان اثر خاصی برای ما ندارد. با توجه به اثر محصول که برای تند گویان دارد با جایگزینی که با بندر امام انجام دادیم از نظر سود و زیان اثری نمی تواند داشته باشد.

حتما بخوانید :  آخرین تحولات افزایش سرمایه‌های بورسی

۲- پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران طرح های توسعه ای زیادی دارد. در خصوص این طرح های توسعه توضیح بفرمایید.

بزرگترین طرح توسعه ما پالایشگاه گازی بیدبلند است که حدود دو و نیم میلیارد دلار ارزش پروژه است و برای اولین بار است که یک شرکت بورسی وارد این موضوع می شود و پالایشگاه گازی در اختیار می گیرد. هیچ شرکت دیگری این کار را نکرده است. این موضوع باعث می شود که خوراک واحد های پایین دستی را تامین کنیم و مانند شرکت های پتروشیمی بزرگ دنیا که کل زنجیره ارزش را از ابتدا تا انتها دارند ما هم در نظر داریم چنین کاری را انجام دهیم. در حال حاضر پتروشیمی خلیج فارس گسترده ترین پرتفولیوی محصولات مختلف پتروشیمی را دارد و در زمان خصوصی سازی این شرکت تمام واحد هایش از خوراک مایع استفاده می کردند در صورتی که در حال حاضر بزرگترین پروژه های گاز تحت اختیار هلدینگ خلیج فارس است. حدود دو و نیم میلیون تن ظرفیت جدید پلی اتیلن داریم و دو میلیون تن اوره و آمونیاک و همچنین یک میلیون تن متانول و ان جی ال ۳۲۰۰ را داریم. همچنین طرح های توسعه گچ ساران، بید بلند هم در دستور کار ما هست که این جور طرح ها باعث گستردگی پرتفولیوی ما شده است.

۳- طرح هایی مانند بید بلند تا چند درصد در سود آوری شرکت تاثیر گذار است؟

پیش بینی ما این است که اگر بید بلند به بهره برداری برسد سالانه هفتصد میلیون دلار سود در شرایط فعلی خواهد داشت ولی مهمتر از سود این است که اجرای این پروژه خوراک واحد های پایین دست ما را تامین می کند. پتروشیمی گچ ساران برای مثال هم سایز پتروشیمی مارون در بورس است و بید بلند خوراک آن را تامین می کند.

۴- بحث خوراک گازی که شما هم مطرح کردید آیا قرار است که هشت سنت تصویب شود؟

این ارقام بر اساس فرمول مشخص می شود. برای فروردین ما هم احتمالا نزدیک به هفت سنت ابلاغ خواهد شد. اما ما باید آماده باشیم که این قیمت ها بالا و پایین می روند. قیمت فیکس شده اصولا قیمت خوبی نیست. ما از این که کلا قیمت فیکس نیست از این موضوع استقبال می کنیم.

حتما بخوانید :  توضیحات «لخانه» در خصوص افزایش قیمت سهام

۵- پس از این روند راضی هستید؟

بله.

۶- چرا شرکت نسبت به سال اول عرضه اولیه صد درصد رشد قیمتی داشت الان دو سالی هست که علاوه بر نداشتن رشد، افت زیاده هم داشته است؟

در این دو سال افت زیادی نداشته ایم بلکه قیمت ها به تثبیت رسیده است. اگر دقت کنید به دلیل خصوصی سازی هایی که در آن زمان در پالایشگاه ها انجام شده بود و قیمت پالایشگاه ها به یکباره از صد تا صد و پنجاه تومان ده برابر و پانزده برابر شده بود نا خودآگاه یک چنین انتظار عمومی در بازار شکل گرفته بود و ما دیدیم که در یک بازه کوتاه قیمت سهام هلدینگ دو تا سه برابر شد در صورتی که الان شاهد آن هستیم که در نزدیکی ارزش بازار سی هزار میلیارد تومان تقریبا تثبیت شده است و این تثبیت یک موضوع واقعی است که باید اتفاق می افتاد. شرکت های بزرگ اروپایی که چند ده میلیارد دلار ارزش دارند، ارزش آنها سی درصد و یا چهل درصد در سال نوسان نمی کند بلکه دارای ثبات هستند و اتفاقا در هلدینگ خلیج فارس شاهد ثبات قیمتی خوبی بوده ایم و با آمدن این طرح ها و عملیاتی شدن آنها ما شاهد افزایش سود آوری خواهیم بود. موضوع دیگری هم که نباید فراموش شود این است که در این مدت قیمت نفت نصف شده است و این اتفاق نیز مزید بر علت بوده است.

۷- در بازار اینطور گفته می شود که شرکت هلدینگ خلیج فارس تبدیل به سهم مورد توجه سازمان بورس شده است. به این دلیل که هر زمان که شاخص منفی می خورد، با یک معامله در این سهم، شاخص را مثبت می کنند و یا کاری می کنند که منفی شدن شاخص کمتر شود. شما این موضوع را چطور تحلیل می کنید؟

حساسیت های زیادی بر روی این قرار گرفته است. همه بازار می تواند ملاک شود. شما می گویید که هلدینگ روز شنبه شاخص را شصت واحد منفی کرد در حالی که یک درصد کاهش داشته است.

حتما بخوانید :  اعلام زمان برگزاری مجمع ۱۰ نماد بورسی

۸- خوب این موضوع به دلیل آتش سوزی اجتناب ناپذیر بوده است.

به هر حال تنها یک درصد منفی خورده است. به محض اینکه معامله ای صورت می گیرد و هلدینگ یک درصد رشد می کند و یا یک درصد منفی می شود اثر وحشتناکی بر روی شاخص دارد. به همین دلیل است که این حساسیت وجود دارد. معاملات بلوکی در تمام بازر صورت می گیرد ولی در هلدینگ خلیج فارس یک معامله بلوکی حتی یک درصد تاثیرش هم به شدت کانون توجه قرار می گیرد.

۹- همان طور که گفتید، قیمت ارز در درآمد و سود آوری شما تاثیر زیادی دارد. با توجه به این مسئله ارز تک نرخی چه تاثیری بر روی کار شما خواهد گذاشت؟

ارز تک نرخی باعث کاهش سود ما به نسبت اندکی خواهد شد ولی این عدد برای ما وحشتناک هم نخواهد بود. اما ما از این موضوع استقبال می کنیم که یک بازار شفافی بوجود بیاید. در شرایط فعلی و در بحث خوراک های مایع این ریسک وجود دارد ولی ما این موضوع را دیده ایم و عمده پروژه های خودمان را در قسمت خوراک گازی تعریف کرده ایم تا از ریسک این موضوع در امان باشیم. پیش بینی من این است که با اتمام پروژه های ما در چهار سال آینده ظرفیت هلدینگ ما دو برابر شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.