2067, 20, 2223, 
گفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر امور سهام وغدیر درخصوص پروژه ها و افزایش سرمایه این شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 11Rating: 5.0گفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر امور سهام وغدیر درخصوص پروژه ها و افزایش سرمایه این شرکتگفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر امور سهام وغدیر درخصوص پروژه ها و افزایش سرمایه این شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفت و گوی اختصاصی رادیو سهام با مدیر امور سهام وغدیر درخصوص پروژه ها و افزایش سرمایه این شرکتشرکت سرمایه گذاری غدیر جزو چند هلدینگ چند رشته ای بازار سرمایه ایران است. این شرکت که از بزرگ ترین شرکت های بازار هم محسوب می شود، اخیرا به قیمت های پایینی رسیده و افرادی که این سهم را در اوج قیمت خریده اند، حالا با ضرر حدود ۲۰ درصدی مواجه شده اند. رادیوسهام در خصوص آخرین وضعیت شرکت سرمایه گذاری غدیر با شاهین علمی، مدیر امور سهام این شرکت به گفت و گو پرداخته است.

۱- دلیل افت قابل توجه سهام شرکت در سال نود و پنج چیست؟

چند عامل وجود دارد. یکی از عوامل افت بازار سهام به طور کلی این است که بعد از برجام تصور بر این بود که بسیاری از موانع خصوصا موانع بانکی برداشته می شود و وقتی این موانع بانکی برداشته شود یکسری از مشکلات شرکت ها برطرف می شود. متاسفانه این موانع به طور کلی برداشته نشد.

۲- مثلا چه موانعی؟

برای مثال بحث سوییفت یکی از مهمترین عوامل است. بحث سوییفت یکی از مواردی بود که ما تصور می کردیم بعد از برجام حداقل شصت تا هفتاد درصد نتیجه می دهد. سوییفت الان باز است و فعالیت هم دارد اما فکر می کنم که بانک های خارجی درجه یک به هیچ عنوان و بانک های درجه دو و درجه سه فعالیتی در حد پانزده تا بیست درصد با ما دارند. این مسئله بر روی بازار سهام تاثیر گذار بود. دومین عامل این است که سهام داران خرد سلب اعتماد کردند نسبت به بازار سرمایه. اتفاقا چند وقت پیش در اخبار اقتصادی سلب اعتماد سهامداران حقیقی کوچک عنوان می شود. بحث سوم این است که سهامداران خرد حقیقی منتظر شنیدن اخبار خوب هستند که این اخبار خوب هم می تواند سیاسی باشد و هم اقتصادی اما در حال حاضر اخبار خوبی در رابطه با بازار سهام یا به گوش نمی رسد و اگر چنین اخباری پخش می شود قطعیت و محکم بودن خاطر در آن وجود ندارد.

حتما بخوانید :  رگه‌های تردید در بورس تهران

۳- اینکه بخش زیادی از پرتفوی سرمایه گذاری غدیر را شرکت های پترو پالایشی تشکیل می دهند ریسک شرکت را افزایش نمی دهد؟ با توجه به افت طولانی مدت قیمت نفت شرکت های پترو پالایشی با افت روبرو شده اند.

بله قطعا همین طور است و البته بر روی پرتفوی غدیر هم تاثیر گذاشته است.

۴- این تاثیر چند درصد بوده است؟

بیشترین وابستگی غدیر بر روی پتروشیمی ها هست و این سود آوری نفت بر روی سود آوری پتروشیمی ها هم تاثیر گذاشته است اما خوشبختانه و با توجه به اینکه مدیران ما خیلی با تجربه و محکم عمل کردند در حیطه فعالیت های دیگری که داشتیم مانند برق و انرژی و صنعت و معدن رشد داشته اند و ما مشکلات ناشی از افت قیمت نفت که بر سود آوری شرکت های پتروشیمی ما تاثیر گذاشته است را با سرمایه گذاری در بخش های برق و انرژی و صنعت و معدن تقریبا جبران کرده ایم. به همین دلیل بر روی EPS خود غدیر تاثیر خاصی نگذاشته است.

۵- شرکت برنامه ای برای افزایش سرمایه ندارد؟

بله صحبت از افزایش سرمایه است تا ما به ۵۴ هزار میلیارد ریال برسیم.

۶- این افزایش چند درصدی است؟

حدود هفده درصد خواهد بود که  تصور می کنم در همین تابستان انجام خواهد شد.

حتما بخوانید :  عرضه اولیه ۲۰ درصد سهام «دکپسول» برای هفته آینده

۷- پیش بینی شما برای افزایش سود به چه میزان است؟

ما پیش بینی چهار صد و چهار ریال برای سال نود و پنج کردیم و تا این لحظه هم محتمل می دانیم که محقق خواهد شد و مشکلی هم نخواهیم داشت. آینده نزدیک خیلی چیزها را روشن می کند.

۸- این آینده نزدیک چه پارامتر های تاثیر گذاری را شامل می شود؟

در آینده نزدیک بحث این است که سال مالی ما ۳۰/۹ هست و تا ۳۰/۹ شرکت های زیر مجموعه ما سودشان را شناسایی خواهند کرد و وضعیتشان مشخص می شود و وقتی سود آنها مشخص شود وضعیت EPS غدیر روشن تر و واضح تر خواهد بود.

۹- شایعات در خصوص ورود سرمایه گذاری غدیر به صنعت حمل و نقل هم شنیده می شود آیا درست است؟

بله این موضوع درست است اما کم و کیف بیشتر آن را می توانید از مسئولین هلدینگ حمل و نقل ما سوال کنید. چون اشراف کامل در این موضوع ندارم.

۱۰- این موضوع راه اندازی شده است؟ زمان راه اندازی آن مشخص نیست؟

نه هنوز راه اندازی نشده است و فکر می کنم امسال خبرهای خوبی در این رابطه خواهیم داشت.

۱۱- کدام یک از زیرمجموعه های خودتان را می خواهید وارد بازار سرمایه کنید؟ آیا با ورود شرکت های زیر مجموعه خودتان به بازار سرمایه شاهد تعدیل مثبت شرکت سرمایه گذاری غدیر هستیم؟

یکی از شرکت های زیر مجموعه ما به زودی وارد خواهد شد اما جزییات را از معاونت سرمایه گذاری باید بپرسید.

حتما بخوانید :  صعود شاخص با تقویت تقاضا

۱۲- اسم این شرکت چیست؟

این شرکت در حوزه سرمایه گذاری و پرتفو گردانی فعالیت دارد.

۱۳- آیا پروژه ای دارید که تا پایان سال به بهره برداری برسد؟

یک پروژه پتروشیمی برای تولید بیشتر اوره داریم و پروژه پالایشگاهی هم در دست بهره برداری داریم.

۱۴- برنامه شما برای شرکت های فولاد آلیاژی و موتوژن و چند شرکت ساختمانی کوچک چیست؟

فعلا برنامه خاصی نداریم. در رابطه با موتوژن فکر نمی کنم برنامه ای باشد اما در رابطه با فولاد آلیاژی پروژه ای هست که به زودی به بهره برداری می رسد.

۱۵- آیا قصد فروش این شرکت ها را دارید؟

در حال حاضر خیر.

۱۶- مدیر عامل وغدیر  گفته بود که سهام سرمایه گذاری غدیر قرار است در بورس های خارجی هم ارائه شود. این موضوع در چه مرحله ای قرار دارد؟

لندن در این خصوص بحث جدی داشته است و مالزی هم جدی پیگیر بوده است و بورس لندن هم موضوع پیشرفت ها خوبی داشته است. اما باید دید که چه زمانی این کار نهایی می شود و تا نهایی نشود نمی شود صحبت قاطعی کرد.

۱۷- قصد عرضه چند درصد از سهام را دارید؟

بصورت بلوکی عرضه می شود. و اگر اشتباه نکنم ده تا بیست درصد خواهد بود.

۱۸- هم برای مالزی و هم لندن؟

بیشتر برای لندن صحبت شده است. در مورد مالزی هنوز درصد آن مشخص نشده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.