2067, 20, 2223, 
گفت و گوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس درخصوص صندوق های جسورانهReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 12Rating: 5.0گفت و گوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس درخصوص صندوق های جسورانهگفت و گوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس درخصوص صندوق های جسورانه
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفت و گوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس درخصوص صندوق های جسورانهچند روز قبل طی مراسمی با حضور معاونت بورس و معاون علمی و فناوری رییس جمهور  مجوز پنج صندوق جسورانه صادر شد. همان طور که از نام صندوق های جسورانه پیداست، این صندوق ها ریسک بالاتری نسبت به صندوق های دیگر دارند. اما هنوز ساز و کار دقیق این صندوق ها برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در آن ها را دارند اعلام نشده است. رادیوسهام برای اطلاع از جزئیات بیشتر درمورد این صندوق ها با علی زند وکیلی دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس گفت و گو کرده است.

۱- کارکرد صندوق های جسورانه به چه صورت است ؟

صندوق های جسورانه به عنوان یکی از حلقه های تجاری سازی ایده ها و اختراعات هستند که جایگاه آنها معمولا به این شکل است که بعد از اینکه اختراع انجام شد، صندوق های جسورانه (ونچر کپیتال ها) ممکن است وارد شوند و با یک سرمایه اولیه بر روی آن ایده پرتفوی خودشان را تشکیل می دهند و آن ایده را در پرتفوی خودشان قرار می دهند. خدمات و مشاوره هایی به آنها ارائه می دهند و امکاناتی در اختیار آن می گذارند و به قول معروف اسمارت مانی به آن می دهند و فقط این نیست که پول در اختیار آنها بگذارند. سعی می کنند این ایده را به نقاطی از رشد برسانند تا مراحل بعدی انجام شود.

حتما بخوانید :  چشم انداز نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه

۲- نحوه سرمایه گذاری در این صندوق ها به چه صورت است؟ آیا برای عموم جامعه هست؟

ساختار آن به شکل صندوق های سرمایه گذاری بورسی هست که طبق اساس نامه و امید نامه خودشان این شرکت ها مدیریت می شوند. شامل دو بخش GP  و LP هستند. جنرا پارتنر که مدیر صندوق هست و یک شخص حرفه ای ذی صلاح هست که کارش مدیریت این شرکت هست و در طرف دیگر LP  ها هستند یعنی سرمایه گذاران که می توانند بانک ها، صندوق های بازنشستگی و افرادی که می خواهند بخشی از سبد سهام و سرمایه خودشان را در صندوق های ریسک پذیر سرمایه  گذاری کنند. این موضوع مواردی را شامل می شود، چون ایده و اختراع را شامل می شود، ریسک کار بالا بوده و به همان اندازه نیز بازدهی ها افزایش می یابد. به همین دلیل نهاد های بزرگ نباید خیلی از حجم سرمایه خودشان را درگیر کنند و باید یک استراتژی مشخص برای این صندوق های جسورانه داشته باشند چون این کار یک کار ریسک پذیر است و بهتر است با مدیریت و استراتژی درست اقدام شود.

۳- آیا صرفا مدیرت و استراتژِی صحیح عامل موفقیت این کار به شمار می رود؟ یا روش های دیگری مانند مدل سازی و شبیه سازی ها نیز دخیل است؟

روش های مختلفی هست. مطمئنا این شرکت ها هم برای خودشان الگوریتم هایی دارند و برای آنکه ریسک کار را کاهش دهند و معاملاتی را که انجام می دهند منجر به این شود که مطابق با نیاز ها و ریسکشان بازده مناسب را داشته باشند سیستم هایی را پیاده می کنند.

حتما بخوانید :  فقط بازار سرمايه توانايي پوشش ريسك ارز را داراست

۴- آیا ریسک این صندوق ها قابل محاسبه است؟ چند درصد ریسک دارند؟

نمی شود دقیق گفت. این ریسک بستگی به صنعت ، نوع کیسی که سرمایه گذاری بر روی آن انجام می شود و اینکه در چه مرحله ای قرار دارد بستگی دارد. و سوم اینکه خود وی سی (صندوق های جسورانه) چه ساختاری دارد و چه سرمایه اولیه ای را تدارک دیده است و مدیران آن چه کسانی هستند.

۵- تجربه این صندوق ها در کشور های خارجی به چه صورت بوده است و از کی این ایده مطرح شده و اینکه کدام یک از شرکت های بزرگ دنیا از این صندوق ها ایجاد شده اند؟

فرایند صندوق های خطر پذیر حتما وجود داشته است و از قدیم کسانی بوده اند که ریسک بالایی را برای بازده هی بالاتر می پذیرفتند اما این مفهوم از دهه های پنجاه میلادی به عنوان ونچر وارد شده است. شرکت های بزرگی مثل گوگل و یاهو خودشان VC دارند. استارت اپ مانند واتساپ را که نگاه می کنید خودش در پرتفوی یک وی سی بوده و به اینجا رسیده است. شرکت های بزرگ یا خودشان پرتفوی وی سی هستند و یا خودشان کار وی سی را انجام می دهند. چون نو آوری جزء لاینفک علم، بیزینس و تکنولوژی امروز ما هست. شرکت های بزرگ هم برای آنکه از چرخه جهانی عقب نمانند باید به سمت نو آوری حرکت کنند و مطمئنا وارد این چرخه و مباحث مربوطه می شوند.

۶- این صندوق ها قابلیت جذب سرمایه گذار خارجی هم دارد؟

جذب سرمایه گذار خارجی در ایران قوانین خودش را دارد. اینها می توانند وارد بازار سهام و اوراق ما شوند. بر طبق این قوانین همانطور که می توانند در صندوق های سرمایه گذاری وارد شوند در صندوق های سرمایه گذاری جسورانه هم می توانند وارد شوند.

حتما بخوانید :  پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۲۹ درصدی "ختراک"

۷- آیا درخواستی از سمت سرمایه گذاران خارجی داشته اید؟

بله درخواست هایی هم به سازمان رسیده است که هم برای تاسیس صندوق جسورانه و هم برای مشارکت در صندوق های جسورانه ای که وجود دارد بوده است.

۸- این درخواست ها در چه مرحله هست ؟

فعلا در سازمان در حال بررسی هست و هنوز ما جوابی به این موضوع نداده ایم.

۹- آیا مطرح شده است که در چه حوزه هایی می خواهند فعالیت کنند؟

اطلاعات دقیق این موضوع را ندارم.

۱۰- در ایران چند صندوق جسورانه تشکیل شده است؟

هفته پیش در یک مراسمی با حضور معاونت بورس و معاون علمی و فناوری رییس جمهور  مجوز پنج صندوق جسورانه اعطا شد و حدودا همین تعداد هم در دست بررسی هست که مجوزهای آنها نیز صادر می شود.

۱۱- چه شرکت هایی و حوزه فعالیت آنها به چه شکل است؟

در حوزه های مختلف مثل دارو، نانو تکنولوژی وتجهیزات پزشکی تشکیل شده است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.