2224, 
بوی رونق بازار مسکن به مشام می‌رسدReviewed by رادیو سهام on Jul 13Rating: 4.5بوی رونق بازار مسکن به مشام می‌رسدبوی رونق بازار مسکن به مشام می‌رسد
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

مدیر امور شعب بانک مسکن استانبوی رونق بازار مسکن به مشام می‌رسد فارس با بیان اینکه یکی از مهمترین شاخص‌های تعیین کننده در رونق بازار مسکن، میزان تسهیلات خرید و ساخت خانه است، مقایسه آمارها را نشان‌دهنده حرکت بازار مسکن به سمت بهبودی است.

به گزارش رادیو سهام به نقل از ایسنا، علی کمالی صبح چهارشنبه ۲۳ تیر در یک کنفرانس خبری، گفت: در سه‌ماهه اول سال قبل ۶۰۰ میلیارد ریال در فارس تسهیلات ساخت مسکن پرداخت شده بود. امسال این عدد با رشد ۶۳ درصدی به ۹۸۰ میلیارد ریال رسیده است.

وی با بیان اینکه این میزان تسهیلات برای ۱۰ هزار و ۹۶۵ واحد مسکونی پرداخت شده است، گفت: برای تیر ماه هزار میلیارد ریال تامین اعتبار و به شعب اعلام شده است.

کمالی با تصریح اینکه برنامه‌های توسعه شهرک‌های جدید و تولید مسکن، از اولویت‌های بانک مسکن به‌عنوان یک بانک دولتی محسوب می‌شود، گفت: امروز بالغ بر ۱۳۰ شغل ارتباط مستقیم با مسکن دارند و برای خروج از رکود یکی از بهترین راه‌ها رونق مسکن و ساخت و ساز است.

او در عین‌حال تاکید دارد که رونق ساخت و ساز و بازار مسکن به معنای افزایش قیمت این کالا،‌ حداقل تا پایان امسال نیست زیرا هم‌اینک تعداد واحدهای موجود قابل عرضه در بازار، با میزان تقاضا تناسب دارد.

حتما بخوانید :  پیش بینی موسسه "تی‌دی‌اس"درباره قیمت طلا

کمالی با اشاره به اجرایی شدن سیاست‌های مختلف دولت در راستای رونق ساخت و ساز و بهبود وضعیت مسکن، افزایش میزان تسهیلات، کاهش عدد سود تسهیلات و تسهیل در روند پرداخت تسهیلات را یادآور و متذکر شد: بانک مسکن ضمن افزایش عدد تسهیلات پرداختی به هر واحد مسکونی تا ۱۵۰ میلیون تومان، نرخ سود را از ۲۲ به ۱۸ درصد کاهش داد و از طرفی شرط سپرده‌گذاری برای پرداخت تسهیلات را حذف کرد.

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس گفت: عدد تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکونی از ۱۱۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون تومان متغییر است که برای واحدهای سنتی ساز، ۱۱۰، صنعتی‌ساز ۱۳۰ و فناوری‌های نوین ۱۵۰ میلیون تومان است.

او همچنین نرخ تسهیلات نوسازی بافت فرسوده را ۵۰ میلیون تومان ذکر و اضافه کرد: امسال ۲۲۰۰ سهمیه برای استان فارس در نظر گرفته شده بود که از ابتدای سال تاکنون ۷۵۵ واحد از طرف سازمان بهسازی بافت‌های فرسوده معرفی شده و به ۳۱۵ واحد تسهیلات پرداخت شده است.

کمالی نرخ سود تسهیلات اعطایی در بخش بافت فرسوده را ۱۸ درصد با در نظر گرفتن حدود ۱۰ درصد یارانه دولتی اعلام و اضافه کرد: برای خرید مسکن نیز به کسانیکه سپرده‌گذاری در قالب صندوق یکم انجام دهند، تا ۶۰ میلیون‌تومان و به کسانیکه خرید اوراق داشته باشند تا ۵۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد.

حتما بخوانید :  سهمیه‌بندی بنزین؛ یک لیتر در روز برای هر نفر

مدیر امور شعب بانک مسکن فارس با بیان اینکه زوج و زوجه در این نوع از تسهیلات می‌توانند دریافت کننده وام خرید باشند و مجموعا به یک خانواده بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد، گفت: نرخ سود این تسهیلات از ۱۳ درصد به ۱۱ درصد کاهش داده شده و بر همین اساس میزان هر قسط نیز از ۸۶۰ هزار تومان به ۷۵۰ هزارتومان تنزل داشته است.

وی با اشاره به افزایش تعداد تسهیلات پرداختی در بخش خرید مسکن، گفت: در سه‌ماهه اول سال گذشته ۵۴۴ فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده بود که این میزان در سه ماهه اول امسال به ۶۵۱ فقره افزایش یافته که نشان‌دهنده افزایش ۲۰ درصدی پرداخت تسهیلات است.

این کارشناس امور مسکن و بانک، با یادآوری اینکه از سال ۹۲  شاهد حاکم شدن رکود بر بازار مسکن در هر دو حوزه ساخت و خرید بوده‌ایم، معتقد است که افزایش تعداد تسهیلات پرداختی در بخش‌های ساخت و خرید مسکن در سه‌ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، علائم رونق در این حوزه است.

کمالی در بخشی از این کنفرانس خبری، اجرایی شدن دو طرح جدید از سوی بانک مسکن در سال ۹۵ را یادآور و متذکر شد: طرح تضمین معاملات فروش اقساطی انبوه‌سازان و طرح حساب امانی، امسال و با هدف کمک به متقاضیان خرید خانه و انبوه‌سازان پیش‌بینی و اجرایی شده است.

حتما بخوانید :  کانال مالی اروپا در مسیر مه آلود

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس گفت: در طرح تضمین فروش قسطی مسکن، قراردادی سه‌جانبه بین خریدار، انبوه‌ساز و بانک منعقد خواهد شد و بانک پرداخت باقیمانده بدهی خریدار به انبوه‌ساز را طی اقساط حداکثر ۵۰ ماهه تقبل می‌کند.

وی این طرح را یکی از بهترین راهکارها برای امنیت خاطر انبوه‌سازان در خصوص بازگشت سرمایه‌هایشان دانست و گفت: اکنون انبوه‌سازانی هستند که به دلیل فروش نرفتن واحدهای مسکونی ساخته شده، سرمایه‌هایشان بلوکه است لذا با این طرح آنان می‌توانند گردش سرمایه داشته باشند و به فعالیت‌های خود در زمینه ساخت و ساز ادامه دهند.

کمالی، حساب امانی را تضمینی برای خریداران مسکن در قالب طرح‌های پیش‌خرید دانست و گفت: در این شکل کار هم با انعقاد قراردادی سه‌جانبه، بانک تحویل واحد مسکونی به خریدار را در زمان تعیین شده تضمین می‌کند و قیمت پرداختی از سوی خریدار به یک حساب امانی واریز شده و بانک پول را متناسب با پیشرفت پروژه به انبوه‌ساز پرداخت می‌کند.

خبر انتخاب شده برای شما

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران در حالی که دیروز مرز روانی ۴ میلیون تومان را پشت سر گذاشته بود ، به رشد خود ادامه داد .
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.