2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی فارابی در خصوص وضعیت و برنامه های پیش روی شرکتReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 16Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی فارابی در خصوص وضعیت و برنامه های پیش روی شرکتگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی فارابی در خصوص وضعیت و برنامه های پیش روی شرکت
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل پتروشیمی فارابی در خصوص وضعیت و برنامه های پیش روی شرکتپتروشیمی فارابی جزو معدود شرکت هایی است که در طول یک سال گذشته افت بسیار زیادی داشته است. البته در طول یک سال گذشته بسیاری از شرکت ها افت زیادی داشته اند اما رشد بازار بورس در زمستان ۹۴ باعث شد زیان سهامداران در اکثر شرکت ها جبران شود و بسیاری از سهم ها به پیک قیمتی خود برسند. پتروشیمی فارابی برخلاف سایر شرکت ها، وضعیت خوبی در زمستان ۹۴ پیدا نکرد و رشد محدودی هم که این سهم داشت، در طول دو سه ماه گذشته عقب گرد کرد و از بین رفت. افرادی که در طول یک سال گذشته، سهام پتروشیمی فارابی را در پیک قیمتی و با قیمت های حدود هزار تومان خریده اند، بیش از ۵۰ درصد ضرر کرده اند. رادیوسهام با سید ابراهیم سقائی فومنی که چند ماهی است مدیرعامل پتروشیمی فارابی شده درخصوص این شرکت و برنامه ها برای بهبود وضعیت «شفارا» به گفت و گو پرداخته است.

 

۱- تغییر مدیرعامل پتروشیمی فارابی و انتخاب شما به عنوان مدیرعامل جدید، نشان می دهد که سهامداران عمده قصد دارند پتروشیمی فارابی مسیری جدید را در پیش بگیرد. برای خروج این پتروشیمی از وضعیت فعلی چه کار خواهید کرد؟

در درجه اول قصد داریم سطح فروش شرکت را افزایش دهیم تا فروش داخلی و خارجی تقویت شود. البته روند فروش شرکت از ابتدای سال گذشته افزایش یافته و این روند ادامه هم خواهد داشت. پتروشیمی فارابی سعی می کند با افزایش فروش خود، مشکلات را حل کند که تصور می کنیم در انجام این کار در حال رسیدن به توفیق هایی هستیم.

حتما بخوانید :  تحقق سود 122 تومانی برای هر سهم «کگل»

۲- در حال حاضر به این هدف رسیده اید؟ افزایش فروش شرکت عملی شده؟

بله، پتروشیمی فارابی تا حدودی به این هدف خود رسیده است. در سه ماه نخست سال ۹۵ توانسته ایم ۱۷ درصد از بودجه پیشی بگیریم. مزیت دیگری که پتروشیمی فارابی به آن رسیده، فروش نقدی محصولات است. اغلب فروش ما حتی در فروش خارجی، نقدی است. اگر هم فروش شرکت نقدی نباشد، با اسناد سهل الوصول اعتباری محصولات را به فروش می رسانیم. ضمن اینکه فروش خارجی شرکت مستقیما به متقاضی است. یعنی واسطه ها را حذف کرده ایم تا هزینه های واسطه گری هم کاهش داشته باشد. با ادامه این روند بخش زیادی از مشکلات پتروشیمی فارابی حل می شود.

۳- پس در سه ماه ابتدای سال، از بودجه جلو هستید.

از بودجه جلو هستیم و نکته مثبتی که در صورت های مالی دیده می شود، رشد ۳۶ درصدی تولید است. این وضعیت باید بهتر هم بشود.

۴- برای خروج از وضعیت فعلی فقط روی افزایش فروش حساب کرده اید؟ برنامه ای برای طرح های توسعه ای ندارید؟

برنامه های توسعه ای در دستور کار شرکت قرار دارد. در صورت تامین اعتبار لازم از سهامداران، به سراغ طرح های توسعه ای خواهیم رفت. شرکت برنامه دارد تا سه طرح پلیمری با سودآوری مناسب و پایدار را داشته باشد. ضمن اینکه پتروشیمی فارابی موفق شده گواهی مدیریت انرژی را اخذ کند و با استفاده از این گواهی، طرحی در دست داریم که یک محصول استراتژیک از پساب خواهیم ساخت.

حتما بخوانید :  «لوتوس» به دنبال افزايش سرمايه ١٠٠ درصدي

۵- این طرح ها در چه مرحله ای هستند؟

طرحی که مربوط به ساخت محصول از پساب است، در سه ماه آینده به بهره برداری می رسد. ما باید برای ادامه حیات خود، طرح های زیادی داشته باشیدم. یک طرح هم تدوین شده که با توجه به موقعیت فارابی و خوراک و مواد آن در منطقه ماهشهر، در نظر گرفته شده است. البته این طرح در حال تدوین است و آن را بررسی خواهیم کرد. جزئیات این طرح به زودی اعلام می شود. فکر می کنم ظرفیت این طرح مناسب با توانایی های شرکت باشد. قصد داریم دو مخزن ۷۲۰۰ متر مکعبی را احداث کنیم که بعضی مراحل آن انجام شده و تا اتمام آن راه زیادی نمانده است. تا پیش از سال ۹۵ بهره برداری از این مخازن انجام می شود. این ها برنامه هایی است که پتروشیمی فارابی انجام می دهد تا از وضعیت فعلی خارج شود. این شرکت پتانسیل های بالایی دارد و می تواند شرایط بهتری نسبت به شرایط فعلی داشته باشد. پتروشیمی فارابی مقداری زمان لازم دارد تا بتواند وضعیت خود را بهبود بخشد. در ابتدای راه هستیم و نشانه های مثبتی در حال رویت هستند.

۶- پتروشیمی فارابی زمین هایی هم دارد که ظاهرا این زمین ها مشکل داشته اند. برای این زمین ها برنامه ای ندارید؟

ما سعی می کنیم از زمین های شرکت صیانت کنیم. بسیاری از این زمین ها در مرحله صدور سند هستند و فعلا برنامه دیگری برای زمین های شرکت نداریم. در صورتی که برنامه ای برای این زمین ها داشته باشیم از طریق سامانه کدال اطلاع رسانی خواهیم کرد.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۷- در حال حاضر زیان پتروشیمی فارابی از سرمایه اسمی شرکت بیشتر است. چه برنامه ای برای این موضوع دارید؟

پتروشیمی فارابی هم مثل بسیاری از واحدهای پتروشیمی، در طول چند سال گذشته مشکلاتی داشته است و ما سعی داریم با برنامه هایی که آن ها را توضیح دادم، وضعیت را عوض کنیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.