2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن صنایع شوینده در خصوص وضعیت شرکت های این گروه و افزایش نرخ محصولات آنهاReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 18Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن صنایع شوینده در خصوص وضعیت شرکت های این گروه و افزایش نرخ محصولات آنهاگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن صنایع شوینده در خصوص وضعیت شرکت های این گروه و افزایش نرخ محصولات آنها
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس انجمن صنایع شوینده در خصوص وضعیت شرکت های این گروه و افزایش نرخ محصولات آنهابختیار علم بیگی، رئیس انجمن صنایع شوینده در گفت‌وگو با رادیوسهام، ضمن اشاره به جزئیات ورود شرکت‌های خارجی به منظور سرمایه‌گذاری به کشور، عنوان کرد که با برداشته شدن مشکلات بانکی، حجم صادرات محصولات شوینده وبهداشتی، تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به افزایش قیمت محصولات شوینده و بهداشتی اشاره کرد و افزود که با توجه به وضعیت بازار و با توجه به رسیدن شب عید و بعد از آن ماه مبارک رمضان، تنها بعضی از واحدهایی که زیان‌ده بودند، این افزایش ۱۵ درصدی را عملی کردند.

 

۱- افزایش قیمت محصولات شوینده و بهداشتی نهایی شد؟

مدتی قبل انجمن و شرکت‌ها درخواست این افزایش قیمت را داشتند و چون مسئولیت این قضیه هم با تفاهم نامه‌ای به انجمن واگذار شده بود، مجوز این افزایش قیمت را داشتیم. اما با توجه به وضعیت بازار و با توجه به رسیدن شب عید و بعد از آن ماه مبارک رمضان، تنها بعضی از واحدها این افزایش را عملی کردند. واحدهایی که زیان ده بودند این افزایش راعملی کردند و واحدهایی که سر به سر بودند سعی کردند در این مدت عملی نکنند.

حتما بخوانید :  «لوتوس» به دنبال افزايش سرمايه ١٠٠ درصدي

۲- این افزایش ۱۵ درصد بود؟

بله، اما در واقع کمتر از ۵ درصد برای سال محاسبه شده بود، چرا که سه سال بود که افزایش قیمتی صورت نگرفته بود.

۳- آیا همه محصولات گران می شود؟

خیر. همه محصولات افزایش نخواهند داشت. محصولاتی که در درجه اهمیت نیستند، افزایش دارند. برای مثال خواهش کردیم پودر پایه را افزایش قیمت ندهند. اما شامپو، مایع دست شویی و ظرف شویی ومحصولات آرایشی شامل این افزایش قیمت شده اند.

۴- مذاکرات با خارجی‌ها به کجا رسید؟ قرار است چه شرکت‌هایی وارد ایران شوند؟

مذاکرات بیشتر برای درخواست واردات بوده است؛ این شرکت‌ها چندین سال است که از سازمان غذا و دارو مجوز واردات می گرفتند. با توجه به اینکه وضعیت برجام و فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اقدام و عمل صورت گرفت، با سازمان غذا و دارو و وزارت صنایع تفاهم شد کسانی که وارد کنندگان با برند هستند، تا مدت دو سال بدون مانع واردات را انجام دهند که بعد از آن این مدت به ۱۸ ماه کاهش یافت. شرکت‌هایی که مجوز واردات را دریافت کرده‌اند، هر شش ماه یکبار باید گزارشی را از وضعیت تولید در ایران ارائه کنند، به عبارتی باید یا سرمایه گذاری کنند و در ایران، کارخانه تولید بزنند و یا از ظرفیت خالی باقی شرکت هایی که در ایران موجود و در عین حال مورد تایید آنها است، استفاده کنند. این موارد هر شش ماه توسط انجمن رصد می شود و گزارش آن به سازمان غذا و دارو نیز داده می شود تا مشخص شود که شرکتی که در شش ماه واردات داشته است، چه اقداماتی برای تولید داخلی داشته است.

حتما بخوانید :  مجمع فوق العاده کگهر برای انتخاب هیات مدیره برگزار نشد

۵- در حال حاضر کدام شرکت های این اقدامات را انجام داده اند؟

چندین شرکت است که این روند را شروع کرده و پیگیر قراداد هستند، چرا که از طرف دیگر نیز باید سرمایه گذاری خارجی خود را ثبت کنند. شرکت هایی که قرارداد آنها عملی شده است، یکی شرکت هنکل پاکوش است که با یک شرکت ایرانی قرارداد بسته و اقدام به سرمایه گذاری کرده‌اند.

۶- همین یک مورد است؟

فعلا همین است. البته ۱۰ تا ۱۵ شرکت دیگر هم در جریان هستند، ولی هنوز نتیجه گیری انجام نشده است.

۷- آیا ما امسال شاهد فعال شدن خطوط توسعه کارخانه‌ها هستیم؟

متاسفانه و یا خوشبختانه توان تولید کشور ما تقریبا دو نیم برابر تقاضای داخلی است. در نتیجه توسعه در حال حاضر زیاد معنی ندارد، چرا که در واقع توان تولید وجود دارد، اما مشتری مصرفی آن یک سوم است.

۸- با این تفاسیر چه برنامه‌هایی برای گسترش بازار صادراتی این محصولات وجود دارد؟

در حال حاضر همه در تلاش هستند که به خارج از کشور صادرات داشته باشند، ولی با توجه به وضعیت خاص کشور مشکلاتی وجود دارد.

۹- مشکلات این صنعت هم به مسائل بانکی مربوط می‌شود، یا اینکه موانع دیگری در این بین وجود دارد؟

بله. مشکل مبادلات بانکی است. در حال حاضر هم اگر کسی صادرات می‌کند، با پول نقد و یا ریال این کار را انجام می‌دهد. در چنین حالتی صادرات مقداری با مشکل روبرو می شود.

حتما بخوانید :  عرضه اولیه ۲۰ درصد سهام «دکپسول» برای هفته آینده

۱۰- فکر می‌کنید اگر این مشکلات برطرف شود، صادرات شما تا چه میزان افزایش می یابد؟

با برطرف شدن مشکلات بانکی، صادرات ما حداقل بیست تا سی درصد افزایش خواهد داشت.

۱۱- برای امسال تعدیل مثبت و منفی خواهید داشت؟

شرکت های بورسی ما تقریبا در خط تعدیل مثبت هستند. در حال حاضر درصدی برای این موضوع نمی توانم عنوان کنم. همان طور که می دانید صورت های مالی شرکت ها به این شکل باز نیست که ما بتوانیم این را دقیق عنوان کنیم.

۱۲- سال ۹۵ را برای صنایع شوینده و بهداشتی چطور ارزیابی می کنید؟

به نظر می رسد که شرایط بهتر می شود. حداقل وضعیت خرابتر نشده است و امیدواریم که تا پایان سال بهبودی را شاهد باشیم.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.