2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنفی پتروشیمی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به ابهامات خوراک مصرفیReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 19Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنفی پتروشیمی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به ابهامات خوراک مصرفیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنفی پتروشیمی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به ابهامات خوراک مصرفی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با دبیر انجمن صنفی پتروشیمی در خصوص وضعیت شرکت های این گروه با توجه به ابهامات خوراک مصرفیاحمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با رادیوسهام به  بررسی آخرین وضعیت صنعت پتروشیمی در کشور پرداخت. وی در این گفت‌وگو با بیان این مطلب که صنعت پتروشیمی در سال ۹۵ تعدیل مثبت خواهد داشت، عنوان کرد که صنعت پتروشیمی نزدیک به ۶۰ طرح دارد که برای این طرح‌ها، ۵۰ میلیارد دلار نیاز است، به همین دلیل برای تامینمالی این پروژه‌ها به دنبال شرکای خارجی به عنوان سرمایه گذار هستیم.

وی عنوان کرد که موانع مراودات بانکی کماکان به قوت خود باقی است، اما با این حال قراردادهای زیادی در این حوزه بسته شده که اگر بحث خوراک هم به طور کامل حل و فصل شود، این صنعت جذابیت‌های بسیاری را برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به همراه خواهد داشت.

 

۱- به دلیل اینکه صنعت پتروشیمی، صنعت اول کشور است، انتظار می رفت که در پسا برجام رشد قابل توجهی داشته باشد، اما این طور نشد. با توجه به این مسئله آیا ممکن است که این صنعت برای سال ۹۵ تعدیل مثبت در بازار بدهد؟

بله قطعا تعدیل ما مثبت خواهد بود، چرا که ما هم رو به رشد هستیم و هم واحدهای جدیدی وارد مدار می شوند و مشکل صادرات نداریم. حتی صادرات به اروپا را واحدهای مختلف دنبال می کنند و قسمتی از خوراک ما شفاف سازی شده است و امیدواریم قسمت باقی مانده را هم دولت برای واحدهای موجود شفاف سازی کند. با توجه به این فاکتورها، به هر حال ما فکر می کنیم که پتروشیمی‌ها مثبت می شوند.

حتما بخوانید :  تغییرات معنادار در سود «شکبیر»

۲- برنامه‌های توسعه‌ای شرکت‌های پتروشیمی در دوره پسابرجام چیست؟ چه قراردادهایی را منعقد کرده‌اند؟

در رابطه با طرح‌های توسعه، صنعت پتروشیمی نزدیک به ۶۰ طرح دارد که ما ۵۰ میلیارد دلار برای این طرح ها نیاز داریم، به همین دلیل برای تامین مالی این پروژه‌ها به دنبال شرکای خارجی به عنوان سرمایه گذار هستیم. در دوره پسابرجام این انتظار می‌رفت که مراودات بانکی زودتر از این حل شود. اما موانع مراودات بانکی مانده است.

دولت هم قول داده است در جاهایی که خود پتروشیمی ها نتوانستند و طرف خارجی نیز قبول نکرد، دولت وارد عمل شود و کمک کند. همانطور که می‌دانید در گذشته که پتروشیمی‌ها دولتی بودند، خود دولت این تضمین ها را می داد و بسیاری از پتروشمی ها نیز با فاینانس خارجی ایجاد و تامین مالی شد، گفتنی است که خوشبختانه بدهی هیچ کدام از این پروژه‌ها هم معوق نشد.

ما در رابطه با سرمایه گذاری های جدید ابتدا باید زیرساخت‌های خود را شفاف کنیم و نیز باید بحث خوراک را حل کنیم. بعد از حل شدن بحث خوراک، مطمئن باشید که پتروشیمی صنعت جذابی برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شوند، امروز خارجی های زیادی آمده اند و تفاهم نامه های زیادی هم نوشته شده است.

همانطور که می دانید در خصوص مسائل مالی هنوز تنگناهایی وجود دارد و ما هنوز نمی توانیم پول خودمان را از طریق سیستم بانکی به راحتی وارد و انتقال دهیم. بنابراین این مشکل باید حل شود و اگر این موارد حل شود تمام کشور از این موضوع تاثیر می پذیرند. اما صنعت پتروشیمی به دلیل حجم بالای خود، تاثیرات بیشتری می پذیرد. کل صنعت کشور به غیر از صنعت نفت و گاز را اگر کنار هم بگذارید، خواهید دید که نیاز صنعت پتروشیمی به سرمایه گذاری از تمام آنها بیشتر است. ما در پایان برنامه ششم باید ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشته باشیم. این موضوع تنها از داخل امکان پذیر نیست، بنابراین باید شرکای خارجی را هم به این طرح‌ها وارد کنیم.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

۳- در خصوص نرخ خوراک چه ابهاماتی هنوز باقی مانده است؟

قانونی دائمی در مجلس تصویب شد که جزیی از تنظیم قانون و مقررات مالی دولت بود؛ این قانون دولت و وزارت نفت را مکلف کرد که قیمت خوراک های گازی و مایع را مشخص کند، به هر حال این بحث در پایان سال ۹۳ مطرح شد و در حال حاضر هم که در سال ۹۵ هستیم. تا به حال تنها تکلیف گاز متان مشخص شده، اما گاز اتان، خوراک مایع و نفتا وضعیت مشخصی ندارند. این قیمت ها باید مشخص شود و سرمایه گذار تکلیف خود را بداند.

۴- دقیقا این موضوع یکی از عواملی است که باعث می شود سرمایه گذار خارجی در تصمیم گیری متزلزل شود.

در مورد سرمایه گذار داخلی هم شرایط همین است. ۶۰ تا ۷۰ درصد سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی وابسته به خوراک است. اگر این موضوع حل نشود سرمایه گذاری انجام نمی شود.

۵- با وجود اینکه ۳۰ درصد بازارسرمایه ما در اختیار صنعت پتروشیمی است، اما مشاهده می شود که در شرایط کنونی این صنعت لیدر بازار نیست و جای خودش را به خودرویی ها داده است. آیا این صنعت دباره لیدر بازار می شود؟

بله، مطمئن باشید که از خودرو سازی سبقت می گیرد. صنعت خودرو سازی اگر چه یک صنعت اشتغال زا است، اما خودروسازی مانند پتروشیمی نمی تواند صادرات داشته باشد. پتروشیمی یک صنعت فرا ملی است و قطعا خودروسازی را پشت سر خواهیم گذاشت.

در حال حاضر حتی یک کیلو از محصولات ما هم باقی نمانده است که برای صادرات آن مشکل داشته باشیم. همه محصولات صادر می شود. اما شما به کجا می توانید خودرو صادر کنید؟ و تا چه زمان بازار داخل به همین شکل باقی خواهد ماند؟ به هر حال بازار داخل به سمت اشباع می رود، اما مزیت صنعت پتروشیمی خوراکش است و ما می توانیم از این نعمت خدادادی استفاده کنیم.

حتما بخوانید :  شاخص بورس تهران در اردیبهشت ماه چند درصد رشد داشت؟

به غیر از بحث خوراک که شفاف سازی آن مهم است، ما تصور می کنیم که مسولین امر ، دولت مردان، وزیر محترم نفت، جناب دکتر جهانگیری به این نتیجه رسیده اند که این صنعت باید مورد حمایت قرار گیرد. اگر ما فضای کسب و کار این صنعت را درست کنیم و یک رگولاتوری خوب داشته باشیم و روابط آن را تنظیم کنیم، مطمئنا این صنعت به پیش می رود و تمام موارد پیش برنده این صنعت مانند تامین خوراک می تواند باعث شود که ظرفیت تولید افزایش یابد.

ما در حال حاضر با ۷۰ درصد ظرفیت، تولید می کنیم. اگر این ۳۰ درصد را هم اضافه کنیم، جهشی در این صنعت شاهد خواهیم بود. در فازهای پارس جنوبی مبحث خوراک در حال حل شدن است و قرار است ما خوراک اتان را کامل داشته باشیم. در حال حاضر در متان مشکلی نداریم و جدا سازی متان از اتان قرار است صورت بگیرد و این موارد انجام می شود و تمام این مباحث در حال پیگیری است. به غیر از بحث خوراک، تامین خوراک هم مهم است که این مهم در حال انجام است.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.