2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت ذوب آهن در خصوص وضعیت شرکت و آغاز به کار پروژه ریل سازیReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 20Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت ذوب آهن در خصوص وضعیت شرکت و آغاز به کار پروژه ریل سازیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت ذوب آهن در خصوص وضعیت شرکت و آغاز به کار پروژه ریل سازی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت ذوب آهن در خصوص وضعیت شرکت و آغاز به کار پروژه ریل سازیاحمد صادقی، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص تاثیر فضای پسابرجام در روند فعالیت‌های ذوب آهن، عنوان کرد که یکی از مهمترین مشکلاتی که برای ذوب آهن در زمان تحریم ایجاد شد، محرومیت از سیستم های بانکی بود که سبب شد ما از ارزهای یوزانس یک ساله محروم شویم. این مورد باعث شد که حجم نقدینگی ذوب آهن از یک سال آینده به حال کشیده شود. این حال شدن سرمایه درگردش یک عدد بسیار بالایی است و نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان بود که فشار سنگینی را به ذوب آهن وارد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد درحال حاضر که برجام اجرا شده و مقداری ال سی باز شده است، توانسته‌ایم که کمی از این فضا استفاده کنیم و از یوزانس شش ماهه و یک ساله بهره‌مند شویم.

 

۱- پروژه تولید ریل ملی چه زمانی در سود آوری شرکت تاثیر می گذارد؟

با راه اندازی طرح در سود آوری تاثیر دارد، اما طبیعی است که سود آوری به تدریج افزایش می یابد تا به ظرفیت کامل برسد. امسال حداقل ۱۵۰ هزار تن ریل تولید می کنیم و خط ریل ما هم تمام شده است، کارهای اجرایی آن را برای راه اندازی گرم تحویل شرکت خارجی داده ایم و دوره راه اندازی گرم هم یک ماه است تا مجددا تحویل داده شود. در این مدت یک ماهه، شمش سالم هم تولید خواهد شد و عملا تولید ما از همین هفته شروع می شود. اما این تولید آزمایشی است و تولید قطعی ما بعد از طی شدن دوران آزمایشی خواهد بود.

۲- گفته می شود ذوب آهن در چهار ماه گذشته فروش خوبی داشته است. این موضوع را تایید می کنید؟

بله. هم فروش داخل را افزایش داده ایم و هم صادرات افزایش داشته است. هر آنچه که تولید می شود را به فروش می رسانید. سال گذشته ما از ۲ میلیون و ۹۱ هزار تن تولید، نزدیک به ۸۰۰ هزار تن صادرات داشتیم که تقریبا حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد صادرات می شود.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه «کپرور» مورد قبول بازرس قانونی

 

۳- دلیل نوسانات بیش از حد ذوب آهن در تابلوی فرابورس چیست؟

دلیل همین مصاحبه های شما است؛ هر کدام از خبرنگاران تماس می گیرند و اطلاعات را جابجا می نویسید. خواهش من این است که مصاحبه را به شکلی انجام دهید که التهاب در بازار ایجاد نکند. بالاخره بازار قانون خود را دارد و ما مکلف به دادن اطلاعات به بورس هستیم و این اطلاعات را به طور مرتب می دهیم.

۴- یعنی این التهاب ها فقط مربوط به کار خبر نگاران است؟

بله . عمده این التهاب ها همین خبرنگاران هستند. چندین بار تماس گرفتند که افزایش سرمایه چقدر است و من جواب نمی دادم و بعد خودشان می نوشتند. ما هم که وقت این را نداریم از تک تک رسانه‌ها شکایت کنیم.

۵- در عصر ارتباطات بحث شفافیت اطلاعات وجود دارد و بخشی از این مسائل در بازار سرمایه ما مربوط به سامانه‌هایی نظیر کدال و نیز بخش دیگر هم مربوط به رسانه‌های جمعی است، به هر حال ما با هر کدام از شرکت ها که صحبت می کنیم در خصوص افزایش سرمایه های خود به ما توضیح می‌دهند. یعنی منعی برای آن وجود ندارد. شاید الزام درون سازمانی شما است که این اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی دهید.

خیر. موضوع این است که بورس از ما به دلیل التهابی که سال گذشته برای افزایش سرمایه ایجاد شد، شاکی است. سال گذشته حرف های ضد ونقیضی چاپ شد و در نهایت عده ای سهام خریدند و ضرر کردند. به هر حال بازی با سرمایه های مردم حرام است. برای مثال پیشنهاد من به خریداران سهام این است که به کدال مراجعه کنند و زیاد به خبرهای روزنامه ها توجهی نداشته باشند. به عبارتی به اطلاعات رسمی مراجعه کنند، چراکه در غیر این صورت زیان می‌کنند.

حتما بخوانید :  انتشار اخبار سیاسی و آثار آنها بر بازار سرمایه

۶- البته دلیل این التهابات همیشه سایت ها و رسانه ها نیستند، گاهی دهان به دهان گشتن مطالب میان سرمایه گذاران و مدیران است که این موضوع را در بازار ایجاد می کند. برای مثال یک نفر یک کانال تلگرامی می زند و اطلاعات دروغ را برای انتفاع خودش منتشر می‌کند.

بله. برای مثال موجی ایجاد کردند که قرار است ذوب آهن ۲ هزار و ۵۰۰ نفر استخدام کند. همه رسانه‌ها این خبر را پخش کردند، اما این خبر دروغ بود، چرا که ما حتی نیروی اضافه هم داریم و این مواردی هست که برای مردم مشکل ایجاد می کند. به هر حال شما هم می توانید نقش سازنده داشته باشید.

۷- بله اگر شما با ما همکاری کنید.

ما همکاری می کنیم اما در صورتی که صحبت های شما باعث ایجاد التهاب در بازار سرمایه نشود.

 

۸- نکته دیگری که مطرح می شود در خصوص اطلاعات نهانی هست که در تمام شرکت ها وجود دارد وما می بینیم که در همه شرکت ها اطلاعات نهانی ریز و درشت پخش می شود. بزرگترین عامل این التهابات همین درز این اطلاعات نهانی شرکت ها در بازار هست آیا این مورد را قبول دارید؟

بله، درست است اما ذوب آهن واقعا چنین مواردی را نداشته است. ما هیچ چیز پشت پرده ای نداریم.

۹- اطلاعات نهانی که در تمام شرکت ها وجود دارد، مهم درز کردن این اطلاعات در میان افرادی خاص است که نباید اتفاق بیفتد.

واقعیت این است که ما چنین مواردی را نداریم. ذوب آهن یک واحد بزرگ و ملی است و ما نمی توانیم اطلاعات نهانی داشته باشیم و خیلی شفاف هستیم. از زمانی هم که من وارد این مجموعه شده‌ام همه چیز را شفاف کرده‌ام، گزارش های مالی و حقوق صاحبان سهام و .. شفاف است و خود من مدتی است که روی سیستم فشار گذاشته ام که هر آنچه واقعیت است منتشر شود و حقیقتا اطلاعات پنهان هم نداریم.

۱۰- پسا برجام چه تغییراتی بر روی روند شرکت شما داشته است؟

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای ذوب آهن ایجاد شد، بحث محرومیت از سیستم های بانکی است که ما از ارزهای یوزانس یک ساله محروم شدیم و این مورد باعث شد که حجم نقدینگی ذوب آهن از یک سال آینده به حال کشیده شود. این حال شدن سرمایه درگردش یک عدد بسیار بالایی است و نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان بود که فشار سنگینی را به ذوب آهن وارد کرد. الان که برجام اجرا شده و مقداری ال سی باز شده است، کمی از این فضا استفاده کرده ایم و خیلی راحت توانستیم از یوزانس شش ماهه و یک ساله استفاده کنیم.

حتما بخوانید :  ۵ سناریو از وضعیت بورس در روزهای آتی

این مورد به صورت مستقیم در سود آوری شرکت تاثیری ندارد، بلکه در جریان نقدینگی شرکت تاثیر دارد. به عبارتی مشکل نقدینگی را حل می کند، چرا که نقدینگی یکی از مشکلات واحدهای تولیدی در شرایط بحران و رکود است. به هر حال نقدینگی به این شکل تامین می شود و یک اعتبار خارجی تامین شده و پول آن در مدت طولانی تر پرداخت می شود که این موضوع حسن بزرگی است که در بعد از برجام برای ما ایجاد شده است. همین عامل سبب شده که سرمایه گذاران خارجی حاضر شده اند سرمایه گذاری کنند که تعدادشان زیاد است و با هم رقابت دارند تا در ذوب آهن سرمایه گذاری کنند.

۱۱- کدام موارد به نتیجه رسیده است؟

موردی نداریم که به نتیجه رسیده باشد، ولی مواردی داریم که تقریبا نهایی شده اند و در مورد خریدهای مواد اولیه ما تا حد قابل توجهی پیش رفته ایم و قراردادها نزدیک به امضا است، همچنین یکسری مذاکرات برای طرح های خودمان داشته ایم که در حال انجام است. یکسری پروژه هم وجود دارد که شرکت‌های سرمایه گذاری تمایل دارند این پروژه ها را فاینانس کنند که این موارد هم در حال مذاکره است.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.