2067, 20, 2223, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی پالایشگاه شیراز در خصوص وضعیت پالایشی ها در آیندهپالایشگاه ها از زمانی که صنعت خودرو با رشد غیر قابل باور مواجه شدند، کمتر مورد توجه بازار سرمایه قرار می گیرند. اما با این حال هنوز هم صنعت پالایشگاه یکی از صنایع مورد توجه بازار است که بخش زیادی از ارزش بازار هم متعلق به این صنعت است. صنعت پالایشگاه به دلیل وابستگی‌اش به دولت در زمینه قیمت گذاری خوراک و محصولات، همیشه با ابهام هایی روبرو بوده است. ضمن اینکه نوسانات قیمت جهانی نفت نیز روی این صنعت تاثیر زیادی می گذارد و قیمت سهم های پالایشگاهی در بازار، دائم دستخوش تغییرات می‌شوند. درخصوص وضعیت پالایشگاه ها، رادیوسهام با ناصر تنگستانی مدیر مالی پالایشگاه شیراز به گفت و گو پرداخته است.

 

۱- صنعت پالایشگاه در سال ۹۲ خاطره خوشی برای سهامداران به جا گذاشت اما در دو سال گذشته این صنعت افت زیادی داشته است. دلیل این موضوع چیست؟

در سال ۹۲ قیمت نفت افزایش زیادی داشت و تفاوت حاصل از تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ ترجیهی به نرخ مبادله ای، سود قابل توجهی را نصیب پالایشگاه ها کرد. اما در سال های ۹۳ و ۹۴ شاهد کاهش قیمت نفت خام بودیم که این باعث شد پالایشگاه ها وضعیت مناسبی نداشته باشند. کاهش قیمت نفت باعث شد شرکت های پالایشی نتوانند پیش بینی های سالانه خود را محقق کنند. پالایشگاه‌ها پیش بینی های سال های ۹۳ و ۹۴ خود را زیر ۵۰ درصد محقق کردند و نسبت به سال ۹۲ عملکرد ضعیف تری داشتند. اما این به دلیل کاهش قیمت نفت بود که از دست خود پالایشگاه ها در این زمینه کاری برنمی‌آمد و در واقع قیمت های جهانی تاثیرگذاری خود را نشان دادند.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

۲- در حال حاضر هم وضعیت پالایشگاه ها مناسب نیست؟

پالایشگاه ها امسال در شروع سال وضعیت مناسبی نداشتند اما با اعلام نرخ جدید خوراک پالایشگاه ها، بخشی از مشکلات حل شد. ما از دولت درخواست کرده بودیم که با توجه به شرایط، حمایت‌هایی از این صنعت انجام دهد. با توجه به مذاکرات، تغییر نرخ های اعلامی از جانب وزارت نفت را شاهد بودیم. در کل باید گفت که عوامل و متغیرهای زیادی می‌توانند در وضعیت سود و زیان پالایشگاه ها تاثیرگذار باشند.

۳- چه عواملی در سودآوری پالایشگاه‌ها تاثیر می‌گذارند؟

نرخ نفت خام یکی از مهم ترین عوامل است. در حال حاضر این نرخ نوسانی شده و شاهد افت و خیزهای زیادی در قیمت نفت جهانی هستیم. خود نرخ نفت خام به عوامل زیادی از جمله مسائل سیاسی و بین المللی بستگی دارد. از سوی دیگر وضعیت اقتصاد داخلی و نرخ رشد هم در وضعیت پالایشگاه‌ها موثر است.

۴- پیش بینی می کنید آینده صنعت پالایشگاه چگونه خواهد بود؟

از آنجا که آینده این صنعت بستگی زیادی به قیمت نفت دارد و خود قیمت نفت هم بستگی به مسائل سیاسی و منطقه ای و دیپلماتیک دارد، نمی‌توان به راحتی آینده صنعت را پیش بینی کرد. اما امیدواریم با اجرای برجام وضعیت پالایشگاه‌ها هم بهتر شود. پالایشگاه‌ها نیاز دارند که واحدهای موجود را از نظر کیفیت و کمیت ارتقا دهند. این کار نیاز به سرمایه زیادی دارد. اما در حال حاضر سهامداران نمی‌توانند این مقدار سرمایه را تامین کنند.

حتما بخوانید :  زمان و شرایط عرضه اولیه دومین شرکت جدید

۵- امیدوار هستید که با اجرای برجام، سرمایه گذاران خارجی تامین مالی این کار را انجام دهند؟

یکی از دستاوردهای برجام می‌تواند همین مسئله باشد. با ورود شرکت های اروپایی و آسیایی به صنعت پالایش، این امید وجود دارد که تامین مالی پروژه ها برای افزایش کیفی و کمی فرآورده‌ها توسط این شرکت ها انجام شود. یکی از مشکلات اصلی صنعت پالایش این است که به دلیل نداشتن سرمایه لازم، بسیاری از پروژه ها تعطیل شده اند. با اجرای برجام می‌توان دستگاه‌ها، کمپرسورها، قطعات و حتی علم و دانش فنی واحدها را از خارج وارد کرد. در دوران تحریم ها هم این کار را انجام می‌دادیم اما به دلیل تحریم، هزینه های هنگفت برای شرکت‌ها داشت و از طرفی کیفیت هم بسیار پایین بود. اما حالا می‌توان امید داشت که این اتفاقات با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر عملی شوند.

۶- پس صنعت پالایشگاه از اجرای برجام نفع زیادی خواهد برد.

در طولانی مدت قطعا منافع زیادی از اجرای برجام خواهیم برد. یکی از منافع صنعت، کاهش قیمت تمام شده تولید خواهد بود. البته باید دولت هم به این صنعت کمک کند. صنعت پالایشگاه در ایران سال‌های سال دولتی بوده و چند سالی از خصوصی شدن آن می‌گذرد. پس همچنان این صنعت نیاز به حمایت دولت دارد. پالایشگاه‌ها محصولات استراتژیکی از جمله سوخت کشور را تامین می‌کنند. پس دولت باید از این صنعت حمایت کند. اگر دولت حامی پالایشگاه‌ها باشد، قطعا چشم انداز روشنی برای این صنعت متصور خواهیم بود.

حتما بخوانید :  خودرو، فلزات اساسي و صنايع شيميايي برترين گروه هاي بورس تهران

۷- یکی از نگرانی‌هایی که سهامداران دارند این است که پالایشگاه‌ها در گزارش‌های جدیدی که هر چند ماه یک بار منتشر می‌شود، سود خود را ناگهان به زیان تبدیل می‌کنند و برعکس. به عبارتی این اطمینان وجود ندارد که پالایشگاه‌ها روند سودسازی خود را ادامه می‌دهند.

این به دلیل متغیر بودن شرایط و وابستگی شدید به عواملی از جمله قیمت نفت است. همان طور که توضیح دادم، حاشیه سود شرکت‌های پالایشی به عوامل متعددی بستگی دارد و این باعث می‌شود سود شرکت‌ها تبدیل به زیان، یا زیان تبدیل به سود شود.

۸- اخیرا هم پالایشگاه شیراز با تعدیل مثبت ۱۱۵۰ درصدی، سود خود را از ۲۲ به ۲۷۵ ریال رسانده است. دلیل این تعدیل مثبت چشمگیر چه بوده است؟

دلیل این تعدیل مثبت، کاهش قیمت میعانات گازی به عنوان خوراک اصلی پالایشگاه است که نرخ آن توسط شرکت ملی پالایش و پخش اعمال شد. همان طور که گفتم، این صنعت وابستگی زیادی به تصمیمات دولت و قیمت نفت دارد. در محاسبه سود ۲۲ ریالی سهم، سود عملیاتی و غیر عملیاتی لحاظ شده بود و تصور ما این بود که زیان عملیاتی قابل توجهی داشته باشیم. اما زمانی که قیمت خوراک کاهش یافت، زیان عملیاتی شرکت هم با کاهش قابل توجه روبرو شد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.