2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی بهشهر در خصوص وضعیت شرکت و صنعت روغن خوراکیReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 25Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی بهشهر در خصوص وضعیت شرکت و صنعت روغن خوراکیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی بهشهر در خصوص وضعیت شرکت و صنعت روغن خوراکی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی بهشهرمحمود شهرضایی، مدیرعامل شرکت توسعه صنعتی بهشهر در گفت‌وگو با رادیوسهام در خصوص  وضعیت این شرکت به بحث پرداخت. وی با انتقاد از افزایش نرخ اندکی که دولت برای محصولات روغنی در نظر گرفته است، اعلام کرد که شرکت‌های روغنی انتظار افزایشی ۱۳ درصدی را داشتند که همین مسئله سبب شد که ما ۲۸ درصد تعدیل منفی داشته باشیم. وی در بخش دیگری از اظهارات خود به کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد و افزود که این مسئله ۲۵ درصد هزینه های مالی شرکت را کاهش داده است. همچنین شرکت های روغنی که به طور مثال ۵۰ میلیارد تومان پیش بینی هزینه مالی کرده بودند، با کاهش نرخ سود بانکی تقریبا ۱۰ میلیارد آن کاسته شد که می شود گفت ۳۰ تا ۴۰ درصد EPS آنها بوده است.

۱- افزایش نرخ روغن متناسب با انتظارات شما بود، یا اینکه شما توقع بیش از ۹ درصد را داشتید؟

افزایش نرخ روغن حداقل ۱۳ درصد برای احجام مایع و ۵۶ درصد برای احجام جامد بوده است که دولت برای همه موارد ۹ درصد افزایش را در نظر گرفت.

۲- تفاوت این ارقام را دولت پرداخت می کند؟

خیر. به همین دلیل بود که شرکت‌های روغنی در بورس همگی تعدیل منفی داشته‌اند. به عبارتی تعرفه ها سه برابر شد، نرخ ارز بالا رفت و هزینه های حقوق و دستمزد نیز افزایش یافت، حتی هزینه های سوخت هم گران شد، اما دولت تنها با ۹ درصد افزایش موافقت کرده است. به عبارتی دولت این هزینه ها را از شرکت ها و سود سهام داران گرفته است.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي فوق العاده "اپرداز"

۳- این افزایش باعث تعدیل منفی شده است؟

بله ما ۲۸ درصد تعدیل منفی داشته ایم. به دو دلیل، اول آنکه هم این افزایش نرخ را دیرتر ارائه کردند و دوم اینکه افزایش نرخ، طبق انتظارات ما نبوده است.

۴- شما در زمینه دانه های روغنی هم فعالیت می کنید؟

طبق قانون بودجه ای که دولت تصویب کرده است. شرکت های روغنی و هر شرکتی که می خواهد روغن وارد کند، باید به ازای هر  کیلو روغن، یک کیلو دانه هم خریداری کند. به عبارتی باید به نرخ تضمینی بخرد و به نرخ اینترنشنال بفروشد. به همین دلیل یک زیان دانه برای همه شرکت های روغنی وجود دارد.

۵- این موضوع که می گویند مجوز واردات دانه های روغنی لغو شده است، درست بود؟

نمی دانم. من در رابطه با دانه های روغنی اطلاعی ندارم. ما دانه های داخلی را خریداری می کنیم.

۶- آیا خط تولید جدیدی در دست احداث دارید؟

خیر. طرح توسعه ما به تازگی به اتمام رسیده است.

۷- این طرح توسعه در صورت های مالی شما تاثیری داشته است؟

بله. حجم تولید ما را در دوسال گذشته از۳۶۰ هزار تن به ۵۰۰ هزار تن افزایش داشته است.

۸- در حال حاضر چند درصد از بازار داخل کشور در اختیار شما است؟

تقریبا ۳۳ تا ۳۵ درصد.

۹- برنامه ای برای زیاد کردن این رقم دارید؟

خیر.

۱۰- فعالان شرکت های روغن نباتی نسبت به حمایت نشدن توسط دولت ناراحت هستند، آیا شما خواسته ای از دولت داشته اید که به آن رسیدگی نشده باشد؟

بله. یکی اینکه دولت افزایش نرخی که حق شرکت ها بود و باید متناسب با افزایش هزینه ها، افزایش پیدا می کرد را تصویب نکرد.  دوم اینکه، شرکت ها را مجبور می‌کند که دانه ها را خریداری کنند، در حالی که بعضی وقت ها دانه‌ای وجود ندارد. برای مثال کلا سه هزار تن دانه آفتاب گردان هست و همه می خواهند که روغن وارد کنند. به همین دلیل دولت گاهی واردات را متوقف می کند تا فصل دانه ها برسد.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۱۱- درخواست دیگری از دولت دارید؟

چیز دیگری باقی نمانده است. دولت بر روی نرخ های فروش محدودیتی گذاشته است که به زیان ما بود و از طرف دیگر هم بر روی واردات نیز محدودیت های دانه ها وجود دارد. باقی مسائل دیگر حل شدنی است و برای تمام شرکت ها وجود دارد. برای مثال افزایش هزینه های سوخت همگانی است و با آزاد شدن نرخ ها این موارد قابل حل خواهد بود.

 

۱۲- این روزها خیلی از شرکت ها برای تامین مالی اوراق منتشر می کنند. آیا شما هم برنامه ای در این خصوص دارید؟

خیر. ما مشکل نقدینگی نداریم.

۱۳- دلیل افت حدود ۲۰ درصدی سهام غبشهر نسبت به اوج قیمتی در زمستان ۹۴ چیست؟

با توجه به اینکه ما تعدیل منفی داده ایم، فکر می کنم افت بیشتری هم شاهد باشیم. وقتی ۲۷ درصد سود را تعدیل منفی داده ایم، قطعا این افت بیشتر هم می شود.

۱۴- آیا با باز شدن درهای کشور به روی محصولات خارجی در پسابرجام، تهدیدی برای غبشهر وجود دارد؟

اگر به همین شکل بخواهد باشد، همه روغنی ها ورشکست می کنند. چرا که برای مثلا عوارض گمرکی روغن پالم ۴۰ درصد است و روغن ساخته شده ۵۰ درصد است. خوب وقتی آزاد شود کشوری مثل مالزی که روغن خام تولید می کند، می تواند نزدیک به روغن خام واردات انجام دهد و به همین شکل باشد همه شرکت های داخلی ورشکست می شوند.

حتما بخوانید :  دوربرگردان هفتگی بورس تهران

۱۵- آیا این احتمال وجود دارد که بخواهند درها را برای محصولات خارجی باز کنند؟

فکر نمی کنم حداقل در مورد روغن چنین اتفاقی بیفتد. چرا که وزارت بهداشت خیلی کنترل می کند موضوع تولید این محصول را و در مقابل برای واردات هم چنین نظارتی وجود دارد.

۱۶- آیا شما از لغو تحریم ها نفعی برده اید؟

هزینه های انتقال پول ما کم شده است.

۱۷- در بحث تامین مواداولیه چطور؟

خیر، ما مشکلی نداشتیم و الان هم نداریم. چون کالا اساسی بود و دولت اولویت اول خود قرار داده بود.

۱۸- کاهش نرخ سود بانکی منجر به کاهش هزینه های مالی شما شده است؟

بله. حدودا ۲۵ درصد هزینه های مالی را کاهش داده است.

۱۹- به چه میزان در صورت های مالی شما تاثر گذار بوده است؟

درصد به سود این موضوع کم بود، چرا که ما میزان وام گیری خود را خیلی کاهش داده ایم و بر روی سود شرکت ما زیاد تاثیر گذار نبوده است.

۲۰- برای مثال در دیگر شرکت‌های شرایط به چه شکل است؟

برای مثال شرکت های روغنی دیگری که به طور مثال ۵۰ میلیارد تومان پیش بینی هزینه مالی کرده بودند، با کاهش نرخ سود بانکی تقریبا ۱۰ میلیارد آن کاسته شد که می شود گفت سی تا چهل درصد EPS آنها بوده است.

۲۱- اگر نرخ سود بانک ها باز هم کاهش یابد، آیا قصد دارید که از این طریق تامین مالی کنید؟

تقسیم سود ما ۵۰ درصد بوده است و تقریبا به وام نیازی نداریم.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.