2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرامور سهام تاپیکو در خصوص وضعیت پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارسReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 27Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرامور سهام تاپیکو در خصوص وضعیت پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارسگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرامور سهام تاپیکو در خصوص وضعیت پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرامور سهام تاپیکو در خصوص وضعیت پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارسافراسیاب حسین زاده، مدیر امور سهام تاپیکو در گفت‌وگو با رادیوسهام، در خصوص آخرین وضعیت این هولدینگ به بحث پرداخت. وی در این گفت‌وگو با اشاره به تعدیل منفی‌های صورت گرفته در سال‌ گذشته، دلیل آن را به فروش نرفتن پتروشیمی ایلام عنوان کرد. حسین زاده در بخش دیگری از اظهارات خود، به پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس اشاره کرد و افزود که مراحل ساخت پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس تا ۹۵ درصد پیش رفته و با افتتاح فاز اول آن، ما شاهد تاثیرگذاری در صورت‌های مالی ۳۱/۲/۱۳۹۶ خواهیم بود، اما به دلیل اینکه در آن زمان تنها سه ماه از تاریخ بهره‌برداری این پروژه می‌گذرد، به باور بنده تاثیر چندانی را در صورت مالی تاریخ مذکور نخواهد گذاشت.

مدیر امور سهام تاپیکو تاکید کرد که اگر قیمت هر بشکه نفت خام به ۵۰ دلار برسد، پس از افتتاح هر سه فاز پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس، سودآوری ۲ هزار میلیاردی را برای ما به همراه خواهد داشت.

 

حتما بخوانید :  انتشار اخبار سیاسی و آثار آنها بر بازار سرمایه

۱- تاپیکو در طول یکی دو سال گذشته چند بار تعدیل منفی داده است، دلیل این تعدیل منفی ها چیست؟

تعدیل منفی در امسال و سال‌های گذشته دلایل متعددی داشته است، اما عمده‌ترین دلیل آن عدم فروش سرمایه‌گذاری‌های ما بود. ما سال گذشته برنامه فروش پتروشیمی ایلام را در دست اجرا داشتیم، اما به دلیل عدم توافق با خریداران، این طرح به نتیجه نرسید. از دلایل دیگری که می‌توان برای تعدیل منفی شرکت عنوان کرد، مسئله کاهش قیمت جهانی نفت و به دنبال آن کاهش قیمت متانول، اوره، قیر و دیگر محصولات گروه ما بوده است. همچنین تقسیم سود پایین پتروشیمی فارس عمده دلایل تعدیل منفی مجموعه ما بوده است.

۲- امسال کدام بخش را برای فروش در نظر دارید؟

سال گذشته پتروشیمی ایلام را برای فروش در نظر گرفته بودند، اما در سال جاری قصد دارند که پتروشیمی غدیر را به فروش برسانند.

۳- پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس در چه مرحله ای است؟ چه زمانی آثار افتتاح این پالایشگاه در صورت های مالی تاپیکو مشخص می شود؟

مراحل ساخت پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس هم تا ۹۵ درصد پیش رفته و با افتتاح فاز اول آن در صورت‌های مالی ۳۱/۲/۱۳۹۶ ما انشاالله تاثیرگذار خواهد بود، اما به دلیل اینکه سه ماه فقط از تاریخ بهره‌برداری آن می‌گذرد، به باور بنده تاثیر چندانی را در صورت مالی تاریخ مذکور نخواهد گذاشت.

حتما بخوانید :  توضیحات «لخانه» در خصوص افزایش قیمت سهام

۴- با توجه به پایین آمدن قیمت نفت، آیا سرمایه گذاری تاپیکو در پروژه عظیمی به نام ستاره خلیج فارس، با مشکل مواجه نخواهد شد؟

به صورت مسلم کاهش قیمت نفت در سودآوری ما تاثیر منفی خواهد گذاشت، اما پیش‌بینی‌های ما در این راستا است که اگر قیمت هر بشکه نفت خام به ۵۰ دلار برسد، پس از افتتاح هر سه فاز پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس، سودآوری ۲ هزار میلیاردی را برای ما به همراه خواهد داشت.

 

۵- آیا این پالایشگاه می تواند متناسب با پولی که در آن سرمایه گذاری شده، سودآوری داشته باشد؟

احداث پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس از هفت سال پیش کلید خورده و با توجه به اینکه این پروژه، یک پروژه ملی و استراتژیک است، پیش‌بینی‌های ما بر این است که اگر نفت به قیمت ۷۰ دلار برسد، سودآوری بسیار مناسبی خواهد داشت.

۶- افتتاح هلدینگ سلولزی به کجا رسید؟

هولدینگ سلولوزی هم تاسیس و در ادامه افزایش سرمایه داده شده است، همچنین پیگیری‌های لازم برای ورود این شرکت به بورس نیز صورت گرفته است.

۷- آیا تاپیکو قصد دارد در پرتفوی خود تغییراتی ایجاد کند؟

ما برای تغییر پورتفوی خود درصدد هستیم که از صنعت سلولزی و صنایع کم بازده مثل تولید پی وی سی خارج و به صنایع پربازده در حوزه پتروشیمی وارد شویم.

حتما بخوانید :  روی خوش سهام به فروکش ریسک‌ها

۸- ماجرای نرخ خوراک پتروشیمی ها به کجا کشید؟ هنوز همان عدد ۱۳ سنت را پرداخت می کنید؟ عنوان می‌شود که در بعضی از خوراک‌ها این قیمت لحاظ شده و در برخی دیگر همان ۱۳ سنت محاسبه می‌شود.

بله، نرخ خوراک گاز در حدود هشت سنت محاسبه شده، اما در برخی از خوراک‌ها هم در همان قیمت ۱۳ سنت ثبت و محاسبه می‌شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.