2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق هیئت مدیره سازمان بورس در خصوص دلایل عدم تحریک بورس پس از كاهش سود بانكیReviewed by سایت رادیوسهام on Jul 31Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق هیئت مدیره سازمان بورس در خصوص دلایل عدم تحریک بورس پس از كاهش سود بانكیگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق هیئت مدیره سازمان بورس در خصوص دلایل عدم تحریک بورس پس از كاهش سود بانكی
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با رئیس سابق هیئت مدیره سازمان بورس در خصوص دلایل عدم تحریک بورس پس از کاهش سود بانکیزمانی که بانک‌ها سود ۲۴ درصدی و حتی بالاتر از این رقم می‌دادند، فعالان بازار سرمایه دلیل رکود این بازار را سود بالای بانکی می‌دانستند و می‌گفتند وقتی بانک ۲۴ درصد سود می‌دهد، کسی حاضر نیست ریسک بازار سرمایه را به جان بخرد و پولش را وارد بازار کند. اما در حال حاضر سود بانکی به اندازه قابل توجهی کاهش داشته و به ۱۵ درصد رسیده است. با این حال همچنان بورس تحریک نشده و رونق نگرفته است. تا چند ماه قبل همه فکر می‌کردند با رسیدن سود بانکی به ۱۵ درصد، بورس رونق می‌گیرد اما حالا مشخص شده که این عامل هم نمی‌تواند منجر به رونق بازار سرمایه شود. در خصوص این موضوع، رادیوسهام با حیدر مستخدمین حسینی کارشناس ارشد بورس و رئیس سابق هیات مدیره سازمان بورس به گفت و گو پرداخته است.

۱- زمانی که سود بانکی بالا بود همه فکر می کردند با کاهش سود بانکی، بازار سرمایه رونق می‌گیرد. اما حالا که این اتفاق افتاده، همچنان بازار سرمایه بدون رونق است. دلیل این موضوع را در چه می‌دانید؟ کاهش نرخ سود بانکی نباید در بازار سرمایه اثرگذار باشد؟

کاهش سود بانکی موثر و مفید نیست. حتی مضر هم هست. دولت باید قبل از کاهش سود بانکی بسته ای برای تقویت و راهبری بازارهایی مانند بازار سرمایه، بازار پول و بازار کالا در نظر بگیرد. بخش تولید نیاز به تسهیلات بانکی دارد. اما قیمت واقعی پول در اقتصاد بالاتر از این ارقام است. پرداخت بانک ها هم بر اساس اعتبارسنجی نیست و در نتیجه رانت جدیدی به وجود می آید و آن هایی به منابع بانکی دسترسی پیدا خواهند کرد که رابطه دارند.دولت باید بسته ای برای سایر بازارها در نظر می گرفت تا کاهش نرخ سود بانکی را همزمان با این بسته ها اعمال کند. برای همین است که شاهد اتفاقی ویژه نیستیم.

حتما بخوانید :  "وبشهر" سود هر سهم خود را افزايش داد

۲- با کاهش نرخ سود بانکی، پول ها از بانک ها خارج نمی‌شوند؟

اگر هم خارج شوند، چون دولت بسته ای برای بازار سرمایه در نظر نگرفته، به سمت بازار سرمایه روانه نخواهند شد. حتی این خطر وجود دارد که پول از بانک ها خارج و به سمت بازارهایی مانند ارز و مسکن و طلا برود. صاحبان سرمایه به دنبال کسب منفعت بیشتر هستند. اگر زمانی به این نتیجه برسند که بانک ها توقعاتشان را برآورده نمی کنند، به سمت بازارهای دیگر می روند؛ بازارهایی مانند مسکن و ارز می توانند هدف قرار بگیرند که این برای اقتصاد خوب نیست.

۳- کاهش نرخ سود بانکی تاثیر مشهودی روی بازار سرمایه نمی گذارد؟ پول‌هایی که از بانک ها خارج می شوند به سمت بورس نمی روند؟

بازار سرمایه پتانسیل جذب پولی که از بانک ها خارج می شود را دارد. سود این بازار از تورم بالاتر است و جذابیت های خاص خودش را دارد. اما مشکل بازار سرمایه از جای دیگری است. مردم نسبت به این بازار بی اعتماد شده اند. نوسان های زیادی در بورس ایجاد شده که نتیجه اش بی اعتمادی مردم به این بازار است. بازار سرمایه ما نوسانات زیادی داشته و به همین دلیل آن طور که باید، نتوانسته منابع را جذب کند. اما در هر صورت این بازار هم جذابیت های خاص خودش را دارد.

حتما بخوانید :  کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

۴- ترس دیگری که وجود دارد این است که بانک ها از این موضوع آسیب ببینند. به هر حال ممکن است مردم به این نتیجه برسند که بهتر است در بخش دیگری مانند مسکن یا دلار و طلا سرمایه گذاری کنند.

کاهش سود بانکی اثر زیادی روی بانک ها ندارد. همزمان با کاهش نرخ سود سپرده ها، نرخ سود تسهیلات هم کاهش یافت و از این نظر اثری در صورت های مالی بانک ها نگذاشت. این طور هم نیست که فکر کنیم سپرده ها قطعا از بانک ها خارج می شوند. ممکن است جابجایی هایی اتفاق بیفتد. اما در نهایت پول در بانک ها می ماند. اگر کسی ارز خریداری کند، در نهایت پول صراف را بانک نگهداری می کند. شاید تغییر سرفصل ها را داشته باشیم اما خروج مطلق پول، فرضیه درستی نیست. شاید پول ها از سپرده های یک ساله و بلند مدت به سمت سپرده های کوتاه مدت یا روزشمار بروند. اما در نهایت بانک ها هستند که پول ها را نگهداری می کنند. کاهش نرخ سود بانکی، قدرت خرید افرادی که سرمایه های مختصر خود را در بانک ها سپرده گذاری کرده اند پایین می آورد. مردم دوست ندارند چنین اتفاقی برایشان رخ دهد. اما از آن طرف هم ریسک رفتن به سمت موسسات غیر مجاز را به جان نمی خرند چراکه تبعات زیادی دارد. بانک ها همچنان تنها منبع تامین مالی اقتصاد خواهند بود و شرایط همان طوری که بوده، ادامه پیدا خواهد کرد.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.