ورود بانک‌ها به بازار ارز نوسانات ارزی را کاهش‌ می‌دهد

nokhbegan-start
2224, 
ورود بانک‌ها به بازار ارز نوسانات ارزی را کاهش‌ می‌دهدReviewed by رادیو سهام on Jul 31Rating: 4.0ورود بانک‌ها به بازار ارز نوسانات ارزی را کاهش‌ می‌دهدورود بانک‌ها به بازار ارز نوسانات ارزی را کاهش‌ می‌دهد
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب ستاره دهید)
Loading...

یک کارشناس پولی و بانکی ضمنورود بانک‌ها به بازار ارز نوسانات ارزی را کاهش‌ می‌دهد بیان اینکه خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها مقدمه‌ای برای تک‌نرخی شدن ارز است، گفت: به این ترتیب نوسانات کمتری در بازار ارز به وجود خواهد آمد، پایداری، منابع ارزی و رقابت در بازار بیشتر خواهد شد و صادرات رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.

رادیو سهام: بهاء‌الدین حسینی‌هاشمی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در رابطه با فعالیت دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر خرید و فروش ارز توسط بانکها بر اساس ارز آزاد در گفت‌وگو با اظهارکرد: این تصمیم در واقع مقدمه یکسان‌سازی نرخ ارز است که در ابتدا آزادسازی نرخ ارز و برگرداندن آن به سیستم بانکی که کانال اصلی آن است، صورت می‌گیرد تا به این ترتیب منابع ارزی افزایش پیدا کند و صادرکنندگان و دارندگان ارز آزاد بتوانند بدون اینکه ضرر کنند آن را با قیمت موجود در بازار به بانک بفروشند و کسانی هم که قصد خریداری ارز دارند از سیستم بانکی آن را خریداری کنند.

او افزود: بدین ترتیب صرافی‌ها نیز کار خود را می‌کنند و بر اساس وظیفه‌ای که برای آنها تعریف شده است، عمل می‌کنند؛ یعنی تبدیل نرخ ارز، حواله‌جات مختصر و فعالیت‌های ارزی در حد ارز غیربازرگانی در ساعاتی که بانک‌ها تعطیل هستند یا حتی در زمانی که بانک‌ها نیز کار می‌کنند.

حتما بخوانید :  درآمد ۸میلیونی در ماه با سرمایه ۳میلیونی!

حسینی‌هاشمی ضمن بیان اینکه این اقدام می‌تواند روند صحیحی به سیستم بانکی برگرداند، گفت: خوشبختانه به این ترتیب ارز به سیستم بانکی برمی‌گردد و فعالیت‌های ارزی که از بانک‌ها دور شده بود و در اختیار صرافی‌ها و واحدهای غیررسمی بود به دست بانک برمی‌گردد، به این ترتیب نظمی به آن داده شود و من مطمئن هستم که بعد از مدت کوتاهی نرخ ارز از نرخ فعلی بازار آزاد که حدود ۳۵۰۰ تومان است کمتر و از نرخ حدود ۳۰۰۰ تومان دولتی نیز بیشتر خواهد شد و به تثبیت خواهد رسید.

او افزود: من فکر می‌کنم که بعد از مدت کوتاهی نرخ واحد ارز حدود ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان خواهد شد و در این کانال با ثبات بیشتری فعالیت می‌کند.

این کارشناس پولی و بانکی گفت: در واقع ارز تک‌نرخی چیزی میان نرخ بازار آزاد و ارز دولتی است، اما باز هم این نرخ به بازار نزدیک‌تر خواهد بود. من فکر می‌کنم با توجه به منابع ارزی که در دست دولت و بخش خصوصی است، زمانی که نرخ ارز یک قیمت شود و زمانی که ارز دولتی هم به کمک بالاترین نرخ که اکنون ۳۵۰۰ تومان است بیاید و یک بازار واحد را تشکیل دهند، منابع ارزی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند در رابطه با تقاضا قیمت‌ها را کاهش دهد. یعنی عرضه ارز افزایش پیدا می‌کند و دو بازار یک‌کاسه می‌شوند و به دلیل اینکه این بازار شناور مدیریت‌شده است، منابع ارزی دولت و منابع ارزی بخش خصوص در یک بازار و در یک خزانه قرار می‌گیرد و بعد خرید و فروش می‌شود.

حتما بخوانید :  ادامه دار شدن افت قیمت دلار بانکی

او افزود: من فکر می‌کنم صادرکنندگان ترجیح می‌دهد که ارز خود را به بانک‌ها بفروشند و بتوانند با ریال آن تعهدات ریالی خود را انجام دهند، واردکنندگان نیز در همین بازار ارز می‌خرند. یعنی به این ترتیب یک بازار رسمی قانونمند ایجاد می‌شود که تمام فعالین بخش ارزی در این بازار هستند.

حسینی هاشمی در ادامه بیان کرد: در واقع می‌توان گفت که با این اقدام یک نوع تک‌نرخی در ارز به وجود می‌آید و فکر می‌کنم که این اقدام مقدمه‌ای برای تک‌نرخی شدن ارز باشد و بعد از آن به طور یقین تک‌نرخی شدن ارز کار راحت‌تری خواهد بود.

این کارشناس پولی و بانکی گفت: به این ترتیب نوسانات کمتری در بازار ارز به وجود خواهد آمد، پایداری، منابع ارزی و رقابت در بازار بیشتر خواهد شد و صادرات رشد بیشتری پیدا خواهد کرد، زیرا صادرکنندگان با این اقدام می‌توانند به راحتی ارز خود را به قیمت بازار بفروشند و مجبور به پنهان کردن ارز یا نگه داشتن ارز در خارج از کشور نیستند، به این ترتیب می‌توانند ارز خود را به این بازار بفروشند و هر زمانی هم که به آن نیاز داشتند از همین بازار خریداری کنند.

او افزود: با تک‌نرخی شدن ارز، کسی که ارز زیادی دارد آن را می‌فروشد و همزمان می‌تواند برای آینده نزدیکی که به ارز نیاز دارد آن را خریداری کند، یعنی معاملات تعویضی انجام دهد، بنابراین در بازار تک‌نرخی ارز، هر کسی می‌تواند برای نیاز ارزی خود برنامه‌ریزی کند.

خبر انتخاب شده برای شما

جزییات قیمت سکه به روایت رییس اتحادیه طلا و جواهر
بورس شغل دوم درآمد اول
ثروت سازی و تحول مالی در بازار بورس چگونه ممکن است ؟
دوره آموزشی رایگان آنلاین صوتی و تصویری
برای آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس فردا دیر است ، مهمترین سرمایه خود یعنی زمان را در آموزش از دست ندهیم. بیش از "3500" نفر در این دوره شرکت کرده اند
اطلاعات شما کاملا نزد ما امن است و تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار نمی گیرد و ایمیل ها و پیامک های نامربوط تبلیغاتی ارسال نمی گردد.
این 5 فایل ویدئویی و 10 فایل صوتی حاصل ساعت ها بررسی و تلاش چند کارشناس برای معرفی بازار بورس و به هدف آشنایی علاقه مندان به ثروت سازی و تحول مالی است. لطفا فقط اگر جز دسته فوق هستید در دوره ثبت نام کنید و این دوره را به دیگر علاقه مندان نیز معرفی کنید .
5
10
۹۷۰dar90 vasat
۹۷۰dar90 vasat

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۷۰dar60paeiin
از همین حالا در جریان پیش بینی بزرگان بازار باشید