2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سیمان شرق در خصوص وضعیت شرکت در آیندهReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 13Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سیمان شرق در خصوص وضعیت شرکت در آیندهگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سیمان شرق در خصوص وضعیت شرکت در آینده
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیرعامل شرکت سیمان شرق در خصوص وضعیت شرکت در آیندهشرکت‌های سیمانی از دو سه سال گذشته تا به حال شرایط خوبی را تجربه نکرده‌اند. از یک سو رکود صنعت ساختمان و از سوی دیگر کاهش بودجه های عمرانی باعث شده این صنعت با وضعیت فروش ضعیفی مواجه شود و محصولات روی دست کارخانجات باد کند. از سوی دیگر بی‌توجهی دولت به خواسته‌های این صنعت، شرایطی را ایجاد کرده که وضعیت کارخانه‌های تولید سیمان بدتر از گذشته شود. البته طی ۶-۷ ماه گذشته نشانه‌هایی از رونق در وضعیت معاملات سهم‌های سیمانی در بازار سرمایه دیده شده اما در عمل وضعیت خود کارخانه‌ها آن قدر هم خوب نیست. در این خصوص رادیوسهام با بهروز زندی مدیرعامل شرکت سیمان شرق به گفتگو پرداخته است.

۱- وضعیت شرکت‌های سیمانی به خصوص شرکت سیمان شرق چگونه است؟

رکود اقتصادی بر شرایط حاکم است و باعث کاهش تولید سیمان مخصوصا در شرکت سیمان شرق شده است.

۲- آماری از این کاهش تولید سیمان در کشور وجود دارد؟

تولید سیمان از ۷۰ میلیون تن به ۵۰ میلیون تن در سال کاهش یافته است. از این میزان، ۲۰ میلیون تن هر سال برای صادرات در نظر گرفته می‌شد اما به خاطر تحریم‌ها و اتفاقات دیگر، صادرات سیمان کاهش چشمگیری داشته است. ضمن اینکه مصرف داخل کشور هم کاهش داشته است.

حتما بخوانید :  برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه " وبوعلي"

۳- ظاهرا یکی از بزرگ ترین مشکلات صنعت سیمان، کاهش صادرات است. دلیل این موضوع چیست؟

ما در شرایط فعلی نمی‌توانیم مثل گذشته صادرات سیمان داشته باشیم. وضعیت به گونه ای شده که صادرات سیمان مانند گذشته محقق نخواهد شد. اگر بخواهیم به وضعیت گذشته برگردیم، باید تحریم ها به طور کامل برداشته شود و از طرفی به دنبال مشتری خارجی جدید باشیم. بازارهای صادراتی کشورهای عربستان، افغانستان و به خصوص عراق، از بازارهای صادراتی مورد توجه صنعت سیمان ایران بوده اما به خاطر شرایط جدید، با کاهش چشمگیر صادرات به این سه کشور روبرو بوده‌ایم.

۴- در حال حاضر بازارهای صادراتی شرکت سیمان شرق چه کشورهایی هستند؟

هزینه حمل سیمان بسیار بالاست و هر شرکتی نمی‌تواند به هر کشوری که خواست سیمان صادر کند. به عنوان مثال برای شرکت سیمان شرق که در شرق کشور واقع شده، صادرات سیمان به کشورهای غربی ایران مانند عراق بسیار هزینه بر است و نمی‌توانیم به راحتی به این کشور صادرات سیمان انجام دهیم. صادرات به عراق برای شرکت هایی به صرفه است که در غرب کشور واقع هستند. برای سیمان شرق که در شرق کشور حضور دارد، صادرات به کشورهای شرقی و شمال شرقی صرفه اقتصادی دارد. با توجه به هزینه بالای حمل سیمان، جلساتی با مسئولان داشته ایم و به این نتیجه رسیده ایم که محصولات خود را به کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان صادر کنیم. ضمن اینکه قرار شده از طریق حمل و نقل ریلی این کار را انجام دهیم که هزینه صادرات را کاهش دهیم.

حتما بخوانید :  فتح قله‌های جدید شاخص بورس تا پایان ۹۸

۵- به نظرتان مشکلات تولید در شرکت سیمان شرق چگونه حل خواهد شد؟ آیا دولت می تواند در این زمینه به شما کمک کند؟

سیاست ها و برنامه های دولت قطعا در این موضوع نقش خواهد داشت. یکی از مسائلی که می تواند به حل مشکل سیمان شرق کمک کند رفع تحریم های بانکی است. اگر این مشکل حل شود ما هم می توانیم روند بهتری در پیش بگیریم. چراکه با رفع مشکلات بانکی، روند صادرات سیمان بهبود خواهد یافت. کاهش هزینه های حمل و نقل و حمایت دولت در این زمینه می تواند عوامل مهم دیگری باشد که منجر به بهبود وضعیت تولید سیمان شود. ضمن اینکه اگر در زمینه اعطای تسهیلات هم با سیمان شرق همکاری بیشتری شود ما شرایط بهتری پیدا خواهیم کرد. یکی از مشکلاتی که ما داریم، قطع گاز شرکت از جانب شرکت گاز است. به دلیل بدهی سیمان شرق به شرکت گاز، با قطعی گاز مواجه شده ایم و به همین دلیل ۵۰ درصد از خط تولید شرکت متوقف شده است.

۶- در زمینه قطع گاز تلاشی برای برقراری آن انجام داده اید؟

قطعی گاز زمینه ای برای ایجاد مشکلات جدید در شرکت سیمان شرق است. با وجود تمام تلاش هایی که انجام داده ایم تا تخفیف بگیریم و فرصتی هم برای حل این مشکل بگیریم، اما هنوز همکاری نکرده اند. این موضوع باعث شده بسیاری از کارگران بیکار شوند چراکه ۵۰ درصد از خط تولید متوقف شده است. عدم همکاری مسئولان و دولت برای حل مشکلات سیمان شرق باعث کاهش تولید سیمان و از بین رفتن جایگاه این شرکت شده است. امیدواریم این مشکلات به زودی حل شوند.

حتما بخوانید :  پاسخ به هفت دغدغه بورسی‌ از زبان رئیس سازمان بورس

۷- پس دلیل افت قیمت سهام شرکت سیمان شرق همین موضوع است.

قیمت سهام سیمان شرق در دوره ای که بازار سرمایه رشد چشمگیری داشت، بالا رفت اما عملا اتفاق مثبتی در شرکت رخ نداده بود. پس از آن هم قیمت سهام شرکت به روال قبلی اش بازگشت.

۸- شرکت سیمان شرق قصد دارد افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران بدهد. این موضوع می‌تواند مشکلات شما را حل کند؟

قطعا با تزریق نقدینگی به شرکت، وضعیت بهتر خواهد شد و ما می توانیم مشکلات زیادی را مرتفع کنیم. امیدواریم تا زمانی که پول به شرکت تزریق می شود، صنعت سیمان هم از رکود خارج شود و سیمان شرق بتواند به جایگاه گذشته خود در این صنعت برسد. با این افزایش سرمایه امیدواریم که شرکت از زیان خارج شود و به سمت سوددهی برود.

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.