2067, 20, 2223, 
گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی گلتاش در خصوص وضعیت 6 ماهه دوم شرکت با توجه به گزارش ضعیف 6 ماهه نخستReviewed by سایت رادیوسهام on Aug 15Rating: 5.0گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی گلتاش در خصوص وضعیت 6 ماهه دوم شرکت با توجه به گزارش ضعیف 6 ماهه نخستگفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی گلتاش در خصوص وضعیت 6 ماهه دوم شرکت با توجه به گزارش ضعیف 6 ماهه نخست
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

گفتگوی اختصاصی رادیوسهام با مدیر مالی گلتاش در خصوص وضعیت 6 ماهه دوم شرکت با توجه به گزارش ضعیف 6 ماهه نخستشرکت گلتاش جزو شرکت‌هایی است که در طول یک سال گذشته قیمت سهام آن رشد قیمتی خوبی داشته است. قیمت این سهم از کف سالانه ۶۳۵ تومان به بالای ۱۴۰۰ تومان رسیده است و جالب اینجاست که بازار همچنان این سهم را جزو سهم های با پتانسیل می داند. البته شگل گزارش ۶ ماهه خیلی خوبی نداد اما مسئولان شرکت امیدوار به جبران این موضوع و رسیدن به پیش بینی های خود هستند. در خصوص وضعیت این شرکت رادیوسهام با سروش نامدارپور مدیر مالی و عضو هیئت مدیره شرکت گلتاش به گفتگو پرداخته است.

۱- چرا در گزارش ۶ ماهه منتشر شده از شرکت صادرات مطابق با پیش بینی ها نبود و کمتر از میزان گزارش شده بود؟

گزارش های ۶ ماهه روند صادرات را مطابق با بودجه نشان نداد و ما کمتر از مقدار پیش بینی شده صادرات داشتیم، دلیل آن به شرایط بازار های جهانی بازمی گردد. تمام شرایط جهانی مطابق با میل و خواسته ما نبود و ما در بازار جهانی نتوانستیم آن طور که باید رقابت کنیم. حضور محصولات خارجی با کیفیت بالاتر منجر شد تا ما به هدف صادرات خود نرسیم البته بازارهای جهانی خواهان کالای ما با قیمت پایین تر بودند اما شرکت گلتاش با آن موافقت نکرد و این دلیل نیز از دلایل عقب ماندن صادرات از بودجه پیش بینی شده بود.

حتما بخوانید :  جزییات گزارش دهی شرکت‌ها بر اساس IFRS از زبان رییس سازمان بورس

۲- برای افزایش صادرات خود چه راهکارهایی اندیشیده اید؟

رایزنی ها و مذاکرات با کشورهای خارجی برای جذب بازار آن ها وجود دارد تا بتوانیم بازارهایی جدید برای حضور را به دست آوریم و این مذاکرات همچنان وجود دارد. تعاملات ما با کشورهای همسایه ایران همچنان وجود دارد و تلاش می کنیم تا فروش صادراتی خود را جلو ببریم و روز به روز پیشرفت فروش صادراتی را داشته باشیم.

۳- فروش داخلی را چگونه تقویت می کنید تا این فروش با افزایش رو به رو شود؟

روند فروش داخلی با پیشرفت مواجه است و این مقدار نسبت به سال گذشته حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد افزایش را نشان داده و تمهیدات شرکت برای رشد فروش همچنان ادامه دارد از جمله این تمهیدات می توان به مباحث بازاریابی و تبلیغات و طرح های تشویقی برای مشتریان اشاره کرد. برنامه های جدی برای افزایش فروش داخلی پیش روی شرکت است.

۴- هزینه های مالی شرکت چه شرایطی دارد؟آیا موفق به کاهش آن شده اید؟

هزینه های مالی شرکت رو به کاهش است و ما توانسته ایم بخشی از تسهیلات خود را کم کنیم البته ما از ابتدای هم تسهیلات گران قیمت نداشته و از بانک های تخصصی با نرخ پایین وام گرفته ایم اما همان مقدار را هم کاهش داده ایم می توان گفت از لحاظ نرخ تسهیلات تفاوتی با گذشته نکرده اما مقدار آن را کاهش داده ایم.

حتما بخوانید :  جزییاتی از عرضه ایران ایر در بورس

۵- آیا از سایر روش های تامین مالی مانند فاینانس و یوزانس نیز استفاده کرده و می کنید؟

صحبت هایی در خصوص استفاده از ری فاینانس با تامین کنندگان خارجی شده است و این صحبت ها نیز به نتیجه رسیده و خواهد رسید، ما توانسته ایم چند مورد ری فاینانس نیز استفاده کنیم که این روش نیز ادامه خواهد داشت که مسلما در کاهش هزینه های مال موثر خواهد بود و روز به روز ما شاهد بیش از پیش هزینه های مالی خواهیم بود.

۶- آیا افزایش نرخ مواد اولیه را در سال ۱۳۹۵ شاهد بوده اید؟

بله مقداری افزایش نرخ مواد اولیه را در سال جدید داشته ایم و در طی یک یا دوماه گذشته این افزایش نرخ مواد اولیه برای شرکت وجود داشته که بیشتر این افزایش مربوط به خریدهای خارجی بوده است. البته این موضوع می تواند بر صورت های مالی شرکت تاثیر بگذارد اما ما آن ها اعمال نکرده ایم چرا که ۸ ماه از آغاز سال مالی شرکت می گذرد و گلتاش در نظر دارد تا از آغاز سال مالی جدید این موضوع را مدنظر قرار دهد پس نمی توان از این جهت تعدیلی را در صورت های مالی شاهد بود. لازم به ذکر است که در تمام مواد اولیه ما شاهد افزایش نرخ نبوده و در مقداری از آن ها این اتفاق افتاده است.

حتما بخوانید :  کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

۷- چرا صورت های ۶ ماهه از پیش بینی شما عقب بود؟

صورت های ۶ ماهه که از عملکرد واقعی شرکت در ۶ ماه ناشی می شود حدودا ۵ تا ۶ درصد از پیش بینی مد نظر عقب بوده که این مقدار قابل چشم پوشی و جبران است دلیل عمده آن به صادرات باز می گردد که دلیل آن قبلا ذکر شد. تلاش شرکت گلتاش این است که در پایان سال مالی بتواند پیش بینی خود را محقق نماید و این شرکت به این موضوع بسیار امیدوار است چرا که تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده و برنامه هایی همچون بازاریابی و تبلیغات موثر که قبلا ذکر شد را  در دستور کار دارد علاوه بر آن دستورالعمل هایی را اجرایی خواهد کرد که به زودی شاهد آن خواهیم بود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت های افست و کارخانجات داروپخش از افزایش سرمایه خود خبر دادند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.